captcha image

A password will be e-mailed to you.
Obłoki srebrzyste. Fot. Dobrochna Frąc.

To jedne z najpiękniejszych chmur, wręcz kosmicznie piękne! Bo też tworzą się na granicy kosmosu, i to tylko o tej porze roku. I wciąż nie do końca wiadomo, z czego się składają.

Cudne zdjęcia, które widzicie powyżej i poniżej, zrobiła 28 czerwca 2021 roku Dobrochna Frąc, miłośniczka przyrody, astronomii i mistrzyni wspaniałych ujęć (więcej jej przepięknych fotografii możecie obejrzeć na jej profilu na Instagramie). W Ustroniu Morskim Dobrochna uchwyciła obłoki srebrzyste – wyjątkowe, kosmiczne chmury, które obserwować można tylko latem.

Obłoki srebrzyste to najwyższe chmury obserwowane na Ziemi, wiszące w mezosferze niemal na granicy kosmosu – aż 75-85 km ponad powierzchnią. Zobaczyć je można tylko latem, kiedy odbijają światło słoneczne padające już po zachodzie Słońca na drugą stronę naszej planety. Widuje się je po obu stronach równika, w szerokościach geograficznych pomiędzy 50. a 70. stopniem.

Obłoki srebrzyste powstają wskutek resublimacji pary wodnej w drobniutkie kryształy lodu przy udziale pyłu. Najciekawsze jest to, że nie wiadomo do końca, co to za pył. Wedle jednej z hipotez są to mikrometeory, według innej – pyły wulkaniczne, według jeszcze innej – pył kosmiczny.

Obłoki srebrzyste nad Warszawą. Fot. Maciej Kruszyński

Obłoki srebrzyste nad Warszawą w nocy z 3 na 4 lipca 2014, uchwycone z 15. piętra budynku na Grochowie. Fot. Maciej Kruszyński

Zobaczcie inne zdjęcia obłoków srebrzystych z różnych części świata – to uczta dla oczu!

Nie ma więcej wpisów