captcha image

A password will be e-mailed to you.

Krzywy Las. Fot. Crazy Nauka

Pojechaliśmy na własne oczy zobaczyć słynny Krzywy Las koło Gryfina. No i sprawdziliśmy, w jaki sposób powstał. 

Ten zadziwiający Krzywy Las rośnie w Nowym Czarnowie niedaleko Gryfina w województwie zachodniopomorskim. Ponad 100 drzew jest w nim wygiętych pod kątem ok. 90 stopni od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 metrów. Wysokość wszystkich tych drzew nie przekracza 11-12 metrów.

W świat poszła już plotka, że przyczyna zakrzywienia tych drzew jest nieznana i “tajemnicza”. To zapewne przyciąga do tej atrakcji turystycznej więcej amatorów sił nadprzyrodzonych.

W ramach naszej Crazy Wyprawy pojechaliśmy sprawdzić, jak to naprawdę jest z Krzywym Lasem. Być może rozczaruję Was, bo okazało się, że nie powstał on “z tajemniczych nieznanych przyczyn”, tylko został stworzony przez ludzi.

Krzywy Las leży w mało atrakcyjnej okolicy nowego osiedla wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra. Łatwo tu trafić za znakami informacyjnymi, a na miejscu czeka na zwiedzających tablica wyjaśniająca, co tu się naprawdę stało. Informacje powinny być podane nie tylko po polsku, ale też po angielsku, żeby również turyści z zagranicy mogli się dowiedzieć, o co chodzi i nie wierzyli w niestworzone historie.

Fot. Crazy Nauka

A wszystko wskazuje na to, że dziwaczny kształt pni drzew to zasługa ludzi, którzy w 1934 roku zasadzili ten las, a następnie popodcinali młode drzewka od strony południowej i mocno wygięli na północ.

W jakim celu? Najprawdopodobniej po to, by uzyskać z nich tzw. krzywulce do celów stolarskich lub szkutniczych, a więc stworzyć z pni meble, beczki lub elementy wyposażenia łodzi czy sań. Ale później nadeszła zawierucha wojenna i stolarze zginęli albo zostali przesiedleni. A las rósł sobie dalej w tak dziwny sposób.

Fot. Crazy Nauka

No i dziś Krzywy Las jest pomnikiem przyrody. Szkoda tylko, że część drzew zostało ostatnio ściętych. Miejmy nadzieję, że pozostałe drwale zostawią w spokoju. Jedźcie tam czym prędzej, żeby zdążyć go jeszcze zobaczyć.

Fot. Crazy Nauka

 

Polecamy też:

Tych miejsc Europa może nam pozazdrościć

Gigantyczna dziura nieznanego pochodzenia odkryta na północy Syberii

 

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów