Prove your humanity


captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Bank Zasobów Genetycznych ma gromadzić materiał genetyczny zwierząt chronionych, głównie żyjących w Polsce. Fot. Wikimedia

Bank Zasobów Genetycznych ma gromadzić materiał genetyczny zwierząt chronionych, głównie żyjących w Polsce. Fot. Wikimedia

W Warszawie powstaje Bank Zasobów Genetycznych. Jego celem ma być gromadzenie materiału genetycznego zwierząt chronionych, głównie polskich. Ma też pomóc w przyszłości w odtwarzaniu populacji gatunków zagrożonych wymarciem.

– Istnieje obecnie teoria, że jesteśmy w trakcie jednego z wielkich wymierań gatunków. Jak Noe próbował sprowadzić zwierzęta na swoją arkę, tak i my chcemy je wprowadzić do naszej genetycznej arki – powiedział Partyk Sandach z zarządu Banku Zasobów Genetycznych podczas naszej audycji „Homo Science” w sobotę 23 listopada. Specjalista uważa, że gdyby taki bank istniał w czasach, gdy odtwarzano żubra, który wymarł na wolności na początku XX wieku, to można by znacznie wzbogacić pulę genetyczną tych zwierząt, a nie bazować na zaledwie siedmiu ocalałych osobnikach. – A tak mamy do czynienia ze zbyt małą różnorodnością genetyczną i chowem wsobnym, co osłabia populację – dodał Sandach. – Mając podobne geny, zwierzęta te mają również zbliżoną odporność, co poskutkowało m.in. tym, że wiele z nich padło niedawno wskutek epidemii gruźlicy.

Historię wyginięcia i odtworzenia żubrów przeczytacie tutaj.

Od gatunków zagrożonych wyginięciem, które trafią do warszawskiego zoo, specjaliści będą pobierać niewielkie próbki krwi, sierści lub – jeśli zwierzę padło – skóry. Próbki te będą przechowywane w ciekłym azocie, co pozwoli na bezpieczne trzymanie ich przez wiele lat. Oby okazały się niepotrzebne.

Tutaj możecie posłuchać naszej audycji Homo Science, podczas której rozmawiamy z Patrykiem Sandachem o odtwarzaniu wymarłych gatunków, m.in. tura i mamuta (początek rozmowy w 16. minucie):

 

 

Nie ma więcej wpisów