captcha image

A password will be e-mailed to you.
Jasny meteor z roju Perseidów. Fot. Christos Doudoulakis/Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Jasny meteor z roju Perseidów. Fot. Christos Doudoulakis/Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Już za kilka dni noc Perseidów. Krótko i zwięźle piszemy o tym, jak i gdzie patrzeć, by jak najwięcej zobaczyć.

Kiedy obserwować Perseidy 2017?

Najlepiej w nocy z 12 na 13 sierpnia czyli z soboty na niedzielę. Od zmroku do samego rana (ile kto da radę). Dobrze jest rozpocząć obserwacje Perseidów w miarę wcześnie, bo ok. 22:15 wschodzi Księżyc, który tego dnia będzie świecił aż 80 procentami swojej tarczy psując nam widok.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy poświęcić akurat tej nocy, to patrzmy w niebo poprzedniej lub następnej – meteorów będzie mniej, ale wciąż możemy ich sporo zobaczyć.

Gdzie i jak patrzeć, by zobaczyć Perseidy 2017?

Tu sprawa jest prosta – ten rój meteorów „strzela” praktycznie po całym niebie. Uwzględniając jednak pojawienie się Księżyca najlepiej siadać czy kłaść się plecami do niego.

Zdecydowanie nie polecam stania z zadartą głową – to męczące, nieprzyjemne i szybko się nudzi. Zamiast tego najlepiej wziąć leżak lub karimatę i z nich patrzeć w niebo. Zdecydowanie warto wciąć ciepły koc lub nawet śpiwór, bo mimo dość ciepłych nocy po godzinie leżenia zmarzniemy.

Unikaj zabaw telefonem i patrzenia w światło – im bardziej twoje oczy przyzwyczają się do ciemności, tym więcej meteorów możesz zobaczyć.

Skąd obserwować Perseidy 2017?

Najprościej – im ciemniej tym lepiej. Czyli warto wybrać się za miasto, nawet te 10 czy 15 kilometrów na przedmieścia. W świetle miast zobaczymy zwykle zaledwie jedną trzecią tego, co można dostrzec w lepszych warunkach.

Dobrze też, by widoczny był jak największy obszar nieba, to zwiększa szansę na zobaczenie większej liczby zjawisk.

Jak fotografować Perseidy?

Cóż, to już trudniejsze zadanie. Krótko mówiąc – komórką mamy małe szanse, choć przy lepszych urządzeniach może się to udać. Generalnie – statyw, długi czas naświetlania, ciemne niebo. Wszelkie związane z tym kwestie świetnie wyjaśnia w swoim wpisie Polski AstroBloger.

Ile Perseidów mogę zobaczyć?

To, jak pisałem, zależy skąd patrzysz. Teoretycznie aktywność tego roju sięga zwykle 120 „spadających gwiazd” na godzinę, ale w typowych warunkach zazwyczaj udaje się zobaczyć średnio jeden meteor na minutę. Tu ważna uwaga – gdy coś zobaczymy nie rozpraszajmy się i nie odwracajmy wzroku, bo Perseidy potrafią latać stadami i po pierwszym obiekcie czasami pojawiają się szybko kolejne.

 

 

Nie ma więcej wpisów