captcha image

A password will be e-mailed to you.
Jemioła. Fot. Hornbeam Arts

Jemioła. Fot. Hornbeam Arts

Jemioła – jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia, ożywcza zieleń w środku zimy, pasożyt…

„Pod jemiołą to nie grzech, całować może nawet trzech” – to przysłowie warto przypomnieć sobie przed świętami, bo jemioła ma przynosić pomyślność i uwalniać, ponoć, od grzechu (jakim jest całowanie kogoś). Co ciekawe, podobny zwyczaj zrodził się w różnych kulturach. W Polsce na pewno był odnotowywany od XIV-XV wieku, choć być może jest i starszy.

Jemioła zajmowała u nas miejsce szczególne – zanim w XVII wieku przywędrowała do nas choinka, pod dachami na Boże Narodzenie wieszano zwykle właśnie jemiołę.

W Polsce wierzono, że na drzewie jemioła pojawia się dzięki uderzeniu pioruna. Ale nie tylko u nas przypisywano jej szczególne właściwości. W wierzeniach celtyckich uważano, że na drzewach pojawia się jako dar bogów, a jej ścinanie było jednym z najważniejszych obrzędów. Odpowiednio ścięta jemioła miała uleczyć niemal wszystkie przypadłości, zapewniała szczęście, chroniła przed pożarem i złym urokiem. Wygląda na to, że jako jedyny nie zachwycał się nią Szekspir, który pisał: „Kąt, jak widzicie, samotny i dziki, gdzie drzewa nagie są i karłowate, mchem i zjadliwą trawione jemiołą”.

Dziś preparaty sporządzone z jemioły stosuje się w ziołolecznictwie m.in. pomocniczo w terapii nadciśnienia i miażdżycy.

Największe, najbardziej rozgałęzione okazy tej rośliny mogą mieć nawet 30-40 lat. Ta roślina pasożytuje na drzewach – korzenie ma przekształcone w specjalne ssawki, którymi wsysa się w pień i za ich pomocą zabiera żywicielowi wodę oraz minerały. Rosnąca w Polsce jemioła to półpasożyt, bo poza pobieraniem substancji z drzewa prowadzi sama fotosyntezę. Kulki, które na niej wyrastają, to jagody zawierające nasiona. Te roznoszone są zazwyczaj przez ptaki i wodę.

Samo pojawienie się jemioły na drzewie nie oznacza, że drzewo umrze. To jednak sygnał, że jest osłabione. Najgorzej jest ze starszymi drzewami – jemioła na nich rozrasta się do tego stopnia, że pod swym ciężarem łamie gałęzie, a drzewo, pozbawiane liści (z odłamanych gałęzi) powoli umiera.

Jemioła jest powszechna na niemal całym świecie – występuje zarówno na Australii, jak i w Euroazji.

Nie ma więcej wpisów