captcha image

A password will be e-mailed to you.
Polscy archeolodzy w Sudanie odkryli pozostałości świątyni (na zdjęciu) i pałacu królewskiego w Sonijat. Fot. dr Bogdan Żurawski

Polscy archeolodzy w Sudanie odkryli pozostałości świątyni (na zdjęciu) i pałacu królewskiego w Sonijat. Fot. dr Bogdan Żurawski

Polacy odkrywają zabytki nubijskie w Sudanie, robiąc zdjęcia z… latawca. Właśnie zlokalizowali pałac królestwa Kusz sprzed ponad 2500 lat. 

Polscy archeolodzy trafili do światowej czołówki badaczy kultury nubijskiej w Sudanie dzięki fotografowaniu zabytków z latawca. Autorem pomysłu jest dr Bogdan Żurawski, kierownik misji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Zespół polskich archeologów pod kierownictwem dr. Żurawskiego odkrył w miejscowości Sonijat nad Nilem, pomiędzy trzecią a czwartą kataraktą, największy jak dotąd pałac królewski z czasów biblijnego królestwa Kusz, później zwanego Nubią. Wcześniej w tej samej okolicy polscy naukowcy zlokalizowali kamienną świątynię (jej ruiny widać na zdjęciu) i miasto kuszyckie.

Sąsiadująca z Egiptem Nubia była kulturowym, gospodarczym i demograficznym zapleczem państwa faraonów. Świat rzucił się do ratowania jej zabytków, kiedy Sudan ogłosił plan wybudowania tamy w pobliżu miasta Meroe, w okolicach czwartej katarakty Nilu. Ostatecznie otwarto ją w 2009 roku, tworząc sztuczne jezioro o długości 180 km. Wcześniej badacze z całego świata przeczesywali tereny przeznaczone do zalania w poszukiwaniu zabytków. Polscy archeolodzy byli jednymi z najaktywniejszych.

Za swoje zasługi dla ratowania skarbów Nubii zespół dr. Żurawskiego otrzymał od rządu Sudanu 60 skrzyń, czyli około tony zabytków, które trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie. To ewenement w naszych czasach, kiedy nie praktykuje się już wywozu zabytków, a rząd Egiptu zabronił nawet wysyłania próbek do analizy za granicę.

Czytaj także:

Polski archeolog odkrywa zabytki pod ziemią bez wbijania w nią łopaty

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lars
Lars
10 lat temu

Jakim cudem nikt tego nie odkrył wcześniej? Myślałem, że w dzisiejszych czasach każdy skrawek ziemi został zbadany, a tu pałac luzem stojący? Nikt przez x setek czy tysięcy lat nie odkrył tego? To dlatego, że te rejony są tak niedostępne?

Haloosia
Haloosia
10 lat temu

Owo “właśnie odkryli” ma circa 15-20 lat. Moi przyjaciele byli kilkanaście razy na misji w Starej Dongoli, jeszcza kiedy kierownikiem był prof. Jakobielski.
Faktycznie, Bogdan Żurawski wymyślił metodę robienia zdjęć z latawca, ale wówczas, gdy była to praktycznie jedyna metoda – a jeszcze nie używało się aparatów cyfrowych, nie mówiąc o zdjęciach satellitarnych.
Do Larsa – nie był “luzem stojący”, ale przysypany piaskami pustyni Nubijskiej. Zdjęcia z latawca pokazał tylko dziwne kontury – i były wskazówką, gdzie kopać.

Piotr Stanisławski
Piotr Stanisławski
Admin
Reply to  Haloosia
10 lat temu

Ależ oni TEN WŁAŚNIE PAŁAC odkryli niedawno, w marcu 2013 roku. Zdjęcie świątyni, które pokazaliśmy, pochodzi z 1998 roku. Zdjęć pałacu jeszcze nie opublikowano.
Tutaj jest źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,394755,polacy-odkryli-najwiekszy-palac-krolestwa-kusz.html

Adam
Adam
10 lat temu

odkrycia Pan Bogdan dokonal juz pare lat temu, znajdujac slunna juz figurke z Sonjat, ale nie bylo jeszcze wtedy 100% pewnosci, wiec hipotez nie mozna podawac jako naukowych faktow, bo pozniej strasznie ciezko jest sie z tego wyplatac, a “Srodowisko” natychmiast by usmiercilo na miejscu “szarlatana” szastajacego pochopnymi stwierdzeniami, bo jak wiecie: dobry konkurent to martwy konkurent 😉 przez co czekamy niejednokrotnie dziesiatki lat na publiczne udostepnienie, czesto niesamowitych wrecz faktow… np od wielu dzisiecoleci nikt nie opublikowal rewelacyjnej wrecz dokumentacji malarstwa nubijskiego (poza oczywiscie fachowa literatura publikowana w nudnawych biuletynach naukowych i to zawyczaj w obcych jezykach, zeby zdobyc… Czytaj więcej »

Adam
Adam
10 lat temu

dokladanie tak, chociaz nie pamietam daty “odkrycia”, znalezienie figurki i kilku innych artefaktow, niezbicie potwierdzajacych niesamowitego “Nosa” Bogdana Żurawskiego i utwierdzajacych go w niezlomnosci dalszych poszukiwan, bylo sporo pozniej, ale nie potrafie powiedzec kiedy, musialbym przegmerac zrodla, a to wymagaloby sporo czasu… prosze o wywieranie presji na archeologow o wydanie jakiegos wspanialego zbiorowego dziela 🙂 bo jesli sie nie myle, to od ksiazki “Od Edfu do Faras” Kazimierza Michalowskiego z 1983 roku (!!!) nic sie ogolniedostepnego nie pojawilo na rynku… a fe! Archeolodzy PAN 😉 Lenie 😀

Adam
Adam
10 lat temu

to oczywiscie pol zartem pol serio, z tymi leniami, bo wbrew romantycznym pozorm rodem z Indiany Jonesa, to niezwykle ciezka, zmudzna i mozolna praca, do tego niezwykle stresujaca, bo zdazaja sie wpadki i pomylki, np kosztem kilkuletnich wykopalisk, ktore poszly na marne, dlatego wspominalem o “Nosie” bo to b cenny dar, dzieki ktoremu niezwykle zwieksza sie “celnosc” prowadzonych prac, kotre, o czym warto wiedzec, sa prowadzone niespelna 2-3miesiace w roku ze wzgledu na niezwykle uciazliwy klimat panujacy na pustyni pod ta szerokoscia geograficzna (zwykle w miesiacach grudzien-luty kiedy jest chlodno i temperatura w dzien nie przekracza 40*C 🙂 i nie… Czytaj więcej »

trackback
Z map Tomasza Herbicha korzysta wielu archeologów. Mapy magnetyczne.
9 lat temu

[…] Polscy archeolodzy w Sudanie odkrywają zabytki dzięki latawcowi […]

Nie ma więcej wpisów
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: