captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Oceany zaczynają podnosić się coraz szybciej. Do niedawna przewidywano tylko, że tak będzie się działo, ale dziś mamy już badania pokazujące nie tylko to zjawisko, ale też wyjaśniające jego przyczyny. To fatalna wiadomość nie tylko dla mieszkańców wybrzeży.

Najnowsza praca ukazała się w „Nature Climate Change” i dotyczy okresu między rokiem 1993 a 2014. Na początku badanego okresu roczny wzrost poziomu oceanów wynosił 2,2 milimetra, natomiast pod koniec już 3,3 milimetra. Co więcej wszystkie szacunki wskazują, że tempo podnoszenia się poziomu będzie stale rosło.

Główne przyczyny takiego przyspieszenia to zmiany klimatu prowadzące do coraz szybszego topienia się Grenlandii – w 1993 roku odpowiadało ono za 5 procent wzrostu poziomu oceanów, w 2014 już za 25 procent. Roztapia się również Antarktyka oraz mniejsze lodowce i to właśnie te czynniki stały się obecnie najważniejsze. Na drugim miejscu znajduje się, niegdyś dominujące, zwiększanie się objętości wody wynikające ze wzrastania jej temperatury.

To już trzecia w tym roku praca wskazująca na przyspieszenie tego zjawiska. Pojawiają się w nich różnice dotyczące tego, o ile obecnie podnosi się poziom wody – mowa o liczbach od 3,1 do 3,4 mm rocznie. Mimo tego wszyscy badacze są zgodni, że zjawisko przyspiesza i ten trend się utrzyma. Tu dwie poprzednie prace:

http://www.pnas.org/content/114/23/5946

https://www.nature.com/articles/srep31245

Skutki podniesienia się poziomu morza o 1 metr

Skutki podniesienia się poziomu morza o 1 metr. Źródło: http://flood.firetree.net/

Takie tempo zaczyna mieć już bezpośredni wpływ na życie ludzi mieszkających na wybrzeżu czy na wyspach. Tym bardziej, ze ocieplenie klimatu wiąże się również ze wzrostem liczby i gwałtowności ekstremalnych zjawisk pogodowych. Warto pamiętać, że również Polska ma spory pas wybrzeża – tu możecie przeczytać i zobaczyć, jak wpłyną na nie zmiany poziomu morza. Warto też spojrzeć szerzej na konsekwencje, jakie dla naszego kraju niesie zmiana klimatu.

Poziom oceanów rośnie coraz szybciej – to już nie przewidywania, tylko obserwacje
5 (100%) 3 głosów

Nie ma więcej wpisów