captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Lasy zajmują już niemal jedną trzecią powierzchni Polski. Fot. Wikimedia

Lasy zajmują już niemal jedną trzecią powierzchni Polski. Fot. Wikimedia

Dobra wiadomość: lasy zajmują już jedną trzecią powierzchni Polski. To prawie o 10 procent więcej niż zaraz po drugiej wojnie światowej. Jesteśmy teraz wśród bardziej zalesionych krajów UE.

Skutki tego, co dla nas jest dość odległą historią, przyroda odczuwa do dzisiaj. Druga wojna była katastrofą dla zasobów naturalnych naszego kraju. Wskutek działań wojennych i polowań zniknęło wówczas z powierzchni ziemi wiele cennych gatunków zwierząt, w tym niedźwiedzi, łosi czy kozic, a populacji niektórych gatunków do tej pory nie udało się odtworzyć. Tak samo ucierpiały rośliny, zwłaszcza lasy, które były wycinane na opał czy płonęły wskutek pożarów.

Od zakończenia wojny trwa nieustające zalesianie, które przynosi wyraźne efekty. Lasy zajmują obecnie 29,2 proc. terytorium kraju – rosną na obszarze 9,1 mln ha, jak podają Lasy Państwowe. Tuż po drugiej wojnie światowej zajmowały 21 proc. powierzchni Polski.

Leśnicy chcą, by do 2020 roku lasy zajmowały 30 proc. powierzchni kraju, a w 2050 – 33 proc.

Już teraz powierzchnia naszych lasów stawia Polskę wśród bardziej zalesionych krajów UE. Oczywiście wciąż nie możemy się równać ze Szwecją, Finlandią i Słowenią, gdzie aż 60 proc. terytorium zajmują lasy. Jednak wyraźnie wyprzedzamy wiele krajów takich jak Wielka Brytania czy Holandia, w których zalesienie sięga zaledwie 11 proc.

Ciekawe są również wyniki badań opublikowanych przez Lasy Państwowe. Okazuje się, że 28 proc. Polaków w ogóle nie bywa w lesie, a 38 proc. jedynie sporadycznie, a większość uważa, że lasów w Polsce ubywa.

[Aktualizacja 22-02-2017]

Niestety ostatnie działania władz mogą odwrócić ten korzystny trend będący efektem wielu lat mozolnej pracy. Nieprzemyślane przepisy dotyczące wyrębu drzew oraz niezgodne z wiedzą naukową działania, takie jak niepotrzebne z punktu widzenia ochrony przyrody usuwanie drzew z Puszczy Białowieskiej, mogą wyrządzić bardzo trudne do naprawienia szkody.

 

Polecamy również:

Uwaga, kleszcze są teraz bardzo niebezpieczne!

Zmutowane jabłko z Australii

 

 

W Polsce przybywa lasów
4.3 (86.67%) 3 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • MrHybryda

  Ciekawe, na ile wpływ na zalesianie ma świetnie prosperujący w naszym kraju przemysł meblarski?

 • FT

  Czekaj, czekaj…
  1. lasy zajmują już jedną trzecią powierzchni Polski.
  2. Lasy zajmują obecnie 29,2 proc. terytorium kraju

  To jak to jest?

  • Michał Majki Kępiński

   Jest tak że terytorium obejmuje wody przybrzeżne. Dalej nie muszę tłumaczyć?

   • Albin Kolano

    Ty już nie musisz. Ale autorowi przydałoby się wspomnieć o tak istotnych dla laika rozbieżnościach, nie uważasz?

 • Karolina

  No i gitara czekam jak będzie 1/2 kraju 😉

 • Podróżnik

  Taaa, 1/3 kraju, jasne. Podróżuje po Polsce i ja już wiem, jakie to są te lasy. 2/3 z tej 1/3 to młode drzewka zmodyfikowane genetycznie, które nie dają żadnego cienia, nie zbierają wilgoci, wysuszają glebę na wiór w lecie i chodząc po nich czujesz się jak w polu kukurydzy niż w prawdziwym lesie…

 • Jan Kowalski

  “Nieprzemyślane przepisy dotyczące wyrębu drzew” nie mają nic wspólnego z lasami, o których mowa jest w artykule.

Nie ma więcej wpisów