captcha image

A password will be e-mailed to you.
Obraz z nowego systemu USG

Obraz z nowego systemu USG

Zastanawialiście się czasami, co też lekarze potrafią dostrzec w tej drobnej cienistej kaszce, która ukazuje się na ekranie podczas badania ultrasonografem? No właśnie. Wielką odmianą było więc pojawienie się USG trójwymiarowego – tu wreszcie było widać coś konkretnego.

Tyle, że nadal interpretacja takiego zdjęcia z USG wymagała ze strony lekarza sporych umiejętności, a ze strony rodziców – mnóstwa dobrej woli i wyobraźni. Często okrzyki „O, jaki podobny do ciebie!” cichły, gdy lekarz wyjaśniał cierpliwie, że to nie buzia, a stopa.

Jednak to, co pokazała ostatnio firma GE Healthcare sprawia, że fantazja idzie w odstawkę. W najnowszych ultrasonografach zastosowano oprogramowanie, które zmienia niejasne cienie w obraz ostry jak żyletka.

System, który powstał we współpracy z dr. Bernardem Benoit z Princess Grace Hospital w Monaco bierze standardowe dane z USG i poddaje je zaawansowanej obróbce. Dodawane jest wirtualne źródło światła, skóra kolorowana jest tak, by nadać jej naturalny kolor, poprawiana jest też jej faktura. Usuwane jest również częściowo tło, dzięki czemu główny obiekt badania USG – płód staje się znacznie wyraźniejszy.

Oczywiście cały ten system nie służy rozczulaniu rodziców – dzięki takiej dokładności oraz możliwości zmiany punktu oświetlenia lekarz podczas USG jest w stanie znacznie dokładniej zbadać płód i zawczasu wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów