captcha image

A password will be e-mailed to you.
Rekonstrukcja wyglądu trzyletniego dziecka neandertalskiego, którego szczątki znaleziono w południowej Francji

Rekonstrukcja wyglądu trzyletniego dziecka neandertalskiego, którego szczątki znaleziono w południowej Francji

Dwa gatunki ludzi: Homo sapiens i Homo neanderthalensis. Przez kilkadziesiąt tysięcy lat żyliśmy obok siebie: polowaliśmy na te same zwierzęta, korzystaliśmy z tych samych źródeł wody pitnej, zasiedlaliśmy sąsiednie jaskinie. Musieliśmy się spotykać, walczyć ze sobą i – czy nam się to podoba, czy nie – krzyżować się ze sobą. Naukowcy od dawna byli tego pewni (średnio około 2,5 proc. genomu współczesnych ludzi żyjących poza Afryką pochodzi z neandertalskiego DNA), ale nie było na to bezpośrednich dowodów. Aż do teraz.

Na terenie północnych Włoch znaleziono szkielet ludzko-neandertalskiej hybrydy. Kości pochodzą sprzed 30 tys. – 40 tys. lat, a więc z czasów, gdy oba gatunki zamieszkiwały Europę.

Budowa szczęki znalezionego osobnika wskazuje na to, że odnaleziono stadium pośrednie pomiędzy neandertalczykiem i człowiekiem współczesnym. Analiza genetyczna wykazała, że mitochondrialne DNA jest neandertalskie, a więc matka na pewno była neandertalką. Jeśli teza o krzyżówce się potwierdzi, oznacza to, że ojcem był Homo sapiens.

Neandertalska rodzina - rekonstrukcja w Muzeum Neandertalskim w Krapinie w Chorwacji

Neandertalska rodzina – rekonstrukcja w Muzeum Neandertalskim w Krapinie w Chorwacji

Jaskinia Riparo di Mezzena, w której odnaleziono te kości, pełna była pozostałości typowo neandertalskiej kultury. Wygląda więc na to, że mimo iż neandertalczycy mieszali się z Homo sapiens, nie tworzyli wspólnych społeczności. Jak więc mogło dojść do skrzyżowania się obu gatunków? Naukowcy jako najbardziej prawdopodobną hipotezę wskazują gwałt wojenny. Cóż, nasza historia jest ich pełna.

Tak czy inaczej: z punktu widzenia historii naszego gatunku to bardzo ważne znalezisko.

Neandertalskie dziecko, którego czaszkę odkryto na Gibraltarze. Rekonstrukcję wykonał zespół z Uniwersytetu w w Zurychu

Neandertalskie dziecko, którego czaszkę odkryto na Gibraltarze. Rekonstrukcję wykonał zespół z Uniwersytetu w w Zurychu

Czego u nas szukaliście?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Verov
Verov
7 lat temu

Artykuł ma wydźwięk, jakby teraz dopiero odkryto, że zdarzały się dzieci z tej mieszanki gatunkowej. Dziwne, bo już o tym wcześniej słyszałam (źródło traktuję jako pewne, mówił nam o tym wykładowca). Nie jest to w takim razie bardzo przełomowe.

MrHybryda
MrHybryda
7 lat temu

Te ciągłe wmuszanie ludziom koncepcji, że jakoby Homo neanderthalensis i Homo sapiens ze sobą walczyły jest tu zbędne. Zdaje się, że jest juz wystarczająco dużo dowodów na to, że oba gatunki współegzystowały obok siebie i brakuje dowodów na walki międzygatunkowe.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  MrHybryda
7 lat temu

Są dowody walki i dowody koegzystencji.

mada
mada
6 lat temu

Paskudne małpiszony.

Piotr Anonimowski
Piotr Anonimowski
6 lat temu

Hybrydą jesteśmy my – Europejczycy Neandertalczyk nigdy nie wyginął tylko przetrwał w naszych genach Jako jedyni mamy brody do pasa , krępą budowę ciała , łyse czaszki i jasną karnację skóry Te cenne cechy do życia w zimnym klimacie kształtowane u Neandertalczyka przez setki tysięcy lat , my zdobyliśmy w czasie jednego pokolenia . Krzyżówka okazała się tak skuteczna że wyparła obie formy pośrednie Jest tak zresztą zawsze Zamknijcie razem ze sobą gupiki (lub inne stworzenia) należące do dwóch ras , a po jakimś czasie powstanie( i POZOSTANIE) zupełnie inna, łącząca jednak w sobie cechy obu rodziców, nowa forma

trackback
Europejczyk sprzed 7000 lat miał niebieskie oczy - janbag.pl
6 lat temu

[…] Znaleziono hybrydę ludzko-neandertalską […]

ewa
ewa
3 lat temu

to oczywiście błąd, nie chodzi tu wcale o możliwość łączenia się i wydawania na świat płodnego potomstwa przez dwa gatunki. To jest niemożliwe – tym właśnie różni się gatunek od rasy na przykład. W całej awanturze o neandertalczyka chodziło i chodzi o to, czy był on człowiekiem tj. człowiek współczesny, czy też nie. Po odnalezieniu mieszanego potomstwa dyskusja powinna się już definitywnie zakończyć – homo sapiens i neandertalczyk to ten sam gatunek; można zatem mówić o człowieku typu współczesnego lub typu neandertalskiego; różnice mniej więcej podobne jak między dzisiejszymi nordykami i aborygenami.

Hanna
Hanna
5 miesięcy temu

Nie może być „hybryda ludzko-neandertalska”.Neandertalczyk to TEŻ GATUNEK CZŁOWIEKA. Faktycznie to Homo neanderthalensis a my to Homo sapiens. Popraw to autorko, bo blado wypada znajomość Twojej pasji….

Nie ma więcej wpisów
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x