captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Gaëtan Dugas

Gaëtan Dugas

Po ponad 30 latach zdjęto okropny zarzut ciążący na Gaëtanie Dugasie – człowieku, którego obwiniano o rozprzestrzenienie epidemii AIDS po całych Stanach Zjednoczonych. Dugas, który zmarł w 1984 roku, był stewardem pracującym w liniach lotniczych Air Canada. Był też aktywnym homoseksualistą, który – wedle własnej oceny – miał w latach 70. ponad 2500 partnerów seksualnych w całej Ameryce Północnej. Przystojny i wysportowany, bardzo często podróżujący idealnie pasował do teorii „pacjenta 0” – jednej osoby, która przeniosła AIDS z Karaibów do USA, a potem rozprzestrzeniła po całym kraju. Tezę o jednym człowieku winnym rozprzestrzenienia choroby, która zabiła 37 milionów ludzi, upowszechniła książka Randy’ego Shiltsa „And the Band Played On: Politics, People and the AIDS Epidemic”, która doczekała się też adaptacji filmowej.

0 czy O?

Jednak najnowsze badania pokazały, że wygodna i medialnie atrakcyjna teoria jest nieprawdziwa. Grupa badaczy kierowana przez profesora Michaela Worobeya opracowała specjalną metodę, która pozwoliła zrekonstruować RNA wirusa HIV pozyskane z próbek pochodzących od ludzi żyjących w latach 1978-1979. Porównanie tych danych z informacjami posiadanymi wcześniej zmieniło naszą wiedzę o czasie rozprzestrzeniania się wirusa. Okazało się, że HIV trafił z Afryki na Karaiby w 1967 roku, stamtąd do Nowego Jorku w 1971 roku, a do San Francisco w 1976 roku.

Gaëtan Dugas stał się aktywny seksualnie w 1972 roku, a analiza próbek wykazała, że nie znajduje się na początku drzewa genealogicznego wirusa w USA, ale gdzieś w jego środku. Badacze stwierdzili, że nie da się dziś nawet stwierdzić, czy wirus trafił do Stanów przeniesiony przez człowieka, czy może wraz z krwią wykorzystywaną do celów medycznych.

Co więcej, przeanalizowano dokładnie zdarzenia, które doprowadziły do obwinienia Gaëtana Dugasa o rozprzestrzenienie choroby. Okazało się, że w jednej z prac naukowych określono Dugasa mianem „pacjenta O” – „o” a nie „zero”. Owa litera „O” pochodziła od „outside of California”, bo Dugas był Kanadyjczykiem. Jednak w pracy pojawiła się literówka – literę podmieniono na cyfrę. Ktoś nie sprawdził, ktoś przepisał, media podchwyciły. W ten sposób powstał mit „Pacjenta 0”, który winien był śmierci milionów ludzi.

Sam Dugas zmarł w 1984 roku na niewydolność nerek spowodowaną AIDS. Dobrze chociaż, że po latach wyjaśniono sprawę. Jak widać, nawet całkiem niedawne zdarzenia łatwo przekłamać, a początki epidemii AIDS wymagają jeszcze wielu porządnych badań.

 

Czego u nas szukaliście?

7
Dodaj komentarz

avatar
 
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MaciejJerzy PiątekyamataCrazy Naukaolo Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gość
Gość
Gość

Czy geje ogółem byli winni tej epidemii?

olo
Gość
olo

Próba wybielenia środowiska homoseksualistów. A jednak to oni byli rozsadnikiem tej epidemii i jej pierwszymi ofiarami.

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

“Próba wybielenia”? Naprawdę nic nie zrozumiałeś z tego tekstu?

yamata
Gość
yamata

Zawsze się tacy znajdą. Może to jeszcze była wina Żydów, lewaków i cyklistów?

A może kara na ludzkość od twojego “miłosiernego” Chrystusa króla? Co za dno…

Jerzy Piątek
Gość
Jerzy Piątek

Autor mógłby sobie odpuścić homofobiczny wtręt typu “aktywny homoseksualista”. Co to takiego? Jakoś nie czytałem nigdzie o “aktywnych heteroseksualistach”. To sformułowanie jest nacechowane negatywnie.

Maciej
Gość
Maciej

Ja jestem aktywnym heteroseksualistą!!!
A homofobia zaklada lęk przed homoseksualistami tymczasem u autora tego lęku nie widać.

Maciej
Gość
Maciej

Jak by nie patrzeć i tak jest winny choroby (lub nosicielstwu) 2500 ludzi!

Nie ma więcej wpisów