captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Odkryto fale grawitacyjne Rys. NASA

Odkryto fale grawitacyjne Rys. NASA

Są wszechobecne, ale szalenie trudne do uchwycenia. Fale grawitacyjne udało się odkryć dzięki kosmicznemu wydarzeniu o energii, jakiej ludzkość nigdy wcześniej nie zarejestrowała. To odkrycie na miarę nagrody Nobla.

Czekaliśmy na to 100 lat. W 1916 roku Albert Einstein ogłosił ogólną teorię względności, której istotą było twierdzenie, że siła grawitacji wynika z zakrzywienia czasoprzestrzeni wywołanego przez zniekształcającą ją masę. Z obliczeń związanych z teorią Einsteina wynikało, że na samej czasoprzestrzeni pewne zjawiska mogą wywoływać zmarszczki przemieszczające się z prędkością światła. To właśnie fale grawitacyjne.

Problem w tym, że przez 100 lat nie potrafiliśmy potwierdzić doświadczalnie istnienia tych fal – mieliśmy tylko pośrednie dowody. Teraz udało się bezpośrednio zarejestrować fale grawitacyjne, które powstały w wyniku zlania się dwóch czarnych dziur. To najbardziej energetyczne zjawisko, jakie kiedykolwiek obserwowała ludzkość.

Rozciąganie lasera

Fale grawitacyjne zaobserwowano dzięki współpracy dwóch projektów – amerykańskiego LIGO i europejskiego VIRGO. Oba dysponują detektorami fal grawitacyjnych czyli ogromnymi interferometrami laserowymi. To urządzenia, które na odcinku kilku kilometrów (LIGO – 4, Virgo – 3) setki razy odbijają promienie lasera. Dwa rozdzielone wcześniej promienie lasera spotkają się w jednym punkcie. Jeśli wszystko jest normalnie, to oba promienie znoszą się wzajemnie i nic nie trafia do detektora.

Fale grawitacyjne, te pędzące zmarszczki czasoprzestrzeni, ma moment zmieniają długość jednego z ramion interferometru o zaledwie jedną miliardową jednej miliardowej metra. To jednak wystarczy, by fale światła z laserów na moment przesunęły się względem siebie i przestały wzajemnie znosić. Promień światła trafia na detektor, a my wiemy, że drgnęła osnowa rzeczywistości. Jednak by detektor wychwycił fale grawitacyjne, musi być odizolowany od innych czynników, które mogłyby zakłócić odczyt – choćby drgań gruntu wywołanych przez jadący gdzieś samochód czy nawet wiejący wiatr. Dlatego cała konstrukcja detektora zrobiona jest z niewiarygodną precyzją, panuje tam głęboka próżnia, a wszystkie elementy są bardzo dokładnie izolowane od wszelkich zakłóceń.

To była gigantyczna energia

Właśnie takie zaburzenie udało się we wrześniu zaobserwować w dwóch detektorach LIGO, a potwierdzić w europejskim VIRGO. Fala grawitacyjna nadleciała do nas z odległości 1,3 miliarda lat świetlnych i tak zniekształciła czasoprzestrzeń, że przez ułamek sekundy jeden z promieni lasera musiał pokonać większą odległość, niż drugi. Choć fale, które pokonały gigantyczna odległość były już bardzo słabe, to pochodziły z niezwykle silnego źródła. Dawno, dawno temu (1,3 mld lat) w odległej (o 1,3 mld lat świetlnych) galaktyce połączyły się ze sobą dwie czarne dziury, jedna o masie 29, a druga 36 mas Słońca. Utworzyły razem większą czarną dziurę, która miałaby masę 65 Słońc. Miałaby, gdyby nie to, że podczas połączenie masa równa trzem masom Słońca zamieniła się w energię w postaci fal grawitacyjnych.

