captcha image

A password will be e-mailed to you.
Teren pełen starych ludzkich śladów Fot. Liutkus-Pierce et al., 2016

Teren pełen starych ludzkich śladów Fot. Liutkus-Pierce et al., 2016

Setki śladów ludzkich stóp odkryto u podnóża afrykańskiego wulkanu. Najstarsze mają ponad 19 tys. lat.

Wszystkich śladów naliczono około 400, co czyni to odkrycie największym znaleziskiem odcisków stóp dawnych Homo sapiens. Najmłodsze ślady mają 5,8 tys. lat, najstarsze – 19,1 tys. lat.

Tego odkrycia naukowcy dokonali u podnóża wulkanu Ol Doinyo Lengai, leżącego w Tanzanii na terenie Wielkich Rowów Afrykańskich, w odległości 160 km od Kilimandżaro. Ślady stóp odkryto w pobliżu wioski Engare Sero, nad brzegami jeziora Natron. Odciśnięte zostały w niegdyś błotnistych osadach pochodzenia wulkanicznego, które powstały z połączenia się pyłów wulkanicznych z wodą. Wskutek tego utworzyła się powierzchnia bardzo plastyczna i w krótkim czasie zastygająca w twardą skałę. Dlatego odciski zachowały się w niej do dziś.

Wulkan Ol Doinyo Lengai widziany znad jeziora Natron. Fot. Clem23/Wikimedia

Wulkan Ol Doinyo Lengai widziany znad jeziora Natron. Fot. Clem23/Wikimedia

Z odcisków stóp dawnych Homo sapiens można sporo wyczytać. Widać wyraźnie, że niektórzy przechodnie biegli, w innych miejscach odcisnęły swoje stopy kobiety idące w grupie z dziećmi. Jeszcze inna osoba miała prawdopodobnie złamany duży palec u nogi. Ludzie ci przeszli po błocie, które niedawno spłynęło po zboczach Ol Doinyo Lengai i kilka dni później zastygło.

Badania śladów prowadzili amerykańscy naukowcy z Appalachian State University. Odkrycia dokonali w 2008 roku, ale nie chcieli wyciągać pochopnych wniosków i wyniki swoich analiz opublikowali dopiero teraz. Miejsce znaleziska ogrodzili, by nie zostało zadeptane przez turystów.

Najstarsze praludzkie ślady odkryto również w Tanzanii, na stanowisku o nazwie Laetoli. Należą do hominina z gatunku Australopithecus afarensis i liczą aż 3,6 mln lat.

 

Nie ma więcej wpisów