captcha image

A password will be e-mailed to you.

Polecamy Wam wartościową rozrywkę na weekend: „Upiór w Operze” z Royal Albert Hall, wirtualny spacer po Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN, „Grawitacja” Cuaróna na Netflixie, ewolucja najwyższych budynków świata i wyjaśnienie „anomalii grawitacyjnej” w Karpaczu. Samo najlepsze!

Akcję #NIEferie prowadzimy wraz z Elą i Krzysztofem Mantheyami z bloga edukacyjnego Juniorowo. Dajemy Wam i Waszym dzieciom wsparcie, polecając rzetelne i atrakcyjne materiały edukacyjne oraz wartościową rozrywkę.

Więcej polecanek znajdziecie tutaj, szukajcie ich też na stronie NIEferie.pl oraz profilu NIEferie na Facebooku

Upiór w Operze w najlepszym wydaniu na YouTube

Mam słabość do „Upiora w Operze” Andrew Lloyda Webbera i marzę o tym, żeby zobaczyć ten musical na własne oczy w londyńskim Her Majesty’s Theatre. Teraz nadarza się okazja, żeby obejrzeć „Upiora” co prawda nie na dedykowanej mu scenie, ale w słynnej londyńskiej sali koncertowej Royal Albert Hall. Spektakl został tam zarejestrowany w 2011 roku z okazji 25-lecia musicalu, a od piątku 17 kwietnia od 20.00 przez kolejne 48 godzin będzie on dostępny na YouTube. Koniecznie!

TUTAJ znajdziecie link do spektaklu na YT

Zwiedź Wielki Zderzacz Hadronów w CERN

Detektor ATLAS w CERN. Fot. CERN

To tu został odkryty bozon Higgsa, nieznana wcześniej cząstka elementarna. To tu zaobserwowano, jak cząstka ta rozpada się na dwa kwarki spodnie. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu Wielkiego Zderzacza Hadronów (Large Hadron Collider – LHC), największego na świecie akceleratora cząstek (czyli hadronów), będącym również największą maszyną na świecie. Jej zasadnicze elementy (w tym duży detektor cząstek o nazwie ATLAS) są umieszczone w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 km, położonym na głębokości 50- 175 m pod ziemią. Znajduje się on w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy, na pograniczu Szwajcarii i Francji.

TUTAJ możecie odbyć wirtualną wycieczkę po tym niesamowitym miejscu, a TUTAJ obejrzycie wideo i znajdziecie mnóstwo informacji o detektorze ATLAS

„Grawitacja” Cuaróna na Netflixie

Sandra Bullock i George Clooney w filmie “Grawitacja”. Fot. Warner Bros

„Grawitacja” Alfonso Cuaróna z Sandrą Bullock i George’em Clooneyem to jeden z moich ulubionych filmów science fiction. Może i nie ma nadzwyczaj wyrafinowanej akcji, ale za to zapiera dech w piersi efektami wizualnymi, no i przyciąga charyzmą dwojga odtwórców głównych ról.

Jeśli chcecie wiedzieć, w których momentach reżyser „Grawitacji” minął się z prawami fizyki, po obejrzeniu przeczytajcie NASZĄ RECENZJĘ tego filmu.

TUTAJ znajdziecie „Grawitację” na Netflixie

Najwyższe budynki świata

Obejrzyj, jak rosły najwyższe budynki świata od 1901 do 2022 roku. Dwa ostatnie w tym zestawieniu jeszcze nie powstały, a mają srodze pobić rekord 828 metrów, utrzymany obecnie przez Burj Khalifa w Dubaju. Zwróćcie uwagę, że zagłębie drapaczy chmur przesunęło się z Nowego Jorku do Azji.

TUTAJ znajdziecie wideo o najwyższych budynkach świata

Zbadaj anomalię grawitacyjną w Karpaczu

“Anomalia” na ulicy Strażackiej w Karpaczu. Fot. Crazy Nauka

Dlaczego na jednej z ulic w Karpaczu butelki toczą się i woda płynie pod górę? Andrzej Pająk, jeden z gościnnych autorów na naszym blogu, sfilmował nawet to zjawisko i wyjaśnił na Crazy Nauce, o co tak naprawdę chodzi z tą „anomalią grawitacyjną” w Karpaczu.

TUTAJ możecie przeczytać artykuł na ten temat i obejrzeć nakręcone przez Andrzeja wideo

Własny filmik na ten temat nakręciło również Centrum Nauki Kopernik – można je obejrzeć TUTAJ

Nie ma więcej wpisów