captcha image

A password will be e-mailed to you.
Polscy licealiści, Michał Gumiela i Rafał Kozik, wynaleźli sposób wykrywania promieniowania jonizującego za pomocą smartfonu. Fot. Magdalena Jezierska/Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Polscy licealiści, Michał Gumiela i Rafał Kozik, wynaleźli sposób wykrywania promieniowania jonizującego za pomocą smartfonu. Fot. Magdalena Jezierska/Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

Smartfon do wykrywania promieniowania to pomysł genialny w swojej prostocie.

19-letni Michał Gumiela z Andrychowa i 20-letni Rafał Kozik z Bielska-Białej przeglądali zdjęcia cyfrowe zrobione w okolicach elektrowni Fukushima, w której w 2011 roku doszło do wycieku radioaktywnego. Były na nich widoczne dziwne różnokolorowe punkty, które, jak się okazało dzięki badaniom prowadzonym przez Polaków, są śladami promieniowania jonizującego.

Michał i Rafał doszli do wniosku, że do wykrywania promieniowania można wykorzystać krzemowe matryce światłoczułe CCD i CMOS, masowo stosowane w zwykłych aparatach cyfrowych, kamerach internetowych czy telefonach komórkowych. A więc smartfon z aparatem cyfrowym, wyposażony w odpowiednią aplikację, może służyć jako alarm przed szkodliwym promieniowaniem jonizującym.

Za ten wynalazek polscy licealiści zostali nagrodzeni w konkursie dla młodych naukowców EUCYS organizowanym przez Unię Europejską. Nagrodą jest staż w prestiżowym Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych CERN pod Genewą – tam, gdzie znajduje się Wielki Zderzacz Hadronów i gdzie niedawno potwierdzono istnienie bozonu Higgsa. Ale zazdrościmy!

Obejrzyjcie film, na którym Michał Gumiela opowiada o tym pomyśle – sądzimy, że ten chłopak zajdzie daleko 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x