captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Fot. Kpalion/Wikimedia

Fot. Kpalion/Wikimedia

Pączki raczej nie wygrają za szybko konkursu w kategorii ‘Zdrowa Żywność’, ale są za to doskonałe w dostarczaniu twojemu mózgowi dokładnie tego, czego potrzebuje na porządny początek dnia.

Chociaż te słodkie kulki czystego szczęścia nie są specjalnie zdrowym śniadaniem, czasami nawet niezdrowe rzeczy mogą dostarczać twojemu mózgowi najpotrzebniejszych składników. Jeżeli masz problemy z koncentracją czy zapamiętywaniem różnych rzeczy z rana, częstym powodem może być brak cukru (zwykle w postaci glukozy), którego potrzebujemy do poprawnego funkcjonowania. Cukier wykorzystywany jest jako źródło energii przez mózg, aby ten był w stanie sprawnie zajmować się wszystkim co siedzi w twojej głowie. Jedną z tych rzeczy jest wytwarzanie ważnego chemicznego neurotransmitera o nazwie acetylocholina, który (w skrócie) odpowiada za dobrą pamięć, twoją umiejętność skupienia uwagi i twoje samopoczucie.

Jak wyjaśnia Dr Gary L. Wenk:

“Twój mózg wytwarza acetylocholinę z choliny, którą otrzymuje z tego co spożywasz oraz grup acetylowych, które powstają podczas metabolizowania cukru. Często otrzymujemy cholinę w naszej diecie poprzez jedzenie lecytyny. Lecytyna znajduje się w wielu różnych wypiekach, jak pączki czy babeczki, a do tego często dodawana jest do czekolady. A więc pączek szczodrze polany czekoladą jako pierwsza przekąska z rana powinien dostarczyć twojemu mózgowi wszystkiego co potrzebne, abyś pozostał skupionym i uczył się nowych rzeczy.”

I chociaż przestrzegamy przed codziennym rozpoczynaniem dnia od pączka, szczerze zalecamy, żebyście czasami przymknęli oko na dietę i spróbowali jakiegoś słodkiego wypieku z rana. Jak na przykład podczas Tłustego Czwartku!

 

Nie ma więcej wpisów