captcha image

A password will be e-mailed to you.

Koniecznie zobaczcie tegoroczne Perseidy, rój meteorów nazywanych niekiedy „spadającymi gwiazdami”! Pogoda w większej części Polski zapowiada się piękna, a warunki obserwacyjne – nie najgorsze. Patrzcie w niebo przez najbliższe trzy-cztery noce!

Perseidy 2020 najlepiej będzie obserwować z Polski w nocy z 11 na 12 sierpnia i z 12 na 13 sierpnia, ale niezłe widowisko może objąć również noc wcześniejszą i późniejszą. Wszystko zależy od Waszych chęci, możliwości i warunków pogodowych. A te zapowiadają się naprawdę dobrze ?

Co to są Perseidy i dlaczego teraz widać ich najwięcej?

Perseidy to jeden z najobfitszych na naszym niebie rojów meteorów, a do tego pojawiający się latem, kiedy możemy pozwolić sobie na nocne obserwacje, a i pogoda jest łaskawsza niż w czasie obserwacji styczniowych Kwadrantydów czy grudniowych Geminidów.

Perseidy są pozostałością po komecie 109P/Swift-Tuttle. Przelatując w pobliżu Słońca raz na 133 lata, paruje ona i uwalnia cząstki pyłu, dzięki czemu ciągnie za sobą długi warkocz roziskrzonej materii. Co roku Ziemia, krążąc wokół Słońca po swojej orbicie, wpada w ten obłok materii zawieszony w przestrzeni kosmicznej niczym rój komarów nad naszym tarasem.

Właśnie wtedy, kiedy nasz glob trafi w najgęstszą część tego obłoku, doświadczamy maksimum roku Perseidów. Drobiny pozostałe po komecie Swift-Tuttle nacierają na ziemską atmosferę rozpędzone do prędkości 59 km na sekundę. Należą do tzw. szybkich meteorów. W wyjątkowo sprzyjających warunkach można wówczas dostrzec na niebie do 110 zjawisk świetlnych w ciągu godziny.

Kiedy przypada maksimum Perseidów 2020?

W 2020 roku owo maksimum aktywności roju Perseidów przypada 12 sierpnia między 15.00 a 18.00 polskiego czasu, a więc za dnia. W związku z tym musimy się zadowolić tym, co zobaczymy w nocy poprzedzającej szczyt i po nim następującej, czyli 11/12 sierpnia i 12/13 sierpnia.

Pocieszające jest to, że Perseidy są rojem, którego maksimum aktywności nie trwa kilku godzin, ale rozciąga się na dwie-trzy doby, więc warto zacząć obserwacje już najbliższej nocy, z 10 na 11 sierpnia, oraz prowadzić je jeszcze w nocy z 13 na 14 sierpnia.

Jakie mamy warunki do obserwacji?

Warunki obserwacyjne są w tym roku zdecydowanie lepsze niż w roku ubiegłym, kiedy to niebo rozświetlał Księżyc tuż przed pełnią. Teraz będziemy mieć do czynienia z III kwadrą Księżyca, czyli z widoczną blisko połową jego tarczy. Niestety, będzie on rozświetlać niebo w drugiej połowie nocy, czyli dokładnie w okresie najważniejszym z punktu widzenia obserwacji Perseidów.

Jak obserwować Perseidy?

Potrzebne jest pogodne niebo, leżak, koc i oddalenie od świateł wielkiego miasta. Jeśli nie macie energii na obserwacje w drugiej połowie nocy, podejmijcie je przed północą – na pewno uda się Wam dostrzec wystarczająco dużo „spadających gwiazd”, by poczuć się usatysfakcjonowanym.

Znajdźcie sobie miejsce gdzieś na otwartym polu i odszukajcie Gwiazdozbiór Perseusza – Perseidy wylatują gwiaździście z tego punktu, a nosi on nazwę radiantu. Być może łatwiej będzie zlokalizować pobliski Gwiazdozbiór Kasjopei, który układa się w charakterystyczny kształt litery „W”.

Radiant roju Perseidów. Rys. Sanu N / Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Kiedy już go znajdziecie – nie patrzcie na niego, tylko na pozostałą część nieba, pamiętając o tym, że Perseidy będą nadlatywać OD strony Gwiazdozbioru Perseusza, ale widoczne będą na całym niebie. Im dalej spojrzycie od radiantu, tym dłuższe będą tory meteorów i tym łatwiej będzie je dostrzec.

Ważne! Zadbajcie o to, by rozświetlona w niemal połowie tarcza Księżyca nie wpadała w Wasze pole widzenia. W przeciwnym razie może Wam popsuć warunki obserwacji, ograniczając m.in. zdolność adaptacji oczu do ciemności.

Powodzenia!

Nie ma więcej wpisów