captcha image

A password will be e-mailed to you.

Nowa szczepionka przeciw malarii, nad którą pracują naukowcy z University of Oxford, ma 77-procentową skuteczność i jest bezpieczna, budzi więc ogromne nadzieje. Bije na głowę wcześniej testowane preparaty. Miały one skuteczność zbyt niską, by mogły wpisać się w standardy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Mowa tu o kandydacie na szczepionkę przeciw malarii, który występuje pod roboczą nazwą R21/Matrix-M. Pracują nad nim naukowcy z Univerisity of Oxford, a preparat znajduje się obecnie w fazie 2b badań klinicznych. Dane z badań prowadzonych przez 12 miesięcy (20 kwietnia 2021 zostały one opublikowane jako raport wstępny na łamach naukowego pisma „Lancet”) pokazują, że opracowywana właśnie szczepionka ma 77-procentową skuteczność, a więc przez te 12 miesięcy 77 proc. zaszczepionych nią osób nie zachorowało na malarię. Co więcej, testy wykazały, że szczepionka jest dobrze tolerowana. Badania prowadzone były z udziałem 450 dzieci w wieku 5-17 miesięcy, żyjących w strefie malarycznej, w Burkina Faso.

To ogromny przełom w pracach nad szczepionkami przeciw malarii. Do tej pory przebadano ponad 100 kandydatów na szczepionkę przeciw tej chorobie, a najskuteczniejszy z nich wykazywał skuteczność na poziomie zaledwie 55,8 procent. A zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, dla której jednym z ważniejszych celów jest zwalczanie malarii, ta skuteczność nie powinna być niższa niż 75 proc.

W 2019 roku na świecie zgłoszono 229 milionów zachorowań na malarię, z czego aż 94 procent przypadało na Afrykę. WHO szacuje, że z powodu tej choroby co roku umiera ponad 400 tysięcy osób, a 67 procent wszystkich zgonów dotyczy afrykańskich dzieci poniżej 5. roku życia. Malaria to ciężka choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Plasmodium, a przenoszona przez 80 gatunków komarów z rodzaju Anopheles (widliszek), żyjących w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Na zakażenie narażonych jest 1 miliard ludzi na świecie.

Żeby nowa szczepionka mogła zacząć ratować ludziom życie, musi przejść jeszcze trzecią fazę badań klinicznych – szersze testy skuteczności, do których naukowcy rekrutują teraz 4800 dzieci w wieku od 5 do 36 miesięcy, z czterech krajów afrykańskich. Cały świat będzie się bacznie przyglądał tym badaniom, bo mogą stać się początkiem zyskiwania przez ludzi przewagi nad straszną chorobą, która w samym tylko XX wieku uśmierciła od 150 do nawet 300 milionów osób.

Źródło

Cześć! Jeśli ten tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie ma więcej wpisów