3 masy Słońca to bardzo, bardzo dużo. Jak dużo można się przekonać sięgając po najbardziej znany wzór świata: E=mc2. E to energia, m to masa (3 x Słońce czyli 3 x 1,98855×1030 kg), c to prędkość światła (300 000 000 m/s). Wychodzi… dużo. To niosące najwięcej energii zjawisko, jakie udało się kiedykolwiek zarejestrować. Co więcej w chwili, gdy czarne dziury się połączyły, wyemitowały więcej energii, niż cały pozostały Wszechświat. To tak dużo, że nawet po przebyciu miliarda lat świetlnych fala była na tyle silna, że zdołała się wyróżnić z szumu.

profesor Andrzej Królak z Instytutu Matematycznego PAN, szef polskiego zespołu. Fot. Jakub Ostalowski

profesor Andrzej Królak z Instytutu Matematycznego PAN, szef polskiego zespołu. Fot. Jakub Ostalowski

Właśnie wyłowienie tej fali było zadaniem polskiej części zespołu, którą kieruje profesor Andrzej Królak z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk. W polskim zespole pracuje 15 osób, które odpowiadają za analizę danych oraz modelowanie układów, które mogą generować silne fale grawitacyjne. Zespół polskich astrofizyków przewidział, że wydarzenia takie, jak połączenia czarnych dziur mogą być znacznie częstsze niż dotąd sądzono i że to właśnie one mogą stać się źródłem fal grawitacyjnych na tyle silnych, że uda się je wykryć.

Moment zlewania się czarnych dziur pozostawił bardzo charakterystyczny sygnał. Gdy wirowały wokół siebie, wytwarzały fale grawitacyjne. To pochłaniało ich energię, więc zbliżają się do siebie wirując coraz szybciej. To powoduje, że wytwarzane fale grawitacyjne mają coraz wyższą częstotliwość i jest ich coraz więcej. A to znowu powoduje szybszą utratę energii, dalsze zbliżanie się i dalszy wzrost częstotliwości. Rośnie ona coraz szybciej aż do momentu, gdy czarne dziury zleją się całkiem ze sobą. Taki proces pozostawia wyjątkowy ślad, który trudno pomylić z czymkolwiek innym. To właśnie zarejestrowanie owego charakterystycznego śladu upewniło naukowców, że zarejestrowany sygnał to fale grawitacyjne, a nie efekt jakiegoś błędu.

Oczywiście fal grawitacyjnych nie da się usłyszeć, ale badacze przetworzyli je na dźwięk, który dobrze pokazuje, jak to się dzieje. Zwróćcie uwagę na końcowe wznoszące się piknięcie – moment przed zlaniem się czarnych dziur:

To jest odkrycie na miarę Nobla – prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych lat, gdy wyniki zostaną potwierdzone i powtórzone, nagroda zostanie przyznana. Oczywiście, jak to z Noblami bywa, dostaną ją tylko dwie lub trzy osoby, które stały na czele całego zespołu.

Zajrzymy w miejsca niedostępne

Ważną częścią odkrycia jest jego zastosowanie praktyczne. Dotąd niemal wszystko, co wiemy o Wszechświecie pochodzi z obserwacji fal elektromagentycznych – światła widzialnego, ultrafioletu, podczerwieni, promieni gamma czy mikrofal. Tymczasem fale grawitacyjne to inne, równolegle zachodzące zjawisko. Ich obserwacja pozwala zajrzeć w miejsca, których dotąd nie znaliśmy – do wnętrza supernowej czy gwiazdy neutronowej, w której materia jest ściśnięta bardziej, niż w jądrze atomu. Będziemy też mogli obserwować ślady fal grawitacyjnych wywołanych przez Wielki Wybuch. Wciąż są one obecne i przemierzają Wszechświat niosąc informacje o samym początku naszego kosmosu.

Tym razem odkrycie wydaje się być pewne – o odkryciu fal grawitacyjnych informowano dwa lata temu, jednak tamte wyniki zawierały błąd. Tym razem, dzięki współpracy trzech detektorów szansa błędu jest znikoma.

Oryginalna praca opisująca odkrycie

Rozmowa z prof. Andrzejem Królakiem i dr. hab. Michałem Bejgerem – członkami polskiego zespołu badającego fale grawitacyjne – w radiu Tok FM w sobotę 13 lutego po 21 w naszej audycji Homo Science. Zapraszamy!

