captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

 

Obłoki srebrzyste nad Warszawą. Fot. Maciej Kruszyński

Obłoki srebrzyste nad Warszawą. Fot. Maciej Kruszyński

To obłoki srebrzyste, nieczęste zjawisko atmosferyczne, sfotografowane w nocy z 3 na 4 lipca 2014 roku w Warszawie. Autor zdjęcia, Maciej Kruszyński – któremu pięknie dziękujemy za przysłanie tej fotografii – uchwycił ten piękny widok z 15. piętra budynku na Grochowie.

Obłoki srebrzyste to najwyższe chmury obserwowane na Ziemi, wiszące w mezosferze niemal na granicy kosmosu – aż 75-85 km ponad powierzchnią. Zobaczyć je można tylko latem, kiedy odbijają światło słoneczne padające już po zachodzie Słońca na drugą stronę naszej planety. Widuje się je po obu stronach równika, w szerokościach geograficznych pomiędzy 50 a 70 stopni.

Obłoki srebrzyste powstają wskutek resublimacji pary wodnej w drobniutkie kryształy lodu przy udziale pyłu. Najciekawsze jest to, że nie wiadomo do końca, co to za pył. Wedle jednej z hipotez są to mikrometeory, według innej – pyły wulkaniczne, według jeszcze innej – pył kosmiczny.

Zobaczcie inne zdjęcia obłoków srebrzystych z różnych części świata – to uczta dla oczu!

 

Obłoki srebrzyste nad Warszawą (i nie tylko)
5 (100%) 5 głosów

 • Pingback: Lipcowa uczta dla oczu na warszawskim niebie – niesamowite zjawisko srebrzystych obłoków | PoZytywna PRopaganda()

 • MrHybryda

  7 lipca były też widoczne w Szczecinie (na północy). Zadziwiający widok, który obserwowałem po raz pierwszy… i do teraz nie wiedziałem na co patrzę 🙂

 • Pola

  To są CHEMTRAILS oświetlane przez księżyc dlatego tak niezwykle wyglądają! ludzie co z wami? one w takim nasileniu pojawiają się od około 1,5 roku! nikt nie zauważył że niebo jest spowite liniami ukladającymi się nieraz nawet w piękne widoki, a które to smugi są tworzone przez samoloty wojskowe?

  • IhopeYouAreDope

   this is bait

  • ddd

   Może to Zeus ciska piorunami? 😀

 • Rafal02010

  Wczoraj o 2 w nocy były widoczne w Jabłonnie. Chciałem zrobić zdjęcie niestety mój aparat widział tylko czarną plamę…

Nie ma więcej wpisów