captcha image

A password will be e-mailed to you.
Dwa 50-kilometrowe kratery na Marsie

Dwa 50-kilometrowe kratery na Marsie

Zupełnie szczerze – ten film wygląda niesamowicie. Magia włącza się wtedy, gdy uświadamiamy sobie, co tak naprawdę widzimy. Te prawie pięć minut to przelot nad największymi atrakcjami Marsa – najwyższą górą Układu Słonecznego, największym pęknięciem na skorupie planety i wieloma innymi punktami.

Film powstał z połączenia zdjęć wykonywanych przez Mars Express, sondę wysłaną na orbitę Czerwonej Planety w 2003 roku. Od tego czasu okrążył ją kilkadziesiąt tysięcy razy, przesyłając niesamowicie dokładne zdjęcia powierzchni.

Na tej podstawie stworzono dokładną mapę topograficzną Marsa wykorzystaną właśnie w tym filmie.

Mamy tu gigantyczne pęknięcie powierzchni planety – kanion Valles Marineris, który ma 5000 km długości i 200 km szerokości. Powstał prawdopodobnie podczas stygnięcia skorupy Marsa i stanowi największą taką strukturę ze znanych nam. Dla porównania – Wielki Kanion Kolorado ma niespełna 450 km długości.

Jest też największa góra, jaką znaleźliśmy. To Olympus Mons, wygasły wulkan tarczowy o wysokości około 21 km ponad średnią powierzchnię planety (wznosi się 25–27 kilometrów ponad otaczającą go równinę). U podstawy ma 624 km, jego krater ma długość 85 km, szerokość 60 km i głębokość 3 km. Ostatnio z Olympus Mons lawa wydobywała się 10-20 milionów lat temu.

A teraz prosimy o zapięcie pasów i wyłączenie telewizora. Wyjście bezpieczeństwa może się znajdować za Wami. Polecamy oglądanie na pełnym ekranie. Start!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander Pitura
Aleksander Pitura
10 lat temu

Chciałem napisać do TOK FM, ale Wy macie do nich raczej bezpośredni dostęp, dlatego bardzo proszę o informację kiedy Wasze audycje będą dostępne przez iTunes Store do pobrania jako podcast? Większość audycji TOK FM już tam jest, więc stacja raczej jest świetnie obeznana w technologiach. Niestety nie mieszkam w dużym mieście dlatego audycji tej stacji (np. EKG) mogę słuchać tylko w tej formie.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Aleksander Pitura
10 lat temu

Dowiemy się jak ma się sprawa z iTunes. Na razie na pewno podcasty są na stronie http://www.tokfm.pl/Tokfm/0,134455.html
Również na żywo audycji można słuchać przez internet.

AC
AC
10 lat temu

Mi ten kanion z 1:45 bardziej niż Wielki Kanion Kolorado przypomina (może niesłusznie) doliny ryftowe, czyli np. któryś z Wielkich Rowów Afrykańskich. Ich długość również idzie w tysiące km.

trackback
Trudno uwierzyć, że Mars mógł kiedyś tak wyglądać | Janbag
10 lat temu

[…] zobaczyć też niezwykły film pokazujący przelot nad powierzchnią Marsa widziany z pozycji sondy kosmicznej Mars […]

trackback
Śródziemie widziane z orbity. Świat Tolkienowski w ogromnej symulacji.
9 lat temu

[…] Fantastyczny film z przelotu nad powierzchnią Marsa […]

Nie ma więcej wpisów
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d