captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Wiemy, ile jest drzew na świcie. Fot. Franzisko Hauser

Wiemy, ile jest drzew na świcie. Fot. Franzisko Hauser

Tak, to karkołomne ale i ważne zadanie. Ale by nie trzymać nikogo w niepewności oficjalnie informujemy, że według najnowszych obliczeń na naszej planecie rosną trzy biliony czterdzieści miliardów drzew. To dobra i zła wiadomość. Dobra, bo to aż osiem razy więcej, niż dotąd szacowaliśmy. Zła, bo szybciej wycinamy lasy niż je sadzimy.

Praca opublikowana w Nature została oparta na bardzo starannych badaniach łączących pracę w terenie z analizą zdjęć satelitarnych. Poprzednie badanie z 2005 roku oparte było niemal wyłącznie na zdjęciach z kosmosu i, jak się okazało, była to metoda bardzo niedokładna. Wtedy obliczono, że na Ziemi rośnie 400 miliardów drzew.

Tym razem badacze bardziej zaufali temu, co mogli bezpośrednio policzyć. W 430 tysiącach punktów na świecie badano zagęszczenie lasu i dane porównywano z wynikami uzyskanymi z satelitów. W ten sposób zgrubne szacunki zamieniono w całkiem dokładne obliczenia i stąd owe trzy biliony.

Wychodzi więc na to, że na każdego człowieka przypada około 420 drzew. Brzmi nieźle, ale niestety ta liczba wciąż się zmniejsza. Co roku wyrasta 5 miliardów nowych drzew, ale przez ludzi wycinanych i niszczonych jest 15 miliardów. Mamy więc do roku o 10 miliardów drzew mniej. Naukowcy oszacowali też, że od początku istnienia cywilizacji liczba drzew spadła o 46 procent.

Okazuje się, że najgęściej drzewa rosną na dalekiej północy, w rejonach subarktycznych. Ale to tylko 24 procent ziemskich drzew – aż 43 procent rośnie w obszarach tropikalnych.

Czego u nas szukaliście?

4.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
niemczyk13
niemczyk13
8 lat temu

Czyli biorąc pod uwagę wcześniejsze wyliczenia okazało się że drzew jest ponad 7 razy więcej niż wcześniej sądzono, czyli błąd był bardzo duży, bo jest różnica między 400 miliardami, a trzema bilionami czterdziestoma miliardami. W takim razie jak wierzyć w to, że “Naukowcy oszacowali też, że od początku istnienia cywilizacji liczba drzew spadła o 46 procent.”? To w przypadku tych wyliczeń błąd musi być kolosalny, czyli albo liczba drzew nie spadła prawie w ogóle, albo spadła jeszcze bardziej niż się naukowcom wydaje. 😀 Co jak dla mnie informacja o tych 46 procentach jest całkowicie bezsensowna 😀

Wiktor
Wiktor
Reply to  niemczyk13
8 lat temu

Miałem podobne odczucia czytając. Skoro uznano, że drzew mamy 8 razy więcej niż sądziliśmy to jak uzasadnić sugestię że drzew nam ubywa. Być może przybywa chociaż “więcej wycinamy drzew niż je sadzimy”. Może przyroda nie jest aż tak zależna od nas jak dufnie uważamy?

MrHybryda
MrHybryda
Reply to  niemczyk13
8 lat temu

W sumie to nie jest aż tak bardzo skomplikowane. Z kosmosu doskonale widać tereny miejskie i wykarczowane na potrzeby rolnictwa. I to na nich rosło te 46% średniej ilości drzew (nie trzeba znać ich dokładnej ilości).

niemczyk13
niemczyk13
Reply to  MrHybryda
8 lat temu

Nie przesadzajmy, od początku istnienia cywilizacji gdzieś lasów ubywało, a w innych rejonach przybywało, lasy też ludziom od zawsze były potrzebne więc aż tak bardzo to ich nie wycinano, a nawet jak wycinano to sadzono nowe, bo drewno od zawsze jednak jest i będzie potrzebne. I miejmy również na uwadze o jakiej ilości drzew mówimy. A po dzisiejszych zdjęciach satelitarnych raczej ciężko stwierdzić gdzie wycinano drzewa od “początku istnienia cywilizacji”, bowiem jest to bardzo duży przedział czasowy i tam gdzie kiedyś był las, teraz go nie ma, a tam gdzie las jest, kiedyś go nie było. Dlatego te 46 procent… Czytaj więcej »

Dominik Kurek
Dominik Kurek
8 lat temu

Pomylić się o czynnik 8 korzystając nawet z satelitarnych danych. Jak więc wierzyć uczonym w np. szacowaną liczbe gatunkow, gwiazd itp

trackback
Ile jest drzew na świecie? - Green Projects
6 lat temu

[…] Reference, Crazy Nauka, World Bank, […]

PiotrLenarczyk
PiotrLenarczyk
6 lat temu

Ja tam w robocie liczę drzewa – dość niewymagające zajęcie…

Nie ma więcej wpisów
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: