captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Wiemy, ile jest drzew na świcie. Fot. Franzisko Hauser

Wiemy, ile jest drzew na świcie. Fot. Franzisko Hauser

Tak, to karkołomne ale i ważne zadanie. Ale by nie trzymać nikogo w niepewności oficjalnie informujemy, że według najnowszych obliczeń na naszej planecie rosną trzy biliony czterdzieści miliardów drzew. To dobra i zła wiadomość. Dobra, bo to aż osiem razy więcej, niż dotąd szacowaliśmy. Zła, bo szybciej wycinamy lasy niż je sadzimy.

Praca opublikowana w Nature została oparta na bardzo starannych badaniach łączących pracę w terenie z analizą zdjęć satelitarnych. Poprzednie badanie z 2005 roku oparte było niemal wyłącznie na zdjęciach z kosmosu i, jak się okazało, była to metoda bardzo niedokładna. Wtedy obliczono, że na Ziemi rośnie 400 miliardów drzew.

Tym razem badacze bardziej zaufali temu, co mogli bezpośrednio policzyć. W 430 tysiącach punktów na świecie badano zagęszczenie lasu i dane porównywano z wynikami uzyskanymi z satelitów. W ten sposób zgrubne szacunki zamieniono w całkiem dokładne obliczenia i stąd owe trzy biliony.

Wychodzi więc na to, że na każdego człowieka przypada około 420 drzew. Brzmi nieźle, ale niestety ta liczba wciąż się zmniejsza. Co roku wyrasta 5 miliardów nowych drzew, ale przez ludzi wycinanych i niszczonych jest 15 miliardów. Mamy więc do roku o 10 miliardów drzew mniej. Naukowcy oszacowali też, że od początku istnienia cywilizacji liczba drzew spadła o 46 procent.

Okazuje się, że najgęściej drzewa rosną na dalekiej północy, w rejonach subarktycznych. Ale to tylko 24 procent ziemskich drzew – aż 43 procent rośnie w obszarach tropikalnych.

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów