captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Selfie Ziemi z Ksieżycem Fot. NASA/NOAA [KLIKNIJ BY POWIĘKSZYĆ]

Selfie Ziemi z Ksieżycem Fot. NASA/NOAA [KLIKNIJ BY POWIĘKSZYĆ]

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o niezwykłym zdjęciu Ziemi zrobionym przez nowego europejskiego satelitę meteorologicznego. Tym razem mamy coś jeszcze lepszego – amerykański satelita Deep Space Climate Observatory czyli DSCOVR sfotografował Księżyc przelatujący na tle Ziemi.

Wystrzelony 9 lutego DSCOVR satelita został umieszczony w punkcie libracyjnym L1. To szczególne miejsce w przestrzeni, gdzie obiekt o tak małej masie może pozostawać nieruchomy względem Ziemi i Słońca. Równoważą się tam siły grawitacji i bezwładności działające na satelitę.

Punkt L1 znajduje się około miliona kilometrów od Ziemi w stronę Słońca i właśnie stamtąd DSCOVR obserwuje klimat naszej planety. 16 lipca Księżyc znajdował się w nowiu, a więc był dokładnie między Ziemią a Słońcem. Gwiazda oświetlała całą półkulę stale odwróconą od Ziemi i właśnie ona jest doskonale widoczna na zdjęciach zrobionych przez satelitę.

Warto zwrócić uwagę na to, jak ciemna – mimo pełnego oświetlenia – jest powierzchnia Księżyca. Widujemy ją z Ziemi najczęściej w nocy, gdy mocno świeci i zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że w rzeczywistości ma ciemnoszary kolor.

Nie ma więcej wpisów