captcha image

A password will be e-mailed to you.
Dwa 50-kilometrowe kratery na Marsie

Dwa 50-kilometrowe kratery na Marsie

Zupełnie szczerze – ten film wygląda niesamowicie. Magia włącza się wtedy, gdy uświadamiamy sobie, co tak naprawdę widzimy. Te prawie pięć minut to przelot nad największymi atrakcjami Marsa – najwyższą górą Układu Słonecznego, największym pęknięciem na skorupie planety i wieloma innymi punktami.

Film powstał z połączenia zdjęć wykonywanych przez Mars Express, sondę wysłaną na orbitę Czerwonej Planety w 2003 roku. Od tego czasu okrążył ją kilkadziesiąt tysięcy razy, przesyłając niesamowicie dokładne zdjęcia powierzchni.

Na tej podstawie stworzono dokładną mapę topograficzną Marsa wykorzystaną właśnie w tym filmie.

Mamy tu gigantyczne pęknięcie powierzchni planety – kanion Valles Marineris, który ma 5000 km długości i 200 km szerokości. Powstał prawdopodobnie podczas stygnięcia skorupy Marsa i stanowi największą taką strukturę ze znanych nam. Dla porównania – Wielki Kanion Kolorado ma niespełna 450 km długości.

Jest też największa góra, jaką znaleźliśmy. To Olympus Mons, wygasły wulkan tarczowy o wysokości około 21 km ponad średnią powierzchnię planety (wznosi się 25–27 kilometrów ponad otaczającą go równinę). U podstawy ma 624 km, jego krater ma długość 85 km, szerokość 60 km i głębokość 3 km. Ostatnio z Olympus Mons lawa wydobywała się 10-20 milionów lat temu.

A teraz prosimy o zapięcie pasów i wyłączenie telewizora. Wyjście bezpieczeństwa może się znajdować za Wami. Polecamy oglądanie na pełnym ekranie. Start!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksander Pitura
Aleksander Pitura
9 lat temu

Chciałem napisać do TOK FM, ale Wy macie do nich raczej bezpośredni dostęp, dlatego bardzo proszę o informację kiedy Wasze audycje będą dostępne przez iTunes Store do pobrania jako podcast? Większość audycji TOK FM już tam jest, więc stacja raczej jest świetnie obeznana w technologiach. Niestety nie mieszkam w dużym mieście dlatego audycji tej stacji (np. EKG) mogę słuchać tylko w tej formie.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Aleksander Pitura
9 lat temu

Dowiemy się jak ma się sprawa z iTunes. Na razie na pewno podcasty są na stronie http://www.tokfm.pl/Tokfm/0,134455.html
Również na żywo audycji można słuchać przez internet.

AC
AC
9 lat temu

Mi ten kanion z 1:45 bardziej niż Wielki Kanion Kolorado przypomina (może niesłusznie) doliny ryftowe, czyli np. któryś z Wielkich Rowów Afrykańskich. Ich długość również idzie w tysiące km.

trackback
Trudno uwierzyć, że Mars mógł kiedyś tak wyglądać | Janbag
9 lat temu

[…] zobaczyć też niezwykły film pokazujący przelot nad powierzchnią Marsa widziany z pozycji sondy kosmicznej Mars […]

trackback
Śródziemie widziane z orbity. Świat Tolkienowski w ogromnej symulacji.
9 lat temu

[…] Fantastyczny film z przelotu nad powierzchnią Marsa […]

Nie ma więcej wpisów
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: