captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Piasek bezładnie rozrzucony na płycie układa się w zmyślne wzory, kiedy wprawia się tę powierzchnię w rezonans. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy.

Na początek trochę pięknie wyglądającej nauki:

Wiecie, że kształtem fal akustycznych zajmuje się odrębna dziedzina nauki – cymatyka? To ona opisuje niezwykłe wzory uzyskane poprzez wprawienie w rezonans płynów, zawiesin koloidalnych czy ciał stałych, np. piasku. To, w jakie wzory się ułożą, zależy od częstotliwości dźwięku wywołującego drgania i od kształtu powierzchni wprawionej w rezonans.

Jakie procesy sprawiają, że na płytach tworzą się te piękne wzory? 

Wyjaśnia to zaprzyjaźniony fizyk dr Michał Krupiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, zaangażowany w inicjatywę Rzecznicy Nauki.

Płyta zostaje pobudzona do drgań i powstaje na niej fala stojąca. W niektórych miejscach płyta drga bardzo mocno (tam znajdują się strzałki fali stojącej), a w niektórych nie drga w ogóle (tam umiejscowione są węzły fali).

Gdy ziarenko piasku znajdzie się w pobliżu strzałki fali stojącej jest mocno podrzucane do góry i przemieszcza się w spokojniejsze miejsce. W rezultacie po pewnym czasie wszystkie ziarenka gromadzą się w węzłach fali stojącej, gdzie nie są podrzucane go góry i mogą spokojnie sobie leżeć. Tworzący się na płycie wzór znany jest w fizyce pod nazwą figur Chladniego.

Piasek poruszany dźwiękiem – jak powstają te wyjątkowe wzory?
4.8 (96.67%) 6 głosów

 • Grzegorz Kerber

  Swego czasu był taki kawałek na YT, niezła muzyka i sporo takich fizycznych efektów. Były właśnie takie płytki z piaskiem podłączone do przetworników, były cewki tesli, było też coś z płynami o dziwnej fizyce 🙂 Nie pamiętam nazwy ale to bardzo obrazowo pokazywało takie efekty. Jakbym znalazł to wkleje. Może ktoś kojarzy?

 • SDX

  Ten gościu w ostatnim filmiku wygląda jak Fabiański. Wiem, komentarz wiele wnoszący do tematu… 🙂

  • Dominik Kurek

   Swoje wnosi, bo implikuje kwestię: coś za tym stoi, czy to też przypadek?Nauka w gruncie rzeczy zajmuje się oddzielaniem i wyjaśnieniem zależności od zdarzeń losowych.

Nie ma więcej wpisów