captcha image

A password will be e-mailed to you.

Zwycięski łazik z Politechniki Częstochowskiej. Fot. PCz Rover Team

Polskie drużyny zdominowały tegoroczne finały zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge w USA. Polacy zajęli pierwsze, trzecie, czwarte i ósme miejsce w tych zawodach!

Pierwsze miejsce w zawodach University Rover Challenge (URC) w USA zdobyła drużyna PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. Z kolei zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej zajął miejsce trzecie. Na czwartym znalazł się zespół PŁ Raptors z Politechniki Łódzkiej, a na ósmym – drużyna University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego. Polacy po prostu zdominowali tegoroczny finał URC!

Zwycięska drużyna PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. Fot. PCz Rover Team

Co robią łaziki marsjańskie na pustyni w Utah?

Warunki panujące na pustyni w amerykańskim stanie Utah przypominają nieco te z Czerwonej Planety, stąd pomysł, by organizować tu zawody zrobotyzowanych łazików „marsjańskich”. Konkurs odbywa się od 2007 roku w sąsiedztwie Mars Desert Research, symulowanej bazy marsjańskiej, i nosi nazwę University Rover Challenge. Zastosowane tu rozwiązania być może kiedyś przydadzą się specom z NASA, ESA czy SpaceX podczas prac nad prawdziwą wyprawą na Marsa. Teraz jednak konkurs po prostu zachęca studentów z całego świata do konstruowania robotów działających w trudnych warunkach i taka jest jego zasadnicza idea wykreowana przez The Mars Society.

A w tej kategorii – jak się okazuje – Polacy są od lat bezkonkurencyjni i nawet sobie myślę, że Amerykanie mogą mieć ich już trochę dość ? Od 2011 roku polscy studenci niemal nieprzerwanie osiągają sukcesy. Wtedy to pierwsze miejsce zajął łazik Magma2 zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Swój sukces studenci z Politechniki Białostockiej powtórzyli w 2013 i 2014 roku, wygrywając zawody raz za razem z łazikami Hyperion i Hyperion 2. W 2015 i 2016 roku w konkursie dwukrotnie zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Oprócz tych zwycięstw polskie zespoły w ciągu ostatnich kilku lat wielokrotnie stawały na niższych miejscach podium i/lub trafiały do pierwszej dziesiątki. Dodajmy, że drużyna z Politechniki Częstochowskiej, która wygrała tegoroczne zawody, rok temu zajęła wysokie, trzecie miejsce.

Operator łazika IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej (III miejsce). Fot. University Rover Challenge

Mars w Polsce

Tak więc w konstruowaniu łazików marsjańskich polscy studenci w zasadzie nie mają sobie równych. Aby dać szansę większej liczbie zespołów z naszej części świata, zawody robotów zaczęto też organizować w Polsce. Noszą tu u nas nazwę European Rover Challenge i należą do tej samej ligi robotycznej Rover Challenge Series, do której należą też amerykańskie zawody URC. W tym roku europejska edycja zawodów odbędzie się 14-16 września w Starachowicach, a organizatorzy zapowiadają udział speców z NASA i ESA. Ciekawe, kto wygra i dlaczego będą to Polacy 😉