captcha image

A password will be e-mailed to you.

Pojedynek roku: iguana kontra węże, oooobłędna seria “Nasza Planeta”, bezkrwawe polowanie na zwierzęta w parku Serengeti, najlepsze złudzenia optyczne, no i prezent o do pobrania – “Układanka Polska Nieoczywista” (o historii i demokracji).

Co drugi dzień, na zmianę z blogiem Juniorowo, polecamy Wam wartościowe, niebanalne i ciekawe treści na czas kwarantanny. Robimy to w ramach akcji #NIEferie prowadzonej wraz z Elą i Krzysztofem Mantheyami z Juniorowa. Wspólnie udowadniamy, że można się uczyć, bawiąc. 

Więcej polecanek znajdziecie tutaj, szukajcie ich też na stronie NIEferie.pl oraz profilu NIEferie na Facebooku

Snapshot Serengeti

Kadr uchwycony przez kamerę w parku Serengeti, wykorzystany w projekcie Snapshot Serengeti

Snapshot Serengeti to jeden z prawdziwych projektów naukowych zgromadzonych na znakomitej platformie Zooniverse, wykonywanych rękami internautów. Każdy, kto ma dostęp do internetu, może włączyć się w katalogowanie zwierząt z parku narodowego Serengeti w Tanzanii, słynącego z migrujących wielomilionowych stad m.in. antylop, zebr, gazeli czy bawołów. Nietrudno tam też o żyrafy, słonie, nosorożce czy lwy. To, co Snapshot Serengeti (i całe Zooniverse) proponuje internautom, nosi nazwę nauki obywatelskiej i skupia się na tych czynnościach, których nie są w stanie dobrze wykonać komputery, a naukowcom przejrzenie takiej sterty danych zajęłoby całe lata. I tu z pomocą przychodzą zwykli ludzie, którzy w przerwie między prowadzoną online lekcją fizyki a wieczornym oglądaniem Netflixa mogą przeglądać zdjęcia z fotopułapek na afrykańskiej sawannie, liczyć pojawiające się w kadrze osobniki, rozpoznawać, jakie to gatunki i w jakiej sytuacji zostały uchwycone. Uwaga, to wciąga! I dodatkowo daje satysfakcję z uczestnictwa w robieniu prawdziwej nauki.  

https://www.snapshotserengeti.org

Nasza Planeta

“Nasza Planeta” to wyprodukowana przez Netflixa seria filmów przyrodniczych, które zasłynęły absolutnie wspaniałymi zdjęciami. Ale powiedzieć o tym dokumencie “seria przyrodnicza”, to nie powiedzieć nic. Bo to raczej gigantyczne przedsięwzięcie realizatorskie, które w ośmiu poruszających odcinkach pokazało różne środowiska ziemskie (jak pustynie, dżungle czy głębiny) i zmiany, jakie w nich zachodzą pod wpływem zmiany klimatu. Seria porusza do głębi i zapiera dech w piersi. 

W wersji oryginalnej bonusem jest głęboki głos Sir Davida Attenborough, w wersji polskiej – nie mniej wspaniały alt Krystyny Czubówny. Dla każdego, w każdym wieku.

https://www.netflix.com/pl/title/80049832

Węże kontra iguana

Węże Philodryas biserialis polują na iguanę. Fot. BBC

Kiedy w 2016 roku ukazała się seria BBC “Planeta Ziemia II” (to ona była wzorcem dla późniejszej “Naszej Planety”), widzów wbił w fotele jeden z najbardziej poruszających pościgów w historii filmu dokumentalnego. O skali emocji świadczy to, że ten fragment serialu rozszedł się wiralowo w internecie. To jedne z najmocniejszych scen, jakie zdarzyło mi się wiedzieć na ekranie. Serio. Ujęcia nakręcono na wyspie Fernandina w archipelagu Galapagos. Pokazują moment wykluwania się z jaj młodych iguan, które muszą przewędrować na plażę, do swoich dorosłych pobratymców, by przeżyć. Już w pierwszych sekundach życia muszą się wykazać sprytem i zręcznością, by wymknąć się głodnym jadowitym wężom z gatunku Philodryas biserialis. Węże wyglądają na bardzo długie, ale mają około 120 cm, a to po prostu iguany są przy nich bardzo małe.  

Byłam tak poruszona, że napisałam o tym artykuł na “Crazy Nauce”. Znajdziecie tam i sam pościg, i wideo (Behind the Scenes) pokazujące, jak ta ta scena była kręcona

Najlepsze złudzenia optyczne świata

Złudzenia optyczne to coś, co zawsze zachwyca i zadziwia. Te najbardziej niesamowite nagradzane są w dorocznym konkursie “Best illusion of the year”. Na stronie konkursu znajdziecie dziesiątki niezwykłych optycznych zjawisk, które potrafią oszukać ludzki mózg. Strona jest co prawda po angielsku, ale złudzenia działają niezależnie od znajomości języka. Usiądźcie razem przed ekranem komputera i podziwiajcie. Będzie fascynująco i dziwnie 🙂

“Układanka Polska Nieoczywista” – do pobrania 

W ramach akcji #NIEferie mamy dla Was prawdziwą petardę! Możecie (oczywiście bezpłatnie) pobrać od nas świetną, inspirującą publikację „Układanka Polska NIeoczywista”. Jej współautorka, Maja Kramer, przekazała nam tę książkę do podzielenia się nią ze wszystkimi. A jest tego warta!

Jest nieoczywisty i nieformalny podręcznik (ale i ćwiczenia w jednym), którego tematyka obraca się wokół Polski, jej historii, zwyczajów, demokracji, równości, różnorodności i… mnóstwa innych jeszcze zagadnień. To również solidna porcja niezwykle lekko podanych informacji o prawach obywatelskich i prawach człowieka. Publikacja do przejrzenia i skorzystania dla całej rodziny, a nie tylko dla uczniów zainteresowanych WOS-em. Mnóstwo ilustracji i miejsca na własnoręczne dopiski.

„Układankę Polska Nieoczywista” możecie pobrać TUTAJ

Nie ma więcej wpisów