 

Pod tym adresem znajdowała się wcześniej informacja o odkryciu fal grawitacyjnych, które jednak okazało się błędem. Obecnie ten tekst można przeczytać tu

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

76 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
scirro
scirro
9 lat temu

to czekamy już tylko na wehikuły napędzane energią tych fal 😛

Michał Sz
Michał Sz
Reply to  scirro
9 lat temu

Niby w jaki sposób? Taka fala niemal niemierzalnie odkształca ogromnej długości obiekty, jak miałaby cokolwiek zasilić przy tak niskiej energii?

Andrzej Bienias
Andrzej Bienias
Reply to  Michał Sz
9 lat temu

bądźmy optymistami bo pesymiści hamowali postęp naukowy i technologiczny 😉

Alosza
Alosza
Reply to  scirro
9 lat temu

Teraz z tych czarnych dziur wyjada trzy bliźnizki, trzy Kaczory. Yaro, Lech i Grawiton. Będzie powszechna szczęśliwość w Polsce (dla Kaczorów)

toznowuja
toznowuja
Reply to  Alosza
9 lat temu

Niektorym wszystko kojarzy sie z jednym. To sie nazywa Kaczofobia, ale da sie z tego leczyc.

STARTREK FAN
STARTREK FAN
9 lat temu

czy to oznacza ze sztuczna grawitacja jak w filmach sci fi jest mozliwa?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  STARTREK FAN
9 lat temu

Raczej, że badania nad grawitacja właśnie się zaczynają. Ale co przyniosą…?

Michau Dz
Michau Dz
Reply to  Crazy Nauka
9 lat temu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Gravity_Probe_B

trwają juz JAKIŚ czas ;P

pomysł na gravity probe zrealizowany był po 40latach ….

Michał Sz
Michał Sz
Reply to  STARTREK FAN
9 lat temu

Raczej nie, jak chciałbyś takie fale wytwarzać skoro cały wielki wybuch wywołał ledwo mierzalne efekty?

twoj stary
twoj stary
Reply to  Michał Sz
9 lat temu

one sa ledwo mierzalne dla ludzkiej technologi jedynie… zobacz ze odksztalcenia na odcinku 400 kilometrow to 10-19 metra, a przeciez 400 km to caly huj w wielkosciach kosmicznych…

Bogdan Golunski
Bogdan Golunski
Reply to  twoj stary
8 lat temu

To sa wyliczanki teoretyczne. Tu mamy przyklad naciagania rzeczywistosci do wyliczanek matematycznych. Cos takiego juz bylo w sredniowieczu z teoria heliocentryczna, przeciwnikow tej teorii palono na stosie.

Radek Trak
Radek Trak
Reply to  Bogdan Golunski
8 lat temu

podaj jednego spalonego …
🙂

Bogdan Golunski
Bogdan Golunski
Reply to  Radek Trak
8 lat temu

Wystarczy wejsc do wyszukiwarki google i wszystkich znalezc. Najbardziej znany Giordano Bruno. Pozostali przesladowani za przekonania pod linkiem: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3367

Rafał
Rafał
Reply to  Bogdan Golunski
8 lat temu

To może poczytaj jeszcze, za co spalono Giordana 🙂

Piotrek
Piotrek
Reply to  Rafał
8 lat temu

Może nie spalono, ale np. Galileusza zrehabilitowano dopiero w latach 90-tych XX wieku.
Przez prawie 400 lat kościół uznawał go za heretyka…

Raven the Mariner
Raven the Mariner
Reply to  Piotrek
8 lat temu

To może poczytaj jeszcze, dlaczego uważano Galileusza za heretyka 🙂

chrisvw
chrisvw
Reply to  Raven the Mariner
8 lat temu

Ponieważ myślał niezależnie? Ludzie tacy nie są lubiani, niekiedy samo to, że są doprowadza do brutalnego ludobójstwa (polecam hasło: Krucjata Albigeńska).

