captcha image

A password will be e-mailed to you.

Tak, to ostatni moment, w którym możecie coś kupić i mieć jaką taką pewność, że dotrze na czas. Dlatego wybraliśmy prezenty bezpieczne. Czyli takie, które są łatwo dostępne, proste w przesyłce, nie ulegną łatwo zniszczeniu i w dodatku są pewniakami.

W większości to książki. Z małymi wyjątkami 🙂 Te pozycje, które zdążyliśmy opisać na blogu, mają na końcu linki do naszych tekstów. Niestety nie wszystko daliśmy radę porządnie opisać, ale wszystko co polecamy – polecamy z pełnym przekonaniem.

Prezenty dla młodszych (ale nie tylko)

Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie

Zakochałam się w tej książce! Wiem, że w odniesieniu do tytułu o zmianach klimatu brzmi to trochę dziwnie… Tym niemniej „Palmy na biegunie północnym” to książka, śmiem twierdzić, wybitna w swojej kategorii. Narracja przeplatana elementami komiksu sprawdza się tu znakomicie, a wysoki poziom merytoryczny połączony z prostotą przekazu budzą mój głęboki szacunek.

„Palmy na biegunie północnym. Wielka opowieść o zmianie
Autor: Marc ter Horst i Wendy Panders
Wydawca: Nasza Księgarnia

Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności

Ojej, ile już książek przeczytałam o życiu Marii Skłodowskiej-Curie. Ale ta jest z nich wszystkich najpiękniejsza. I chyba najbardziej poruszająca. No i, jako powieść graficzna, czyli komiks, świetnie trafia do nastolatków. A to ogromnie trudne zadanie.

„Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności”
Autorki: Frances Andreasen Osterfelt, Anja C. Andersen, Anna Błaszczyk
Wydawca: Media Rodzina

Zapaszki. O wszystkich smrodach świata

(Prawie) wszystko, czego można się dowiedzieć o zapachach czy fetorach ludzkich, zwierzęcych i tych wydobywających się spod ziemi. Rzetelna i świetnie napisana książka dla dzieci, której treść zadziwi niejednego dorosłego.

„Zapaszki. O wszystkich smrodach świata”
Autorzy: Clive Gifford, Pete Gamlen
Wydawca: Wydawnictwo Kropka

SmartBee Code Fun

Szczerze i z przekonaniem polecamy wszystkie zestawy SmartBee. Wymyślone przez Polaków, robione w Polsce, starannie przygotowane i świetnie się sprawdzające. Większość tych zestawów to doświadczenia naukowe.

Nowy zestaw SmartBee jest nieco inny – skupia się na nauce programowania. Został przygotowany we współpracy z Kids Code Fun. Wewnątrz znajdziemy elementy pomagające w nauce algorytmicznego myślenia – na początku nie potrzeba komputera czy telefonu, wystarczą elementy podobne do doskonałego języka programowania Scratch.

W zamyśle zestaw ma pomóc szczególnie dziewczynom, które – przez wciąż pokutujące stereotypy – stanowią tylko 14,6% osób na studiach informatycznych. Jednak równie dobrze będą się bawili i równie wiele nauczą chłopaki.

Prezenty dla starszych (ale nie tylko)

Jak długo trwa teraz? Fascynujące odpowiedzi na 191 najdziwniejszych pytań

Fascynujące pytania. I godne ich odpowiedzi. Czyli „Jak długo jest teraz?” – książka, którą można czytać na wiele sposobów. Najróżniejsze tematy, odpowiedzi czasem proste a czasem absolutnie zaskakujące.

Perfekcyjny zakład. Jak matematyka i nauka pozbawiają hazard ślepego szczęścia

Książka „Perfekcyjny zakład” opowiada o tym, ile w hazardzie łutu szczęścia, a ile matematyki i czy nauce udało się przechytrzyć los. Zdradzę, że tak: naukowcy złamali system! Kluczem było znalezienie „perfekcyjnego zakładu”. A ta książka wyjaśnia, jak do tego doszło.

Perfekcyjny zakład. Jak matematyka i nauka pozbawiają hazard ślepego szczęścia
Autor: Adam Kucharski
Wydawca: Wydawnictwo Relacja

Czym jest życie? Biologia w pięciu krokach

Brutalne wtargnięcie biologii w nasze życie, jakim jest rok 2020 i pandemia pokazało, że jesteśmy bardzo podatni nie tylko na chorobę, ale też fałszywe informacje. Przyczyn tego jest wiele, a wśród nich zwykłe braki wiedzy. To zresztą żaden wstyd, bo wiedza, której nie używamy łatwo nam ulatuje.

