captcha image

A password will be e-mailed to you.

Tak będzie wyglądał lądownik InSight na Marsie. Kret (HP3) jest wiertłem wciskającym się w marsjański grunt. Źródło: JPL/NASA

Polacy zbudowali urządzenie, które poleci na Marsa w ramach misji NASA w 2018 roku. Ma się wbić aż na 5 metrów pod powierzchnię Czerwonej Planety!

Polscy inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) i związanej z nim firmy Astronika wyspecjalizowali się w budowaniu bardzo specyficznych urządzeń: penetratorów. Pod tą nazwą kryją się narzędzia służące do wbijania się w grunt i pobierania z niego próbek. Ale nie jest to byle jaki grunt, tylko pozaziemski – polski penetrator MUPUS wziął udział w misji Rosetta, w ramach której wbił się w grunt komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Teraz nasi inżynierowie budują penetrator księżycowy dla rosyjskiej misji Luna Resurs, a dla NASA przygotowali penetrator marsjański „Kret”. Ten ostatni weźmie udział w rozpoczynającej się już w przyszłym roku misji InSight, której celem jest zbadanie geologii Marsa.

Polacy zbudowali je na zamówienie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), która jest odpowiedzialna za dostarczenie dla NASA próbnika do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety. Próbnik ten – w Polsce nazywany „Kretem” – nosi oficjalną nazwę Heat Flow and Physical Properties Package (HP3) i ma odegrać zasadniczą rolę w badaniach geologicznych Czerwonej Planety w ramach misji InSight. Będzie elementem wyposażenia lądownika marsjańskiego i jednym z trzech kluczowych instrumentów pomiarowych tej misji.

Aby dokonać niezbędnych pomiarów, „Kret” ma się wwiercić w marsjański grunt aż na 5 metrów! Zadanie jest bezprecedensowe, ale polskie urządzenie już pokazało, na co je stać: w testach porównawczych pokonało konkurencyjne „wiertła” wykonane przez inne europejskie firmy.

„Kret” to już kolejny przykład współpracy DLR z inżynierami z CBK PAN, którzy wcześniej dostarczyli Niemcom penetrator kometarny MUPUS na potrzeby misji Rosetta. Jak powiedział nam kiedyś prof. Marek Banaszkiewicz, wówczas dyrektor CBK PAN, polskie penetratory zdążyły już zasłynąć na świecie solidną konstrukcją i niezawodnością, a zagraniczne agencje kosmicznej nabrały dzięki temu zaufania do polskich inżynierów. W tej niszy Polacy zdają się nie mieć konkurencji.

W skonstruowaniu „Kreta” uczestniczyły też Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnika Łódzka i Politechnika Warszawska.

Źródło

Polecamy też:

Tomasz Bagiński stworzył film o sondzie Rosetta

Polska technika jest już obecna w kosmosie

4
Dodaj komentarz

avatar
 
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
GośćWiktorCrazy Nauka Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiktor
Gość
Wiktor

Dzieńdobry,
wydaje mi się, że stwierdzenie // polski penetrator MUPUS wziął udział w misji Rosetta, w ramach której wbił się w grunt komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. //
Poproszę o źródło tych informacji bo wydaje mi się, że to nie jest prawdziwe, bo lądownik Rosetty nie zakotwiczył się do gruntu komety ale po odbiciu się upadł pomiędzy jej skały “do góry nogami”

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Bardzo proszę: http://www.cbk.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=554:penetrator-mupus-w-misji-rosetta&catid=104:rosetta-misja-europejskiej-agencji-kosmicznej-&Itemid=227
Faktycznie Philae nie zakotwiczył, dwukrotnie się odbił i przewrócił. Ale nie upadł do góry nogami, a zatrzymał się na boku, co pozwoliło jednak działać MUPUS-owi.

Wiktor
Gość
Wiktor

Dziękuję. Tego rewelacyjnie zrobionego zdjęcia ladownika nie widziłem
http://www.cbk.waw.pl/images/stories/aktualnosci/2015/rosetta/mupus/rys2.gif
W prawo z jego “dachu” wystaje zapewne maszt z umieszczoną na czubku dookolną kamerą. Z lewej widoczne dwie nogi pokładu oraz kamień, którego przegryzienie było chyba zadaniem dla kreta zbyt ambitnym.
Dziękuję i Pozdrawiam

Gość
Gość
Gość

Kret się nie wwierci ale wbije w grunt!!!!

Nie ma więcej wpisów