captcha image

A password will be e-mailed to you.
Transport rakiet na paliwo stałe. Fot. NASA Armstrong Flight Research Center/YoutTube

Transport rakiet na paliwo stałe. Fot. NASA Armstrong Flight Research Center/YoutTube

Kolejna gratka dla fanów lotnictwa i technologii – NASA opublikowała właśnie w serwisie YouTube archiwalne filmy z Dryden Flight Research Center – ośrodka, który przez wiele lat był centrum badań przestrzeni powietrznej i testów samolotów.

Ogromna liczba nagrań została w końcu poddana digitalizacji – jak mówią pracownicy placówki, łatwiej będzie przechować je dla potomności w tej formie, serwer, na którym trzymano filmy jest już bardzo przestarzały. Kolekcja ma zatem znaleźć się w całości w serwisie YouTube na koncie NASA Armstrong Flight Research Center.

Pustynne testy z połowy XX wieku

Dryden Flight Research Center jest dziś znane pod nazwą Centrum Armstronga – nazwę zmieniono w 2014 roku, by uczcić dowódcę misji Apollo 11. Znajduje się tuż obok słynnej Edwards Air Force Base na pustyni Mojave. Co ciekawe, powstało w 1946 roku – jeszcze zanim pojawiła się sama agencja kosmiczna, a także… US Air Force.

W Centrum testowano przede wszystkim samoloty serii X: eksperymentalne, zaprojektowane do pokonywania kolejnych granic lotów. To właśnie w samolocie serii X – dokładnie Bell X1 – Chuck Yeager wykonał pierwszy lot, podczas którego przekroczono barierę dźwięku (1947 rok). To tu testowano samolot rakietowy North American X-15, który zbudowany został na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Dzięki tej maszynie pobito wiele rekordów prędkości i wysokości – odbył także loty suborbitalne.

Lata pracy udokumentowane na filmach

Znajdziemy w kolekcji filmy przedstawiające samego Neila Armstronga – na przykład ten, w którym dowódca misji kosmicznej prezentuje dziennikarzom działanie księżycowego lądownika. Znajdziemy też masę lotów testowych rozmaitych maszyn – od nagrań wykonanych w latach pięćdziesiątych, do współczesnych tekstów przeprowadzanych na amerykańskiej pustyni.

Można podejrzeć, jak testowano zdalnie sterowane łaziki marsjańskie, kilka filmów przedstawiających lądowania promów kosmicznych oraz przyjrzeć się postępom prac nad nowym modułem załogowym przeznaczonym dla Oriona – statku kosmicznego, który ma zabrać astronautów dalej niż kiedykolwiek, gwarantując przy tym możliwość dłuższego przetrwania podczas eksploracji przestrzeni kosmicznej, ale także bezpieczny powrót załogi na Ziemię. Kapsuła załogowa była testowana w Zatoce Meksykańskiej w lipcu 2017 roku.
To dopiero początek kolekcji – NASA zapowiada kolejne materiały, można zatem zacząć oglądanie już teraz.

Za: Space.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: