captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Najstarsza na świecie tabliczka mnożenia. Fot. Research and Conservation Centre for Excavated Text/Tsinghua Univ

Najstarsza na świecie tabliczka mnożenia. Fot. Research and Conservation Centre for Excavated Text/Tsinghua Univ

Oto znaleziona w Chinach tabliczka mnożenia. Pochodzi z okresu sprzed zjednoczenia tego państwa, a jej wiek określono na ponad 2300 lat. To czyni ją najstarszą tabliczką mnożenia na świecie, bazującą na systemie dziesiętnym.

Jej fragmenty umieszczone na zniszczonych bambusach udało się poskładać w całość naukowcom z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua. To było nie lada wyzwanie, bo bambusowych tyczek było łącznie niemal 2,5 tysiąca, większość była połamana, wymieszana ze sobą i ubrudzona błotem. Widać jednak było, że są pokryte starożytnym chińskim pismem namalowanym czarnym atramentem.

Bambusy odnaleziono na targu w Hong-Kongu. Najprawdopodobniej zostały wykradzione wcześniej ze starożytnego grobowca. Datę ich postania naukowcy określili na 305 rok p.n.e. Okazało się, że w sumie kryją 65 antycznych tekstów, co czyni je jednym z najważniejszych znalezisk z tego okresu.

Wśród nich odnaleziono 21 bambusowych tyczek, które udało się połączyć w najstarszą na świecie tabliczkę mnożenia. Na pierwszy rzut oka tabela wydaje się dość skomplikowana, ale po kilku minutach kombinowania z jej pomocą da się przemnożyć każdą kolejną liczbę od 1 do 9 oraz dziesiątkami od 10 do 90. Można też wykonać mnożenie pełnej liczby lub jej połowy w zakresie od 0,5 do 99,5.

Poniżej pokazujemy rekonstrukcję tej tabeli:

Taki system przedstawiała najstarsza na świecie tabliczka mnożenia. Ilustracja: Research and Conservation Centre for Excavated Text/Tsinghua Univ

Taki system przedstawiała najstarsza na świecie tabliczka mnożenia. Ilustracja: Research and Conservation Centre for Excavated Text/Tsinghua Univ

 

Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie „Nature”.

 

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Crazy Horse - Szalony Koń
Crazy Horse - Szalony Koń
9 lat temu

Ta tabliczka mnożenia to taka trochę stara i już nieaktualna. Bo przecież tabliczki mnożenia nie warto uczyć się na pamięć bo co roku ją zmieniają 😉

Ebris
Ebris
9 lat temu

Do uznania faktu, że chińczyków pierwszego alfabetu, technologii i budownictwa nauczyli obcy indo-europejczycy (i budowali tam piramidy teraz zaorywane) jeszcze nadal daleko, ale kropla drąży skałę. Ciekawe ilu wie, że wielki mur został zbudowany by eurazjatyccy aryjczycy a później scytowie mogli się bronić przed nawałą licznego skośnookiego ludu (okienka strzelnicze są skierowane ku Chinom, a nie “Mongolii”). Ile czasu jeszcze będą odkrywać ślady kultury białych ludów także w Korei i w Japonii? I nadal pokutuje przekonanie, że muzułmanie cokolwiek sami wymyślili zamiast przyznać, że tylko poprzyjmowali dokonania podbitych ludów i to z wielkim oporem, bo palili wszystko co nie zgadzało… Czytaj więcej »

JOTUN POLSKA
JOTUN POLSKA
6 miesięcy temu

ELO SIEMA

Nie ma więcej wpisów
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: