captcha image

A password will be e-mailed to you.
6_mis_2

Pęcherzyki powietrza utworzone z stopionych kryształów kwasu askorbinowego sfotografowane przez Marka Misia – szóste miejsce w konkursie Nikon Small World.

Właśnie zakończyła się kolejna edycja konkursu Nikon Small World, w którym oceniane są prace wykonane techniką fotografii mikroskopowej. W pierwszej dziesiątce najlepszych, na szóstym miejscu, znalazł się – nie po raz pierwszy zresztą – Polak, Marek Miś z Suwałk.

Nikon Small World to konkurs organizowany przez Nikon Instruments Inc. Choć nazwa zazwyczaj kojarzy się głównie z fotografią, to przedsiębiorstwo –  wchodzące w skład Nikon Corporation – zajmuje się produkcją wysokiej klasy mikroskopów oraz sprzętu do obrazowania diagnostycznego. Stąd pomysł na połączenie fotografii i  mikroświata w jednym, bardzo ciekawym konkursie.

W konkursie Nikon Small World nie po raz pierwszy zauważono i wyróżniono pochodzącego z Suwałk Marka Misia – szóste miejsce zajął też w 2012 roku, był również wielokrotnie wyróżniany. Marek Miś zajmuje się fotografią mikroskopową od lat osiemdziesiątych, a jego prace obejrzeć można w wyjątkowo ciekawych galeriach umieszczonych na stronie internetowej fotografa.

Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu zajął doktor Oscar Ruiz, który uwiecznił na swoim zdjęciu czterodniowy embrion danio pręgowanego (ang. zebrafish, łac. Danio rerio). Ta wdzięczna rybka jest bardzo popularnym obiektem badań dotyczących kręgowców, głownie ze względu na łatwość jej rozmnażania i szybki cykl życiowy. Doktor Oscar Ruiz używa jej do badań dotyczących przyczyn rozwojowych deformacji twarzy. Dzięki obserwacji rozwoju ryby stara się zrozumieć mechanizm powodujący zmiany komórkowe prowadzące do nieprawidłowego rozwoju ludzkiej twarzy. Danio pręgowany to także jeden z pierwszych kręgowców ze zsekwencjonowanym genomem oraz obiekt badań, które wyjaśniły, jaki gen odpowiada za kolor ludzkiej skóry.

1_ruiz_1

Danio pręgowany, czterodniowy embrion – fotografia wykonana przez doktora Oscara Ruiza zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Nikon Small World

Pozostałe zdjęcia nagrodzone w konkursie także wspaniale pokazują piękno świata, którego nie da się zobaczyć gołym okiem. W grudniu 2016 ogłoszone zostaną także wyniki konkursu na najlepsze wideo ukazujące tajemnice mikroświata. Tymczasem możemy obejrzeć prace pozostałej nagrodzonej ósemki. Więcej zdjęć z tego roku oraz lat poprzednich można znaleźć na oficjalnej stronie konkursu Nikon Small World.

2_moore_1

DRUGIE MIEJSCE: Wypolerowany agat pochodzący z Teepee Canyon w Stanach Zjednoczonych. Autor: Douglas L. Moore z Uniwersytetu Wisconsin – Stevens Point (Museum of Natural History, Stevens Point, Wisconsin, USA)

3_nutbrown_1

TRZECIE MIEJSCE: Neurony (kolor zielony), pochodzące z komórek ludzkiej skóry oraz komórki Schwanna (czerwone) Sfotografowane przez Rebeccę Nutbrown z Uniwersytetu w Oxfordzie (Nuffield Department of Clinical Neurosciences, Oxford, Wielka Brytania)

4_schroeder_1

CZWARTE MIEJSCE: Ssawka motyla sfotografowana przez Jochena Schroedera (Chiang Mai, Tajlandia)

5_siwanowicz_1

PIĄTE MIEJSCE: Przednia stopa Pływaka Zółtobrzeżka sfotografowana przez doktora Igora Siwanowycza (Howard Hughes Medical Institute (HHMI), Janelia Research Campus, Ashburn, Virginia, USA)

7_maitland_1

SIÓDME MIEJSCE: Liście Widliczki (Selaginella) sfotografowane przez doktora Davida Maitlanda (Feltwell, Wielka Brytania)

8_silberman_1

ÓSME MIEJSCE: Pręciki polnego kwiatu sfotografowane przez Samuela Silbermana (Monoson Yahud, Izrael)

9_kitayama_1

DZIEWIĄTE MIEJSCE: Kryształki kawy espresso sfotografowane przez Vina Kitayamę i Sanae Kitayamę (Vinsanchi Art Museum Azumino, Azumino, Nagano, Japonia)

10_moreno_gill_1

DZIESIĄTE MIEJSCE: Frontonia (eukariota) – z widocznym trawionym pokarmem, rzęskami, otworem gębowym i trychocystami – sfotografowana przez Rogelio Moreno Gilla (Panama, Panama)

Wszystkie zdjęcia posiadamy dzięki uprzejmości Nikon Small World

Nie ma więcej wpisów