GC
GC
Reply to  Bogdan Golunski
8 lat temu

Panie Gulunski tu nie ma zadnych wyliczanek teoretycznych. Nie ma Pan zielonego pojecia o tym w jaki sposob byl przeprowadzany ten eksperyment. 25 lat zajelo im osiagniecie takiej precyzji. W 2014 roku obie ekipy, ktore oglosily odkrycie fal grawitacyjnych doszly do wniosku, ze na 93 – 94% to byly wlasnie fale grawitacyje. Ale to bylo dla nich za malo aby z cala pewnoscia oglosic tak wazne odkrycie. Pozostalo 6% szansy, ze wychwycony sygnal byl szumem z naszej galaktyki. I nie bylo tam zadnych bledow w pomiarach tylko nie bylo one wystarczajaco dokladne! Co za ignorancja. Kim Pan wogole jest zeby… Czytaj więcej »

Bogdan Golunski
Bogdan Golunski
Reply to  GC
8 lat temu

A kim Pan jestes o tajemniczym nicku Gc, nawet piszesz moje nazwisko blednie. Jacy to naukowcy na ziemi, chyba mysli Pan na Ziemi (ot drobna uwaga). To typowy Pana sposob polskiej krytyki. Proponuje bronic sprawy Enigmy jako polskiego wkladu w rozszyfrowanie kodow a nie jak tu na Zachodzie mowi sie tylko w 100% o wkladzie angielskim. Ustosunkuje sie Pan do moich ujec fotograficznych to mozemy sobie wtedy porozmawiac.

blackholesun
blackholesun
9 lat temu

“Takimi ciałami mogą być na przykład dwie wirujące wokół siebie czarne dziury, które zniekształcają czasoprzestrzeń” – to ja się pytam Jakie czarne dziury? podobno nie ma czarnych dziur 🙂

Zed
Zed
Reply to  blackholesun
9 lat temu

Cały ten artykuł jest do bani. Nieprecyzyjne dyrdymały z błędami.

Kazik
Kazik
Reply to  blackholesun
9 lat temu
lindeman
lindeman
Reply to  blackholesun
9 lat temu

Istnienie czarnych dziur zostało potwierdzone. Super masywna czarna dziura znajduje się w centrum naszej galaktyki.

Marty McFly
Marty McFly
9 lat temu

Chcę wiedzieć tylko jedno.
Czy teraz zbudują hoverboard z Powrotu do Przyszłości?
Chcę HOVERBOARD! TERAZ!
I latające samochody! NATYCHMIAST! 😛

trackback
Fale grawitacyjne. Kto nam to wytłumaczy? Może... Kamiński i Kurek - 31 lat temu
9 lat temu

[…] Piotr Stanisławski z Crazy Nauka – naprawdę bardzo fajny tekst, przystępnie napisany, ale […]

Przemysław Andrzej Camper Mrug
Przemysław Andrzej Camper Mrug
9 lat temu

“Grawiton to cząstka, która nie posiada żadnej masy, ani żadnego ładunku, a która określa siłę grawitacji” Więc jeśli ujażmimy Grawitony. Będzie To niewielki wstęp również i do badań nad Fotonami. Jedno i drugie jest Obojętne . Jedne żądzi Grafitacją Drugie Światłem. Marty McFly za dużo koroporaci nie chce Tego . Za dużo głupich ludzi na tym świecie żyje by wyjść poza schematy. Startrek Fan. Taka sztuczna Grawitacja Jest osiągalan po przez zastosowanie wirującego sie Ciężkiego “Pojazdu” ale to już inny temat .

Bartłomiej Kordek
Bartłomiej Kordek
Reply to  Przemysław Andrzej Camper Mrug
9 lat temu

1. “ujażmimy” 2. “Grawitony” w tamtym miejscu rozpoczynamy małą literą. 3. “Będzie To niewielki…”. “To” z małej. 4. “do badań nad Fotonami. Podobnie jak wyżej tylko, że “fotony”. 5. “Jedno i drugie jest Obojętne”. Jak wyżej – teraz chodzi o “Obojętnie”. 6. “Jedne żądzi Grafitacją Drugie Światłem” – znowu. Dodatkowo błąd w “grawitacją”. Powinno być “jedno rządzi grawitacją, drugie światłem.” 7. “koroporaci nie chce Tego”. Powinno być “…korporacji nie chce tego.” 8. “Star Trek” piszemy osobno. To są dwa słowa. 9. Znowu “grawitacja” z dużej jest. 10. “osiagalan”, domyślam się, że chodziło o “osiągalna”. 11. “Ciężkiego “Pojazdu”. Jedno i drugie… Czytaj więcej »

Przemysław Andrzej Camper Mrug
Przemysław Andrzej Camper Mrug
Reply to  Bartłomiej Kordek
9 lat temu

albo mam proszę Pana Dysleksje .

