captcha image

A password will be e-mailed to you.

Spory, mierzący ponad 1,5 metra fragment konstrukcji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej został w niejasnych okolicznościach zgubiony przez prowadzących pracę w otwartej przestrzeni astronautów NASA.

Takie rzeczy muszą się czasami zdarzać, długie godziny pracy w niewygodnym kombinezonie to – mimo miesięcy szkolenia – wyczerpująca dla astronautów praca. Tym razem jednym z zadań podczas trwającego 7 godzin wyjścia była instalacja osłon przeciwmeteorytowych, które chronią stację przed drobinami pędzącymi po orbicie. To element większy, zaplanowanych na cztery kosmiczne spacery działań, których celem jest m.in. przygotowanie Stacji do dokowania w przyszłości nowych, komercyjnych statków kosmicznych.

Podczas prac, około 3,5 godziny po rozpoczęciu spaceru, jedna z wykonanych z tkaniny osłon odpłynęła w przestrzeń kosmiczną. Nie jest jasne, co było przyczyną tego zdarzenia, z pewnością będzie to analizowane po to, by uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji.

Moment utraty osłony można zobaczyć na tym gifie:

Utracona osłona mierzyła około 1,5 metra i ważyła około 8 kg. NASA monitoruje jej orbitę, by uniknąć ewentualnej kolizji ze Stacją czy innymi pojazdami. Wygląda jednak na to, że osłona nie stanowi zagrożenia – po pewnym czasie obniży ona swoją orbitę i ostatecznie spłonie w ziemskiej atmosferze.

Szybka narada w centrum kontroli misji pozwoliła opracować sposób zastąpienia zgubionego fragmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – wykorzystano inny fragment tkaniny, którą przymocowano w odsłoniętym miejscu.

Choć był to pierwszy przypadek utraty tak dużego fragmentu Stacji, to podobne sytuacje już się zdarzały – w 2008 roku astronauci zgubili cały przybornik z narzędziami wykorzystywanymi do pracy podczas wyjścia w przestrzeń kosmiczną.

I choć fragmentu osłony nie zobaczymy z Ziemi, to sama Stacja w tych dniach jest pięknie widoczna podczas przelotów nad Ziemią. Warto ją obserwować – tu piszemy, jak zobaczyć Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Tu można zobaczyć cały spacer. Moment utraty osłony: 3:32:54

Nie ma więcej wpisów