captcha image

A password will be e-mailed to you.
Animacja "Powiększanie Wszechświata". Źródło: NumberSleuth.org

Tak wygląda animacja “Powiększanie Wszechświata”. Źródło: NumberSleuth.org

Proponujemy Wam COŚ NIESAMOWITEGO: obejrzenie naukowej animacji, która przyprawia o zawrót głowy. Będziecie mogli z jednej strony zobaczyć ogrom widzialnego Wszechświata, a z drugiej – zagłębić się w niewidoczny gołym okiem mikroświat. Będzie to podróż od galaktyk do drobnoustrojów, od mgławic do cząsteczek i atomów. Oszołomi Was wchodzenie na kolejne i kolejne poziomy tej animacji. Nas oszołomiła rozpiętość skali rozmiarów obiektów w otaczającym nas świecie. To po prostu TRZEBA ZOBACZYĆ. Chociażby po to, by poszerzyć wyobraźnię.

ANIMACJĘ ZNAJDZIECIE NA DOLE STRONY

Animację warto obejrzeć w trybie pełnoekranowym. Obsługuje się ją prostym suwakiem, którym przybliżamy lub oddalamy obiekty. Do ich zilustrowania użyte zostały fotografie lub wierne grafiki 3D. Uwaga, gdy traficie m.in. na mgławicę Filary Stworzenia (Pillars of Creation), galaktykę Andromedy, nasze Słońce czy wirusa HIV, będziecie widzieć zdjęcia, nie grafiki.

Na każdym „piętrze” animacji powiększamy lub zmniejszamy obiekty 10-krotnie. Kiedy z poziomu jądra atomu wodoru dochodzimy do piętra najwyższego, czyli do widzialnego Wszechświata, nasze powiększenie wyniesie 100 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 razy!

Życzymy Wam pełnej wrażeń podróży!

 

A oto zapowiadana animacja Powiększanie Wszechświata – zobaczcie ją w trybie pełnoekranowym:


Copyright 2012. Magnifying the Universe by Number Sleuth.

Autorem animacji jest NumberSleuth.org

 

Zobaczcie też:

10 najlepszych zdjęć zrobionych przez Teleskop Hubble’a

Porównanie rozmiarów planet i gwiazd

Galaktyka Andromedy jest na niebie ogromna

 

Czego u nas szukaliście?

10
Dodaj komentarz

avatar
 
9 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
PawelKonrad DudekmatthewkunMarcinMarek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartosz
Gość
Bartosz

Świetna animacja! Zaczynając od podglądu ogromu wszechświata i podążając powoli do jądra atomu wodoru możemy sobie zdać sprawę jak niewielką cząstką świata jesteśmy.

robo
Gość
robo

Coś nie działa

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

A co się dzieje? Trzeba chwilę poczekać na załadowanie się animacji.

Edyta
Gość
Edyta

robi wrażenie! No i szacunek dla autorów, to naprawdę kawał dobrej roboty.

LesH
Gość
LesH

Wspaniała robota! Pouczająco-rozwojowa zabawa od lat 3 do 113! Fantastyczna pomoc naukowa dla dzieciaków. Drobne, sporadyczne nieścisłości skalowania są do poprawienia, ale najważniejsze są korzyści. Więcej takich pouczających, rozwojowych animacji komputerowych, więcej dostępnych symulacji, aby oderwać młode umysły od chłamu durnowatych, destrukcyjnych i szkodliwych animacji i gierek, np. zwanych niewinnie ‘strzelankami’… Autorom ‘Powiększenia wszechświata życzę kolejnych realizacji, urzeczywistniania i rozpowszechniania mnóstwa dalszych pomysłów. Wszystkiego, co najlepsze!

Marek
Gość
Marek

Mały błąd się wdarł, pojawia się nielegalnie istniejący izrael a nie ma Palestyny?

Marcin
Gość
Marcin

Bardzo ciekawe przedstawienie wielkości 😀 jednak VY Canis Majoris “This star, if centered at the Sun, would reach out ten times further than the Earth and include the orbits of Jupiter and Saturn”
Czyli jest tak wielka, że jej krawędź byłaby, aż za orbitą Jowisza, a nawet Saturna… a następnie po oddaleniu po lewej mamy ponoć w zachowanej skali układ słoneczny na którym widać zaznaczony Jowisz na dużo większej orbicie niż średnica owej gwiazdy 😛

matthewkun
Gość
matthewkun

Ja ciągle nie rozumiem jak mierzymy wielkość wszystkich galaktyk, chmur, głowic. A wygląd jak ustalamy?

Konrad Dudek
Gość
Konrad Dudek

Niesamowita prezentacja. Pomyśleć można, czy to wszystko nie jest wycinkiem jeszcze czegoś większego. Może się okaże, że cały znany wszechświat jest pyłkiem przy innych wszechświatach lub nieznanych nam jeszcze obiektach. Mam wrażenie, że jesteśmy dopiero na samym początku odkrywania świata.

Pawel
Gość
Pawel

Nauczyciel podrzucił mi kiedyś taką stronkę z modelem układu słonecznego: http://www.uklad-sloneczny3d.pl/

Model świetnie obrazuje poruszanie się planet po orbicie. Ich rozmiar, predkosc i odleglosc od słońca. Dzieci patrza jak w obrazek 😀

Nie ma więcej wpisów