Magda H.
Magda H.
Reply to  Przemysław Andrzej Camper Mrug
8 lat temu

Przecież teraz w każdym komputerze w przeglądarce system podkreśla na czerwono wyrazy napisane z błędem. Ja rozumiem, że ten system nie sprawdza się w 100%, bo nie odróżni “morza” od “może”, ale takie oczywiste przypadki jak “ujażmimy” itp. to już naprawdę można poprawić, żadna dysleksja nie jest wytłumaczeniem, tylko lenistwo i wtórny analfabetyzm 😛

Przemysław Andrzej Camper Mrug
Przemysław Andrzej Camper Mrug
Reply to  Magda H.
8 lat temu

Się po roku obudziła

wisznu
wisznu
9 lat temu

Herezja!
Przecież wszyscy wiedzą, że grawitacja nie istnieje, to Latający Potwór Spagetti przyciąga wszystko swoimi makaronowymi mackami 😉

Małgorzata
Małgorzata
9 lat temu

Czy zrozumiałam poprawnie, że musi istnieć specjalna polaryzacja, która określa, że ​​fale nie pochodzą z supernowej albo jeszcze z czegoś
innego mogącego dać ten sam efekt? Czy oznacza to, że sie zbliżamy do podstawowego połączenia między mechaniką kwantową i ogólną teorią względności?

trackback
New Times NEWS - Fale grawitacyjne – element Teorii Względności odkryte
9 lat temu

[…] CrazyNauka.pl Pełne wyniki badań: […]

grawity
grawity
9 lat temu

Fale grawitacyjne sa takze w wymiarze makro. W homepage http://www.gravitational-waves.eu sa polskie ujecia fotograficzne z roku 1972/73 fali grawitacyjnej wyniklej z oddzialywania w ukladzie Slonce-Ziemia.

Bogdan Golunski
Bogdan Golunski
8 lat temu

Przedwczesna radosc – okazalo sie, ze sie pomylono. Polskie odkrycie fali grawitacyjnej bylo w 1972/73 r i opatentowano w celu ochrony patentowej w Urzedzie Patentowym w Monachium w 1988r. Ujecia fotograficzne mouna zobaczyc pod linkiem: http://www.gravitational-waves.eu

DfghEryk
DfghEryk
Reply to  Bogdan Golunski
8 lat temu

Myślisz, że ktoś wejdzie w jakieś tajemnicze linki?

EEE
EEE
Reply to  Bogdan Golunski
8 lat temu

dROGI pANIE…SKORO PISZE pAN , ZE TO PAN ODKRYL TA FALE TO DLACZEGO PAN NIE PRZEFDSTAWI PONOWNIE SWOJEGO EKSPERYMENTU I GO NIE UTRWALI??

yhym
yhym
Reply to  EEE
8 lat temu

a gdzie ten Pan napisał, że to on to odkrył? poza tym to komentarz do starego artykułu. Czytanie ze zrozumieniem 🙂

Bogdan Golunski
Bogdan Golunski
Reply to  EEE
8 lat temu

Drogi nicku EEE, dokladny opis eksperymentu jest w nr patentu DE 38 34 885.3 i prosze wpierw go przeczytac. Jest dostepny na moim homepage. Jezeli ktos krytycznie podchodzi do opisu zjawiska podpartego ujeciami fotograficznymi to powinien udowodnic, ze nie mam racji. Jezeli wydaje sie miliardy dolarow na drogie urzadzenia badawcze to ulamek procentu potrzebny jest aby sprawdzic poprawnosc mojego eksperymentu.

adk
adk
8 lat temu

ludzie mają masę, . Gdy łączą się ze sobą, to tez powstaje fala grawitacyjna ?

Karokendo
Karokendo
Reply to  adk
8 lat temu

Teoretycznie tak, ale większa powstaje kiedy twoja babcia kładzie miskę z zupą na stół

MrHybryda
MrHybryda
8 lat temu

Wyjaśni mi ktoś dlaczego pod artykułem z 11.02.2016 roku są komentarze sprzed 2 lat? Mam jakiegoś wirusa, czy to po stronie waszego serwera jakieś błędy? A może mamy klasyczną podróż w czasie?

