captcha image

A password will be e-mailed to you.

Dziś niemal każdy wie, jak wygląda DNA. Skręcone nici poznają dzieci w szkole, charakterystyczny kształt pojawia się w wielu znakach i symbolach.

I aż trudno uwierzyć, że właściwie nie widzieliśmy nigdy tej struktury. Znamy ją z pośrednich badań – krystalografii czy symulacji układu cząsteczki. Sfotografowanie DNA okazało się bardzo trudne, bo fala światła jest zbyt toporna, by uchwycić tak delikatną strukturę, a inne metody niosą ze sobą często zbyt dużą energię i łańcuch ulega zniszczeniu.

Pierwsze zdjęcie DNA pochodzące spod mikroskopu elektronowego pokazano zaledwie kilka dni temu. By je zrobić naukowcy nieźle się musieli nagimnastykować. Zbudowali dwa maleńkie słupki z krzemu i między nimi rozciągnęli nić DNA. Jednak nie pojedynczą – ta rozsypałaby się zbombardowana elektronami. Do zdjęcia przygotowano siedem nici – jedną centralną i sześć owiniętych wokół niej. W podstawie całej konstrukcji nawiercono szereg otworów przez które wystrzeliwano elektrony.

No i jest. Na górnym zdjęciu można dostrzec spiralną strukturę najważniejszej dla ziemskiego życia cząsteczki, na dolnym – cały „plan fotograficzny”.

Czego u nas szukaliście?

1
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jakaja Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jakaja
Gość
jakaja

Skoro tak mała jest ta struktura, to w jaki sposób mogli nawinąć 6 spiral na 1, skoro wiązka światła rozwala spiralę? Jak im się udało ‘rozciągnąć’ taką strukturę? Na ślepo to zrobili?
Jakoś coś mi się to kupy nie trzyma..

Nie ma więcej wpisów