captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Perseidy. Fot. John Vetterli

Perseidy. Fot. John Vetterli

Perseidy znowu wracają. Tak, wiemy, że to dzieje się co roku, ale widok jest taki, że za każdym razem warto patrzeć w niebo.

Kiedy i jak zobaczyć Perseidy 2014?

Szczyt w tym roku 12 sierpnia, choć pierwsze meteory widać już nawet w połowie lipca. Zła wiadomość to to, że Księżyc będzie wyjątkowo jasny, co utrudnia obserwację.

W zasadzie Perseidy będą widoczne na całym niebie, choć ich radiant (czyli punkt, z którego wydają się wylatywać) leży w gwiazdozbiorze Perseusza (stąd właśnie Perseidy). A Perseusz widoczny jest mniej więcej na północnym wschodzie.

Obserwować można nawet z centrum miasta, choć im ciemniej tym więcej meteorów zobaczymy. Najlepiej więc wybrać się gdzieś za miasto, w miejsce, gdzie widać jak największy kawałek nieba.

W ostatnich latach można było zobaczyć około 80-100 meteorów na godzinę. Nie należy więc oczekiwać deszczu meteorów – Perseidy pojawiają się mniej więcej co minutę.

Kiedy więc najlepiej obserwować Perseidy? Ich maksimum pojawi się w nocy z 12 na 13 sierpnia około 1-3 w nocy, ale meteory będą leciały przez całą noc. Niestety Księżyc wschodzi wcześnie i zachodzi późno, więc będzie przeszkadzał przez całą noc. Na szczęście Perseidy mają zwykle dużo jasnych, długich meteorów, więc przynajmniej część z nich będzie widoczna mimo Księżyca.

Ważna uwaga – tu trzeba trochę cierpliwości. Najlepiej położyć się na leżaku czy kocu ciepło ubrawszy i spędzić na spokojnej obserwacji godzinę czy dwie. Przy tej okazji zobaczymy na pewno dużo innych ciekawych rzeczy, które zdarzą się na niebie. Choćby przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która tego dnia będzie pięknie widoczna o 21:47.

Czym są Perseidy?

Perseidy to rój meteorów czyli zjawisko powstające, gdy Ziemia przelatuje przez rój kosmicznych drobin materii czyli meteoroidów. Wpadają one w atmosferę z ogromną szybkością (w przypadku Perseidów to 59 km/s) i płoną pozostawiając długi ślad, który widzimy z powierzchni planety jako jasną smugę. Stają się widoczne zwykle na wysokości 75-100 km i spalają się na 50-95 km.

Ślad meteoru ma kilka centymetrów średnicy i kilkadziesiąt kilometrów długości. Tworzy go zjonizowane powietrze, które świeci bardzo jasnym światłem nawet przez kilka sekund.

Perseidy to pozostałość komety Swifta-Tuttle’a, która pojawia się w okolicy Ziemi co 133 lata.

Więcej o Perseidach usłyszycie w naszej audycji Homo Science, gdzie rozmawialiśmy z Przemysławem Żołądkiem, prezesem Pracowni Komet i Meteorów.

 

A więc jeśli tylko pogoda pozwoli, siadamy (lub kładziemy się), opryskujemy się czymś przeciwko komarom i patrzymy w niebo.

Czego u nas szukaliście?

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów