captcha image

A password will be e-mailed to you.
Obłoki srebrzyste. Fot. Dobrochna Frąc.

To jedne z najpiękniejszych chmur, wręcz kosmicznie piękne! Bo też tworzą się na granicy kosmosu, i to tylko o tej porze roku. I wciąż nie do końca wiadomo, z czego się składają.

Cudne zdjęcia, które widzicie powyżej i poniżej, zrobiła 28 czerwca 2021 roku Dobrochna Frąc, miłośniczka przyrody, astronomii i mistrzyni wspaniałych ujęć (więcej jej przepięknych fotografii możecie obejrzeć na jej profilu na Instagramie). W Ustroniu Morskim Dobrochna uchwyciła obłoki srebrzyste – wyjątkowe, kosmiczne chmury, które obserwować można tylko latem.

Obłoki srebrzyste to najwyższe chmury obserwowane na Ziemi, wiszące w mezosferze niemal na granicy kosmosu – aż 75-85 km ponad powierzchnią. Zobaczyć je można tylko latem, kiedy odbijają światło słoneczne padające już po zachodzie Słońca na drugą stronę naszej planety. Widuje się je po obu stronach równika, w szerokościach geograficznych pomiędzy 50. a 70. stopniem.

Obłoki srebrzyste powstają wskutek resublimacji pary wodnej w drobniutkie kryształy lodu przy udziale pyłu. Najciekawsze jest to, że nie wiadomo do końca, co to za pył. Wedle jednej z hipotez są to mikrometeory, według innej – pyły wulkaniczne, według jeszcze innej – pył kosmiczny.

Obłoki srebrzyste nad Warszawą. Fot. Maciej Kruszyński

Obłoki srebrzyste nad Warszawą w nocy z 3 na 4 lipca 2014, uchwycone z 15. piętra budynku na Grochowie. Fot. Maciej Kruszyński

Zobaczcie inne zdjęcia obłoków srebrzystych z różnych części świata – to uczta dla oczu!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Lipcowa uczta dla oczu na warszawskim niebie – niesamowite zjawisko srebrzystych obłoków | PoZytywna PRopaganda
9 lat temu

[…] źródło: kliknij tutaj […]

MrHybryda
MrHybryda
9 lat temu

7 lipca były też widoczne w Szczecinie (na północy). Zadziwiający widok, który obserwowałem po raz pierwszy… i do teraz nie wiedziałem na co patrzę 🙂

Pola
Pola
9 lat temu

To są CHEMTRAILS oświetlane przez księżyc dlatego tak niezwykle wyglądają! ludzie co z wami? one w takim nasileniu pojawiają się od około 1,5 roku! nikt nie zauważył że niebo jest spowite liniami ukladającymi się nieraz nawet w piękne widoki, a które to smugi są tworzone przez samoloty wojskowe?

IhopeYouAreDope
IhopeYouAreDope
Reply to  Pola
7 lat temu

this is bait

ddd
ddd
Reply to  Pola
7 lat temu

Może to Zeus ciska piorunami? 😀

Rafal02010
Rafal02010
7 lat temu

Wczoraj o 2 w nocy były widoczne w Jabłonnie. Chciałem zrobić zdjęcie niestety mój aparat widział tylko czarną plamę…

Nie ma więcej wpisów
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d