captcha image

A password will be e-mailed to you.

Dziś Mars z rozmaitych punktów widzenia, książka “Matematyka jest wszędzie” do pobrania, Domowa Szkoła SmartBee Club i szczekający kubek z Centrum Nauki Kopernik.

Polecamy Wam wartościowe, niebanalne i ciekawe treści na czas kwarantanny. Robimy to co drugi dzień, na zmianę z blogiem Juniorowo, w ramach akcji #NIEferie prowadzonej wraz z Elą i Krzysztofem Mantheyami z Juniorowa. Wspólnie udowadniamy, że można się uczyć, bawiąc. 

Więcej polecanek znajdziecie tutaj, szukajcie ich też na stronie NIEferie.pl oraz profilu NIEferie na Facebooku

Film z przelotu nad powierzchnią Marsa 

Zupełnie szczerze – ten film wygląda niesamowicie. Magia włącza się wtedy, gdy uświadamiamy sobie, co tak naprawdę widzimy. Te prawie pięć minut to przelot nad największymi atrakcjami Marsa – najwyższą górą Układu Słonecznego (Olympus Mons, wygasły wulkan wznoszący się na 21 km ponad średnią powierzchnię planety), największym pęknięciem na skorupie planety i wieloma innymi punktami.

Film powstał z połączenia zdjęć wykonywanych przez 15 lat przez Mars Express, sondę wysłaną na orbitę Czerwonej Planety w 2003 roku. Od tego czasu okrążyła Marsa kilkadziesiąt tysięcy razy, przesyłając niesamowicie dokładne zdjęcia jego powierzchni.

TUTAJ ZNAJDZIECIE TEN FILM I JEGO OPIS

Panorama Marsa widziana oczami łazika Curiosity

Co “widzi” wokół siebie łazik Curiosity na Marsie, najbardziej samotny spośród wszystkich robotów wykonanych ludzką ręką? Widzi bezmiar przestrzeni, która bardzo przypomina… Ziemię. Takie góry jak te wokół krateru Gale, który eksploruje dzielny łazik NASA, przypominają mi, jako żywo, góry Atlas w Maroku, które widziałam dawno temu. Piękne są. Film pokazuje też trasę, jaką Curiosity przebył podczas swojej misji. I zwróćcie uwagę na ogromną rozdzielczość tego zdjęcia, która umożliwia dostrzeżenie obiektów oddalonych nawet o 80 km! 

LINK DO WIDEO POKAZUJĄCEGO PANORAMĘ MARSA

Matematyka jest wszędzie – książka do pobrania

I znów mamy dla Was prezent – książkę “Matematyka jest wszędzie” do pobrania, oczywiście nieodpłatnie! Jest to lekko napisany zbiór inspiracji do zabaw i rozmów z dziećmi o matematyce. Ponad połowa zawartych w niej pomysłów może być realizowana bez wychodzenia z domu, co ma zasadnicze znaczenie w czasach kwarantanny. Pomysły są naprawdę proste – rodzice i dzieci mogą korzystać z tego, co mają pod ręką w domu, by uczyć się matematyki bez wysiłku, przez zabawę.

Autorką tej wspaniałej książki jest znana Wam już Maja Kramer (która udostępniła Nieferiom również swoją drugą książkę „Układanka Polska Nieoczywista”).  

Książkę „Matematyka jest wszędzie” wydała i udostępniła nam Fundacja mBanku. Publikację możecie pobrać w wersji epub i pdf POD TYM LINKIEM

Domowa Szkoła SmartBee Club

Od poniedziałku 23 marca o godz. 15.00 rusza na Facebooku Domowa Szkoła SmartBee Club – eksperymenty dla całej rodziny prowadzone w trybie live przez dr inż. Krzysztofa Hyżorka, szefa zespołu merytorycznego SmartBee Club. 

Zajęcia w trybie streamingowym będą się odbywały w każdy poniedziałek od 15.00.

Zajęcia polecam z pełnym przekonaniem, bo na eksperymentowaniu SmartBee zna się dobrze jak mało kto – produkuje kreatywne i bardzo solidne zestawy do domowych eksperymentów. Piotr polecał je w swojej recenzji POD TYM LINKIEM.

POD TYM LINKIEM ZNAJDZIECIE WYDARZENIE “DOMOWA SZKOŁA SMARTBEE CLUB” NA fACEBOOKU

Gdaczący kubek z Kopernika

Centrum Nauki Kopernik szybko otrząsnęło się po zamknięciu na czas kwarantanny i w ramach akcji #Kopernikwdomu publikuje na swoim Facebooku filmy z eksperymentami i zabawami, do których składniki na pewno znajdą się w większości domów. 

Na rozluźnienie atmosfery pod koniec tygodnia polecam Wam zrobienie gdaczącego (lub może raczej szczekającego) kubka. To zajmie tylko kilka minut, a cieszy.

LINK DO FILMU NA FACEBOOKU

Nie ma więcej wpisów