captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
  1. Nowy kolor nazywa się YInMn Blue – i ta nazwa ma sens. Teraz, dzięki firmie Crayola, będzie można kupić kredkę YInMn.

YInMn Blue. Źródło: Oregon State University

Być może wyda się to Wam dziwne, ale wielu kolorów tęczy nie udało się do tej pory odwzorować w barwnikach. Dlaczego? Aby stworzyć nowy, czysty pigment, trzeba odkryć zupełnie nowy materiał, który w unikalny sposób absorbuje fale świetlne. Nie osiągniemy tego efektu, po prostu mieszając ze sobą dwa kolory.

Kolor YInMn Blue – bo taką roboczą nazwę otrzymał nowy odcień niebieskiego – został odkryty przypadkiem w laboratoriach Oregon State University podczas mieszania odczynników chemicznych. Podobne zdarzenie nie miało miejsca od czasu, gdy w 1802 roku francuski chemik Louis Jacques Thénard odkrył niebieski w odcieniu zwanym kobaltowym.

Teraz firma Crayola stworzyła kredkę w nowym, wyjątkowo żywym odcieniu. Producent ogłosił konkurs dla dzieci na nazwę dla nowego koloru. Nad farbą w tym odcieniu pracuje również inny amerykański producent, Shepherd Colour Company.

YInMn Blue w wydaniu firmy Crayola. Fot. Crayola

Historia odkrycia nowego odcienia niebieskiego sięga 2009 roku, kiedy to w laboratorium Oregon State University prof. Mas Subramanian wraz ze swoimi studentami badali właściwości elektryczne tlenków manganu. Substancję tę zmieszali z tlenkiem itru i tlenkiem tytanu i podgrzali do temperatury przekraczającej 1000 st. C. Wówczas to ich oczom ukazał się niemal perfekcyjny kolor niebieski. Wzór chemiczny otrzymanego związku to YIn0.8Mn0.2O3, stąd nazwa YInMn Blue. Nowy kolor jest tak żywy, ponieważ tworzące go związki chemiczne wiążą się w unikalnej strukturze, która niemal całkowicie pochłania czerwoną i zieloną długość fali, więc odbijane jest prawie czyste światło niebieskie. Związki te są również bardzo stabilne, więc nowy odcień nie blednie z czasem i nie jest toksyczny.

Jak podkreśla prof. Subramanian, nowy niebieski może się przydać w procesie renowacji zabytków, ponieważ jest zbliżony do ultramaryny, ale znacznie od niej trwalszy. Ultramarynę tworzy się z minerału lapis lazuli (lazurytu), który niestety wraz z upływem czasu traci na intensywności.

Nowym niebieskim mogą też być zainteresowane m.in. firmy budowlane, ponieważ odcień ten może odbijać promieniowanie podczerwone i dzięki temu zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz.

Źródło

Oto pierwszy nowy odcień niebieskiego od 200 lat. Powstaje kredka w tym kolorze
4.2 (84%) 10 głosów

Czego u nas szukaliście?

6
Dodaj komentarz

avatar
 
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
PomorzaninAndrzej CieślickiDawid GuzickiCrazy NaukaKuba Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
liko2k
Gość
liko2k

To dość nietypowe, gdy substancja pochłania całkowicie czerwone światło a odbija promieniowanie cieplne…

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

To prawda. Tak jednak wynika z opisu ma stronie Oregon State University.

Kuba
Gość
Kuba

To pochłania czy odbija? 😉

Dawid Guzicki
Gość
Dawid Guzicki

mam auto w tym kolorze co ma już parę lat..

kolejne internetowe piep*zenie.

Pomorzanin
Gość
Pomorzanin

Skoda Fabia II mi się kojarzy taka…

Andrzej Cieślicki
Gość
Andrzej Cieślicki

Tłumaczenie ma błędy:
– YInMn – to odpowiednio itr, ind i mangan – nie ma tam tytanu
– zmieszano tlenki itru, indu i manganu
“Ind – pierwiastek chemiczny, metal z bloku p układu okresowego. Został odkryty w 1863 r. przez Ferdinanda Reicha i Hieronymousa Theodora Richtera z Akademii Górniczej we Freibergu. Nazwa pochodzi od koloru i n d y g o jego linii spektralnej.” Wikipedia

Nie ma więcej wpisów