Powstała polska wersja Khan Academy – największej na świecie platformy udostępniającej za darmo krótkie filmy edukacyjne m.in. z matematyki, fizyki, medycyny, chemii, biologii czy historii.
Khan Academy to fenomen w skali światowej. Platformę stworzył Salman Khan, genialny absolwent prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT) i finansista, który dla platformy z wideo-korepetycjami dla uczniów porzucił karierę w funduszu inwestycyjnym. Stworzona przez niego Khan Academy zdobyła taką popularność, że do dziś filmy na tej platformie oglądane były ponad 415 mln razy. Wykłady przydają się i uczniom, i nauczycielom. W tych pierwszych rozbudzają ciekawość świata, sprzedając im przy okazji ogromną pigułę informacji. Nauczycielom pokazują, że można prowadzić lekcje w sposób ciekawy i że szkolna edukacja bywa też przyjemna.
Khan Academy zgromadziła do tej pory ponad 4200 mini-wykładów. Wśród nich aż 1100 zostało przetłumaczonych na polski, zaś 500 może się pochwalić polską ścieżką dźwiękową. Dzięki temu nasza rodzima wersja Khan Academy zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem liczby przetłumaczonych filmów.
Zawdzięczamy to fundacji KhanAcademy Polska oraz Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i kierującemu nim prof. Lechowi Mankiewiczowi, niestrudzonemu również w tworzeniu polskich wersji językowych projektów na platformie Zooniverse – pisaliśmy o tym na Crazy Nauce. Akcję wspiera Fundacja Edukacja dla Przyszłości. Tłumaczenia robione są przez wolontariuszy, więc jeśli ktoś z Was, drodzy czytelnicy, ma ochotę wspomóc tę chwalebną działalność, to może zaoferować się jako tłumacz (zgłoszenia przyjmuje prof. Mankiewicz) lub wpłacić datek.
– Khan Academy po polsku istnieje na razie w wersji alfa, to znaczy – w odróżnieniu od produktu finalnego beta – obejmuje blisko połowę najbardziej istotnego materiału i około jednej trzeciej całości – powiedział Crazy Nauce prof. Mankiewicz.
Jak podkreślił, wersja ta ma już wszystkie funkcje poza możliwością logowania się z Facebooka. Można natomiast logować się do niej z konta Gmail. Działają też loginy i hasła stworzone jeszcze w wersji amerykańskiej, tak więc starsi użytkownicy są w polskiej wersji serwisu rozpoznawani i mogą zbierać punkty za aktywność.
Khan Academy po polsku – informacje
Strona Khan Academy w języku polskim: http://www.edukacjaprzyszlosci.pl/
Zobaczcie film z Khan Academy, który pomoże Wam sobie wyobrazić, jak duża jest Ziemia i Układ Słoneczny:
Polecamy też:
Powiększanie wszechświata – obejrzyjcie niesamowitą animację
You must be logged in to post a comment.