Ktosiu
Ktosiu
Reply to  MrHybryda
8 lat temu

“Pod tym adresem znajdowała się wcześniej informacja o odkryciu fal
grawitacyjnych, które jednak okazało się błędem. Obecnie ten tekst można
przeczytać tu”

Kubarlov Olszewski
Kubarlov Olszewski
8 lat temu

“Będziemy też mogli obserwować ślady fal grawitacyjnych wywołanych przez Wielki Wybuch.” – Wielki Wybuch to wciąż teoria, coraz bardziej oddalająca się teoria… Wielkie Poszukiwania śladów Wielkiego Wybuchu doprowadzają do wniosków, że absolutnie nie mógł mieć miejsca… więc co to za naukowiec posługuje się tak nie naukowymi stwierdzeniami?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Kubarlov Olszewski
8 lat temu

No tak. Co oni tam wiedzą w tym LIGO…

Kubarlov Olszewski
Kubarlov Olszewski
Reply to  Crazy Nauka
8 lat temu

to czekam na tłumaczenie artykułu tych mózgowców z LIGO z udokumentowanymi argumentami na rzecz WW – tylko proszę bez bzdurnego teoretyzowania i modelowania – po prostu fakty! …i w którym roku Nobla za to dostali, bo jakoś musiałem przeoczyć… 😛

GC
GC
Reply to  Kubarlov Olszewski
8 lat temu

Haha. Gdybys potrafil czytac to pewnie dowiedzialbys sie tego, ze odkrycie potwierdzony dzisiaj wiec nobla za to jeszcze zapewne nie dostali. Nobel dla astrofizykow w ten dziedzinie juz byl za potwierdzenie wystepowania fal grawitacyjnych w sposob posredni. Wujka google zapytaj jak brakuje Ci wiedzy. Konferencja z LIGO byla dzisiaj do zobaczenia na zywo tyle, ze w jezyku angielskim. Rozumiem, ze to przeszkoda. Bardzo ladnie I dokladnie tam wszystko wytlumaczyli

Kubarlov Olszewski
Kubarlov Olszewski
Reply to  GC
8 lat temu

Haha. Gdybyś sam potrafił czytać – ze zrozumieniem – to być może dotarło by do Ciebie, że wszystkie moje komentarze odnoszą się do Wielkiego Wybuchu wspomnianego w artykule… Wujek google, ani konferencja z LOGO nie nauczą Cię, niestety, samodzielnego myślenia. Rozumiem, że to przeszkoda – a szkoda… 😛

DfghEryk
DfghEryk
Reply to  Kubarlov Olszewski
8 lat temu

Składnie ułożony argument rzeczowy, nie powiem…

GC
GC
Reply to  Kubarlov Olszewski
8 lat temu

Zaraz padne ze smiechu. Ja widze tutaj samych znawcow. Niestety czlowiek, ktory ma choc troche wiedzy z astrofizyki moze tylko lapac sie za glowe jakie idiotyzmy tu piszecie. A slyszales kiedys o mikrofalowym promieniowaniu tla? Dzieki niemu mozemy podejrzec co dzialo sie 300 tys lat po wielkim wybuchu. Ta teoria jest jedna z najlepiej potwierdzony nie tylko obserwacjami ale rowniez wyliczeniami matematycznymi. Nauka to nie religia. Po pierwsze musisz miec obserwacje, pozniej mozesz do nich ulozyc teorie ale zaraz potem musisz eksperymentalnie zbadac jej poprawnosc. Zgodnie z wyliczeniamy, fale grawitacyje pozwola spojrzec na wszechswiat w jednej milionowej z miliardowej z… Czytaj więcej »

Kubarlov Olszewski
Kubarlov Olszewski
Reply to  GC
8 lat temu

No właśnie: masz tylko trochę wiedzy zaczerpniętej z populistycznego kociołka i jak myślisz, że rzucisz hasełko “mikrofalowe promieniowanie tła” to od razu staniesz się mądrzejszy? 😛 Nie tacy mózgowcy jak Ty przerabiali ten temat i zamiast Wielkiego Wybuchu wyszła im tylko Wielka Kupa Bzdur bez pokrycia w wynikach.
Nauka to nie religia, więc tu nie fanatykuj 😛

Apostoł
Apostoł
Reply to  Kubarlov Olszewski
8 lat temu

On przynajmniej coś mówi, a Ty tylko wyśmiewasz, Panie Najmądrzejszy W Sekcji Komentarzy.

Kubarlov Olszewski
Kubarlov Olszewski
Reply to  Apostoł
8 lat temu

A teraz wyśmieję ciebie: 😀 😀 😀 !!!!!!!!!!!! “przynajmniej coś mówi” … 😀 😀 😀 czyli “przynajmniejcośmówić” bzdury to można, ale już skomentować to nie… Apostoł idź pieluchę zmień! 😛

Apostoł
Apostoł
Reply to  Kubarlov Olszewski
8 lat temu

Tylko potwierdzasz co piszę prymitywie.

Kubarlov Olszewski
Kubarlov Olszewski
Reply to  Apostoł
8 lat temu

jedyne co potwierdziłeś, to fakt, iż masz pełną pieluchę i ci się górą przelewa

Tomasz Ciborowski
Tomasz Ciborowski
8 lat temu

Nasuwa się wiele pytań. Po pierwsze, z jaką prędkością się te fale rozprzestzeniały? Jaką mają częstotliwość? Jeżeli z prędkością światła, to w tym momencie wyrzucamy mechanikę nieba do kosza, ponieważ planety są nie tam, gdize je widzimy w centrum teleskopu, ale “obok”. Im dalej planeta od Ziemi, tym większe różnice między położeniem wynikającym z mechaniki nieba (i potwierdzone przez sondy kosmiczne), a obserwowanym w teleskopie Już wielu uczonych próbowało policzyć pozycje planet, gdy prędkość grawitacji = c i niestety nie udało się.

Nabuchodonozor
Nabuchodonozor
8 lat temu
kubermann
kubermann
8 lat temu

A ja się zastanawiam, co dzięki temu otrzymamy? Nowe prawa fizyki, nowe rozwiązania przy produkcji rakiet i stacji kosmicznych, nowe technologie?

Gal
Gal
Reply to  kubermann
8 lat temu

Tego nie wiemy. Fizyka kwantowa też była uważana za bezsensowną teoretyczną gałąź nauki, ale po 50 latach miniaturyzacja układów scalonych jest tak duża iż efekty kwantowe trzeba uwzględniać. Były elementy półprzewodnikowe (patrz dioda tunelowa) które wykorzystują wprost efekty kwantowe. Obecnie donosi się o sukcesach w badaniach nad pamięciami kwantowymi i transmisją kwantową.

Apostoł
Apostoł
Reply to  kubermann
8 lat temu

A jaki jest sens naszego istnienia, jeśli nie zgłębienie tej nauki?

Maciej Marosz
Maciej Marosz
8 lat temu

Proszę powtórzcie mój eksperyment ( bardzo dziękuję za pomoc w publikacji ) https://youtu.be/0MPy4dDf9Ec

io
io
8 lat temu

Fale o identycznym wyglądzie można zobaczyć bez żadnych detektorów za pomocą własnych oczu, od jakichś kilku miesięcy. Przynajmniej niektóre osoby to potrafią. Ktoś nawet nazwał je motylkami nie wiedząc jeszcze co to jest.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Irek
8 lat temu

Urocza kropla astrologii. 🙂

kto pyta nie bladzi
kto pyta nie bladzi
8 lat temu

W artykule brakuje wzmianki w jaki sposob ustalono przyczyne emisji fal (tzn. kolizje dwoch czarnych dziur o okreslonych masach), odleglosc od miejsca i czas kolizji. Bo sama fala grawitacyjna raczej nie niesie ze soba takich informacji…Czy kolizje zarejestrowano na drodze standardowych obserwacji astronomicznych? Czy detektor LIGO umozliwia okreslenie kierunku z ktorego nadszedl sygnal (kat pomiedzy ramionami detektora)? Gdyby fala nadleciala z kierunku 45 stopni miedzy ramionami, to czy zostalaby zaobserowowana?

