captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

W tym miejscu powinien być móżdżek. Fot.  Feng Yu et al

W tym miejscu powinien być móżdżek. Fot. Feng Yu et al

Tak, mózg to zdecydowanie jedna z najdziwniejszych rzeczy na świecie. Czasami wystarczy, że pęknie w nim maleńkie naczynko by człowiek kompletnie stracił kontrolę nad ciałem. Czasem jednak…

No właśnie. 24-letnia kobieta z chińskiej prowincji Szantung zgłosiła się do lekarza skarżąc się na nudności i zawroty głowy. Lekarze poddali ją rezonansowi magnetycznemu, który wykazał kompletny brak móżdżku. Ta, obecna u wszystkich kręgowców, struktura odpowiada za utrzymanie równowagi i kontrolę ruchów całego ciała. Należy też do niego panowanie nad napięciem mięśni i uczenie się zachowań motorycznych – od chodu po jazdę na monocyklu. To móżdżek decyduje, jaką siłę przyłożyć do danej czynności, dzięki niemu możemy uchwycić zarówno delikatne jajko jak i kamień.

O znaczeniu móżdżku dobrze mówi fakt, że choć stanowi on zaledwie 10% objętości mózgu, to zawiera ponad 50% wszystkich neuronów.

Tymczasem młoda kobieta ma w tym miejscu po prostu jamę wypełnioną płynem mózgowo-rdzeniowym. Żyje. Rusza się. Chodzi. Jak wyjaśniła lekarzom od kiedy pamięta cierpiała na zakłócenia równowagi. Chodzić nauczyła się mając 7 lat, jej mowa stała się wyraźna w wielu lat 6. Nic dziwnego…

Chinka jest jednym z 9 znanych przypadków takiej wady. Jednak po raz pierwszy odkryto ją wcześniej, niż podczas sekcji zwłok.

Ten przypadek pokazuje niesamowitą zdolność mózgu do przystosowywania się. Jest to widoczne zarówno po urazach, jak i w przypadku takich wrodzonych wad. Znane są też przypadki ludzi, którzy żyją i zachowują sprawność z jedną tylko półkulą mózgu.

źródło

Nie ma więcej wpisów