captcha image

A password will be e-mailed to you.

Pojawiają się jeszcze przed naszymi narodzinami, a znikają, gdy skończą zjadać nasze zwłoki. Wierni na śmierć i życie. Wszechobecni (niemal). Bakterie żyjące w i na naszych ciałach.

Ciekaw jestem, czy ci też zdarza się tak bawić – wchodzisz na jakieś hasło w Wikipedii i w trakcie czytania przeskakujesz poprzez link do innego hasła. Tam znowu znajdujesz coś ciekawego i klik! jesteś na kolejnym temacie. I znowu. I znowu. Ja to uwielbiam. Wiem, że to wymaga dłuższej wolnej chwili, ale – trzeba przyznać – to jeden z bardziej wartościowych sposobów na prokrastynację.

W bardzo podobny sposób czytałem (czy raczej – poznawałem) książkę „Poznaj swoje bakterie” Nicoli Temple i Catherine Whitlock. Pełno w niej odnośników wskazujących, że dany temat będzie rozwinięty na którejś-tam-stronie. A na niej znowu odnośnik do kolejnego zagadnienia. I kolejny.

Bo ta książka nie jest lekturą typu „od deski do deski” (choć i tak można ją czytać). To raczej kolorowa (świetne ilustracje), fascynująca (mnóstwo ciekawostek), rozwijająca (omówienia podstawowych i trudniejszych pojęć) podróż po naszych najwierniejszych towarzyszach. Bo, choć może nie zawsze o tym pamiętamy, to bakterie towarzyszą nam już na długo przed narodzinami – macica wcale nie jest środowiskiem całkowicie sterylnym. No i będą nam towarzyszyć jeszcze całkiem długo po śmierci, bo ktoś przecież musi po nas posprzątać.

W pierwszej części „Poznaj swoje bakterie” dowiadujemy się jak działają i wyglądają nasze bakterie, skąd się na nas i w nas biorą, jakie stosunki nas łączą i co robimy, gdy owe stosunki przestają być przyjazne. To bardzo ciekawy, ale tylko wstęp. Bo potem, w drugiej części, ruszamy w jazdę bez trzymanki po ustach, pachwinach, pachach, nosach, oczach, pochwach i jelitach. Dowiadujemy się kto tam mieszka gdy wszystko jest dobrze i czyje pojawienie się potrafi zepsuć ten błogostan. Czyli jakie bakterie bytują w tych rejonach normalnie, a jakie są przyczyną zakażeń i chorób.

Znaj swoje miejsce!

Najciekawsze są oczywiście te, które w pewnych miejscach są mile widziane, a w innych powodują fatalne skutki. Spójrz na swoją dłoń. Oto masz przed sobą pokaźną grupę bakterii z gatunku Staphylococcus epidermidis, które mieszkają na skórze, ale też w nosie, gardle czy ustach. I całkiem dobrze się nam współistnieje do czasu, gdy te gronkowce trafią do krwi czy jam ciała. A że mają wyjątkową zdolność przyczepiania się do wszelkich powierzchni, to takie akcje urządzają na przykład podczas operacji wszczepienia rozrusznika czy przy wprowadzaniu cewnika do cewki moczowej. Wtedy nagle z potulnych towarzyszy zamieniają się w niebezpiecznych agresorów. Naprawdę niebezpiecznych, bo lekoopornych. Co więcej potrafią swoją lekooporność przekazywać krewnym – gronkowcom złocistym. Te w ogóle są niemiłe i zjadliwe odpowiadając za liczne ropnie (w tym jęczmień i czyraki), zapalenia płuc i mięśnia sercowego, a także zatrucia pokarmowe i zespół wstrząsu toksycznego.

Jak czyścić bakteriami?

Po rozległym przeglądzie naszych bakteryjnych towarzyszy przychodzi czas na bliższe przyjrzenie się temu, jak możemy skorzystać z ich możliwości, a także jak sprawić, by nam nie zagrażali. Ujął mnie na przykład pomysł włoskich naukowców, którzy opracowali środek do czyszczenia powierzchni, który zawiera przetrwalniki jednego z nieszkodliwych gatunków bakterii. Zastosowanie tej substancji sprawia, że właśnie te gatunki rozwijają się na czyszczonych powierzchniach wypierając niepożądane i niebezpieczne bakterie, a jednocześnie nie powodują powstawania szczepów lekoopornych.

Dawno nie trafiłem na książkę, którą tak bardzo miałem ochotę czytać, przeglądać i poznawać. W sumie nic dziwnego – jest ślicznie wydana, pełna doskonałych ilustracji a jednocześnie zawiera mnóstwo informacji podanych w małych, ale dobrze przygotowanych porcjach. Odpowiednia mieszanka ciekawostek i twardej wiedzy zawsze dobrze działa. I tak właśnie jest w przypadku książki „Poznaj swoje bakterie”. Już czekam na kolejną część poświęconą hormonom.

Jeśli i ty masz ochotę poznać bliżej najwierniejszych twoich towarzyszy, to masz doskonałą okazję. Klikasz w ten link: https://www.empik.com/poznaj-swoje-bakterie-temple-nicola-whitlock-catherine,p1237193336,ksiazka-p i przy zakupie podajesz kod „bakterie”. Rozlega się ciche mlaśnięcie ? i możesz kupić książkę o z rabatem 35% od ceny okładkowej. Ale ale… to działa tylko do 9 marca, więc nie zwlekaj!

Poznaj swoje bakterie

Nicola Temple i Catherine Whitlock

wyd. Insignis 2020

Nie ma więcej wpisów