Co za BZDURY
Co za BZDURY
8 lat temu

O losie…jak wiszę jak ktoś podstawia masę 3 słońc pod wzór E=mc^2 to już nawet mnie nie śmieszy. W wzorze ‘m’ to masa spoczynkowa…niech autor sobie poczyta co to takiego, a potem pisze artykuły na temat fizyki. Jak podstawisz swoją masę to też Ci wyjdzie dużo energii łaaaaaaaa…energia mnie rozpiera!! Pierwszy i ostatni raz na tej stronie mnie widziano…

mattdisq
mattdisq
8 lat temu

Nie jest ciagle jasne czy sygnaly mierzone przez LSU sa naprawde falami grawitacyjnymi Eisteina. Nawet mierzone w duecie z drugim laboratorium. Mogly to byc inne zaburzenia naruszajace geometrie ukladu pochodzenia wpierw Ziemskiego. Uklad pomiarowy powinien najpierw byc wyniesiony w przestrzen okoloziemska. Pomiarow dokonano przy pomocy wielokrotnego interferomentru Michelsona-Morleya uzytego w orginalnym doswiadczeniu wiek temu do pomiaru istnienia Eteru tzn. hipotetycznego osrodka jak powietrze dla dzwieku czy tez woda dla dzwieku czy tez zwyklych fal morskich ale dla swiatla. Wielokrotny interferometr to rozwiniecie koncepcji tzw. kotow Trojanskich Schrodingera istniejacych w atomach wodoru i skladajacych sie z dwoch stanow zlokalizowanych poruszajacych sie… Czytaj więcej »

Malatay
Malatay
8 lat temu

Przeciez to co tu napisali ci idioci , pseudo naukowcy , wspolczesni szarlatani !! Ja czytalem 25 lat temu w ksiazkach braci Strugalskich , normalnie smiech na sali, wode z mozgu robia tym co jeszcze mysla ze maja mozgi !!!!

rysiek
rysiek
7 lat temu

Lasy, bajery ajnsztajny i inne duperele aby wyciagnac siano od nas do roboty by sie wzieli a nie popierduja o rzeczach ktore to nikogo nie obchodza bo co to zmieni w moim zyciu sa czy nie te fale a co to za roznica?

z.
z.
Reply to  rysiek
6 lat temu

A kogo obchodzi twoje życie i to co w nim się zmienia lub nie?

trackback
Mały mózg, długie nogi.. | Bianka blog
7 lat temu

[…] ma tendencje wzrostowe, bo całkiem niedawno mieliśmy okazję być zaskoczeni innym odkryciem: fali grawitacyjnych , będących poetyckim elementem ‚brakującego ogniwa’ teorii Einsteina. We współczesnym […]

szczepan1
szczepan1
7 lat temu

Wojciech Szczepan cholewa przedstawił w 1986 r. nową teorię grawitacji rozszerzoną o dwa, pomijane w dotychczasowych teoriach grawitacji Newtona i Einsteina, składniki oddziaływania grawitacyjnego.

trackback
NewTimesNEWS - Fale grawitacyjne (element Teorii Względności) odkryte!
7 lat temu

[…] CrazyNauka.pl Pełne wyniki badań: BICEP2 […]

zeus
zeus
7 lat temu

nie może być początku Wrzechświata bo wszystkie zjawiska zachodzą cyklicznie, to samo musi dotyczyć wielkiego wybuchu. Prosta filozofia. Skoro to wrzechświat to i nie ma w nim czasu, czas wymyślili ludzie by upraszać rzeczywistość. Bez zmiennej czasu cała nauka ma się dalej doskonale.

Szymon Dziewoński
Szymon Dziewoński
7 lat temu

ludzie, wchodzę poczytać coś na ten temat, następnie w sekcje komentarzy i co widzę, hejt, kłotnie, ignorancję itd.. Masakra polski naród jest straszny. Cały czas się tylko ludzie w tym kraju potrafią kłócić i przekrzykiwać. Dlatego wyszukuje informacji w anglojęzycznych stronach, Pozdrawiam ciasny umysłowo narodzie.

Krzysztof
Krzysztof
6 lat temu

Ciekawe jakie efekty i jakie oddziaływania moglibyśmy zaobserwować, przebywając nieco bliżej (powiedzmy 1 rok świetlny) od źródła generującego fale grawitacyjne?

Nie ma więcej wpisów
76
0
Would love your thoughts, please comment.x