captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Fot. pixfly/Shutterstock.com

Fot. pixfly/Shutterstock.com

Prezerwatywy mogą być jednym z najlepszych zabezpieczeń na rynku, ale w rzeczywistości mężczyźni spotykają się często z dużymi problemami podczas korzystania z nich, ponieważ – w skrócie – uprawianie seksu z kondomem sprawia, że doznania są słabsze; normalna sprawa, biorąc pod uwagę fakt, że jest to po prostu gumowa bariera pomiędzy kochankami.

Prezerwatywy muszą być cieńsze, jeżeli producenci chcą poprawić nasze doznania i sprawić, aby odczucia były bardziej naturalne, a pomóc może nam w tym australijska trawa, oścień.

Badacze z Uniwersytetu w Queensland mówią, że odkryli sposób na wykorzystanie nano-włókien z ościeniu, tworząc w ten sposób prezerwatywy o grubości zaledwie 45 mikronów – grubości ludzkiego włosa – nadal utrzymując przy tym wymagane standardy zabezpieczeń znane z grubszych, tradycyjnych kondomów.

„Średnio, osiągnęliśmy 20-procentowy wzrost w testach ciśnieniowych i 40-procentowy skok w objętości, w porównaniu do komercyjnie dostępnych lateksowych próbek kontrolnych,” powiedział jeden z badaczy, Darren Martin. „Z odrobiną dodatkowej pracy, wydaje nam się, że możemy opracować lateksowy kondom, który będzie o około 30 procent cieńszy, a przy tym nadal spełni wszystkie wymagania. Z dalszymi badaniami i optymalizacją, uda nam się stworzyć jeszcze cieńsze zamienniki.”

Fot. Bill Hails/Flickr

Fot. Bill Hails/Flickr

Aby stworzyć te nowe prezerwatywy, zespół opracował sposób ekstrakcji nanocelulozy z trawy, która rośnie głównie z odległych obszarach Australii. Dokonano tego przez pokrojenie zebranego ościeniu razem z wodorotlenkiem sodu, tworząc miazgę, podobną do tej znanej z produkcji papieru. Następnie zanurzono nano-włókna w wodnym roztworze, co umożliwiło im zmieszanie włókien z lateksem – rodzajem gumy wykorzystywanej w produkcji prezerwatyw.

Po dodaniu ich do lateksu, odkryto że nanoceluloza zwiększyła osiągi substancji, pozwalając na stworzenie ultra cienkich płacht lateksu, które pozostawały równie wytrzymałe, co ich grubsze odpowiedniki. W skrócie – niewielkie włókna trawy dodały kolejną warstwę wytrzymałości i siły do lateksu, podobnie jak stalowe pręty wzmacniają beton.

„Najlepsze w naszej nanocelulozie jest to, że pozostaje elastycznym nano-dodatkiem, więc możemy tworzyć mocniejsze i cieńsze membrany, które są przy tym giętkie i elastyczne, co zawsze było świętym Graalem w produkcji gumy,” dodaje Martin.

Zespół twierdzi, że prowadząc dalsze badania, będą w stanie stworzyć jeszcze cieńszy lateks, który powinien przekonać kolejnych mężczyzn do korzystania z prezerwatyw, aby ochrony siebie i partnerów przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oprócz oczywistych plusów zdrowotnych, kondomy mogą również pomóc w rewitalizacji przemysłowej Australii, gdzie hodowana byłaby trawa, wykorzystywana w tej technologii.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maja Kowa
Maja Kowa
4 dni temu

ja stosuje kapturek naszyjkowy i jestem bardzo zadowolona

Nie ma więcej wpisów
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: