captcha image

A password will be e-mailed to you.
thirsty-man-937395_1280

Jeśli uprawiasz sport, musisz kontrolować poziom nawodnienia organizmu. trzeba jednak pamiętać, że przesada może być niebezpieczna (fot. Pixabay)

O konieczności picia co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie piszą magazyny o zdrowiu i często mówią o tym dietetycy. Najnowsze badania dowodzą jednak, że picie takiej ilości wody wcale nie musi być korzystne dla zdrowia. Ile więc wody powinniśmy wypijać?

Słyszeliśmy to wszyscy – nawadnianie jest bardzo ważne. Nie tylko dla ćwiczących i dbających o linię, ale dla każdego, kto poważnie podchodzi do kwestii zdrowia. Osiem szklanek wody dziennie stało się pewną regułą, którą przyjmujemy, myśląc o zdrowym odżywianiu. Naukowcy dowodzą jednak, że picie takiej ilości wody nie jest obowiązkowe dla każdego, a nawet może mieć niepożądane konsekwencje.

Skąd jednak mamy wiedzieć, jaka ilość wody jest dla nas bezpieczna? Z pomocą przychodzą nowe badania naukowe.

Czy wiesz, kiedy przestać pić?

Fot. Peter van der Sluijs/Wikimedia

Fot. Peter van der Sluijs/Wikimedia

Australijscy naukowcy z Monash University twierdzą, że znaleźli odpowiedź na to pytanie. Postanowili udowodnić, że pierwszym sygnałem od naszego organizmu, świadczącym o nadmiernym nawodnieniu, są trudności z przełknięciem kolejnej szklanki płynu. W tym celu przebadano grupę osób, którym kazano pić wodę w zalecanej ilości – nie tylko po intensywnych ćwiczeniach, ale także podczas zwykłych codziennych zadań.

Okazało się, że efekt blokady w gardle lub odruch wymiotny podczas spożywania napoju pojawiał się u badanych z pewną regularnością, niezależnie od rodzaju aktywności. Ponadto badaną grupę poddano obserwacji za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Sprawdzano aktywność obszarów mózgu podczas braku przesytu wodą, a następnie po wystąpieniu wyżej wymienionych objawów nadmiernego nawodnienia. Okazało się, że przy wysokim nawodnieniu rośnie aktywność prawego płata czołowego mózgu. To zdaniem naukowców oznaczało, że organizm walczył o przezwyciężenie objawów nadmiernego spożycia wody.

Dlaczego w ogóle to badać?

Badania te pokazują, że ludzki organizm nie jest tworem podlegającym sztywnym regułom. Naukowcy usiłują sprawdzić, czy nasz organizm wypracował odpowiedni system obrony przez nadmiernym spożyciem płynów. Bo nadmiar wody może poważnie nam zaszkodzić. Jak stwierdził Paracelsus: “Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną”.

Jedną z częstych przypadłości spowodowanych nadmiernym spożyciem wody jest hiponatremia, czyli obniżony poziom sodu w surowicy krwi. Czasem przyczyną hiponatremii może być także odwodnienie, ale to ta wywołana przez przewodnienie jest najbardziej niebezpieczna. Niedobór sodu w surowicy krwi wywołany nadmiernym spożyciem wody może prowadzić do  obrzęku mózgu, który często kończy się śmiercią.

Jakie są objawy hiponatremii?

Hiponatremia objawia się przede wszystkim neurologicznie. Do jej wczesnych objawów należą osłabienie i nudności, później pojawiają się bóle głowy, zaburzenia świadomości, omdlenia, a nawet drgawki i śpiączka. W ostatniej fazie dochodzi do zatrzymania akcji serca i oddechu.

Na hiponatremię najbardziej narażeni są sportowcy – przewodnienie połączone z poważnym wysiłkiem fizycznym może doprowadzić organizm nawet do nagłej śmierci – również w trakcie wysiłku.

– Zdarzały się przypadki maratończyków, którzy zachęcani przez trenerów i dietetyków przewadniali się podczas biegu i niestety nie dobiegali do mety. Było kilka przypadków śmiertelnych. Gdyby słuchali ciała, a nie zaleceń, wszystko byłoby w porządku – mówi kierownik grupy badawczej, profesor Michael Farrell z australijskiego Monash University.

Choć badanie przeprowadzono na niewielkiej grupie i jest ono dopiero wstępem do kolejnych testów, warto zastanowić się, czy niewolnicze poświęcenie regułom na pewno nie wyrządzi nam krzywdy. Picie wody jest niewątpliwie zdrowe, jednak wypracowywanie własnych norm może okazać się jednak dla nas korzystniejsze.

Ile wody jest w człowieku? Fot. allthecolor/Flickr

Ile wody jest w człowieku? Fot. allthecolor/Flickr

Wcześniejsze badania i publikacje dotyczące mitu 8 szklanek wody dziennie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2151163/
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0738081X10000465
http://ndt.oxfordjournals.org/content/29/7/1377.full
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16551310

 

Nie ma więcej wpisów