Dlatego uważam, że “Czym jest życie?” to wyjątkowo cenna pozycja. Książka omawia podstawy tego, co wiemy o życiu i jego organizacji. Komórki, geny, ewolucja, procesy chemiczne i przetwarzanie informacji. Autorem tej pozycji jest Paul Nurse, laureat nagrody Nobla w 2001 przyznanej za badanie cyklu komórkowego. To gwarancja rzetelności książki. Ale Nurse słynie też z umiejętności przystępnego tłumaczenia trudnych spraw. I to naprawdę czuć.

Czym jest życie? Biologia w pięciu krokach
autor: Paul Nurse
wydawnictwo: Marginesy

Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację

To książka o tym, jak zostaliśmy zmanipulowani. Oraz – co ważniejsze – o tym, jak nadal się nami manipuluje. Chodzi o działania prowadzone w internecie, których celem jest podawanie ściśle sprofilowanych informacji wąskim grupom osób, co pozwala na nakłanianie ludzi do działań, których w innej sytuacji nie podjęliby. Takie zabiegi pozwalają sterować nastrojami społecznymi, wpływać na referenda czy wybory. Te mechanizmy trzeba znać, choć trudno się przed nimi bronić.

Mindf*ck. Cambridge Analytica, czyli jak popsuć demokrację
Autor: Christopher Wylie
Wydawca: Insignis

Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki

Czy wiecie, że w Polsce w latach 60. i 70. programistki nie były wcale dużo mniej liczne od programistów? Nikt wówczas jeszcze nie uważał, że to typowo męski zawód. No i w tamtych czasach polskie komputery były uznawane za najnowocześniejsze (tak!) za Żelazną Kurtyną. Fascynującą historię pionierek polskiej informatyki opowiada Karolina Wasielewska w świeżo wydanej książce „Cyfrodziewczyny”.

Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki
Autor: Karolina Wasielewska
Wydawca: Krytyka Polityczna

Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?

Wiedzę o rozprzestrzenianiu się epidemii zdobywamy w warunkach bojowych. Ale wciąż brakuje nam podstaw. Adam Kucharski, matematyk i epidemiolog, tłumaczy właśnie te podstawy tak, że nagle mnóstwo rzeczy staje się jasnych. Choćby kwestia współczynnika reprodukcji (R0) – pojęcia, które ma kluczowe znaczenie dla zmiany liczby zachorowań. Albo odporności stadnej, która – zwłaszcza w kontekście szczepień – jest tematem szczególnie ważnym.

Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?
autor: Adam Kucharski
wydawca: Relacja 2020

Jakoś wkrótce

10 tematów. 10 technologii, które mogą, właśnie jakoś wkrótce, zrobić gigantyczne zamieszanie. Tylko spójrzcie: interfejs mózg-komputer (czyli brak klawiatury, ekranu, myszki, głośnika, mikrofonu – wszystko bezpośrednio przekazywane między maszyną a mózgiem), precyzyjne leki (leczymy KONKRETNIE twój przypadek choroby) czy rozszerzona rzeczywistość (patrzysz na świat wzbogacony o informacje podawane przez komputer).

Każda z tych (i pozostałych) technologii może wywołać rewolucję na miarę telefonów komórkowych (kto pamięta, niech wspomni kontaktowanie się przed rokiem 1995) czy internetu (kto chodził do szkoły w latach80.?). Te rewolucje przyniosły mnóstwo dobrego i trochę złego. Nie chcę teraz oceniać proporcji, ale podkreślić, jak pojedyncza technologia może odmienić obraz świata i wpłynąć na codzienne życie.

Jakoś wkrótce
Kelly i Zach Weinersmith
Insignis 2020

Wszyscy kłamią

Ta książka obnaża ludzką naturę, która wyziera z Facebooka czy wyszukiwarki Google’a. Przed nimi nie mamy tajemnic. Fascynujące spojrzenie na to, jacy ludzie są naprawdę. Co ich interesuje, kiedy nikt im nie patrzy na ręce ani w monitor (a przynajmniej tak im się wydaje). Rewelacyjna, mocna, niezwykle ciekawa książka.

Wszyscy kłamią. Big Data, nowe dane i wszystko, co internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy
Autor: Seth Stephens-Davidowitz
Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Energia dla klimatu

By uniknąć katastrofy, klimat Ziemi potrzebuje szybkiego zaprzestania spalania węgla. Energia jądrowa to jeden z najbezpieczniejszych i najczystszych rodzajów energii, który może szybko rozwiązać ten problem – dowodzą autorzy książki „Energia dla klimatu”. Nie możemy sobie pozwolić na to, by przesądy i fałszywe opinie zablokowały naszą jedyną szansę na spowolnienie zmiany klimatu

Energia dla klimatu
Autorzy: Joshua S. Goldstein, Staffan A. Qvist
Wydawnictwo: PWN

Nie ma więcej wpisów