To jedne z najpiękniejszych chmur, wręcz kosmicznie piękne! Bo też tworzą się na granicy kosmosu, i to tylko o tej porze roku. I wciąż nie do końca wiadomo, z czego się składają.
Cudne zdjęcia, które widzicie powyżej i poniżej, zrobiła 28 czerwca 2021 roku Dobrochna Frąc, miłośniczka przyrody, astronomii i mistrzyni wspaniałych ujęć (więcej jej przepięknych fotografii możecie obejrzeć na jej profilu na Instagramie). W Ustroniu Morskim Dobrochna uchwyciła obłoki srebrzyste – wyjątkowe, kosmiczne chmury, które obserwować można tylko latem.
Obłoki srebrzyste to najwyższe chmury obserwowane na Ziemi, wiszące w mezosferze niemal na granicy kosmosu – aż 75-85 km ponad powierzchnią. Zobaczyć je można tylko latem, kiedy odbijają światło słoneczne padające już po zachodzie Słońca na drugą stronę naszej planety. Widuje się je po obu stronach równika, w szerokościach geograficznych pomiędzy 50. a 70. stopniem.
Obłoki srebrzyste powstają wskutek resublimacji pary wodnej w drobniutkie kryształy lodu przy udziale pyłu. Najciekawsze jest to, że nie wiadomo do końca, co to za pył. Wedle jednej z hipotez są to mikrometeory, według innej – pyły wulkaniczne, według jeszcze innej – pył kosmiczny.
Zobaczcie inne zdjęcia obłoków srebrzystych z różnych części świata – to uczta dla oczu!
You must be logged in to post a comment.