captcha image

A password will be e-mailed to you.

Praca w biurze kojarzy się najczęściej z pozycją siedzącą. Niestety nie jest to optymalna pozycja dla ludzkiego organizmu. Badania z ostatnich lat dowodzą, że zbyt długie siedzenie przy biurku powoduje różne schorzenia. Nadszedł czas, aby wstać.

Siedzenie przy biurku i wykonywanie pracy biurowej może wydawać się łatwe, przyjemne i bezpieczne. To tylko pozory. Pracownicy biurowi również narażeni są na różne zagrożenia, które negatywnie wpływają na ich stan zdrowia. Nie chodzi tu jedynie o problemy ze wzrokiem, związane z wielogodzinną pracą przy komputerze, ale również o schorzenia dotykające układ kostno-mięśniowy. Prędzej czy później długotrwała praca w pozycji siedzącej może spowodować absencję chorobową pracownika, co generuje także koszty dla pracodawcy.

Pozycja siedząca jako źródło problemów zdrowotnych

Praca siedząca jest bez wątpienia wygodna, ale po wielu godzinach również ona może nużyć i powodować dyskomfort. Jednak największy problem z pozycją siedzącą jest taki, że nie jest ona korzystna dla zdrowia. Osoby, które pracują na siedząco co najmniej 6 godzin dziennie, statystycznie żyją krócej niż osoby siedzące tylko 3 godziny na dzień. Kilka lat temu funkcjonowało powiedzenie, że „siedzenie jest nowym paleniem”. Nawet jeśli nieco w tym przesady, przebywanie przez wiele godzin w pozycji siedzącej jest bardzo niekorzystne dla ludzkiego organizmu. W takiej sytuacji przepływ krwi jest utrudniony, pojawia się bardzo duże obciążenie kręgosłupa i miednicy. Dodatkowo badania prowadzone w 2014 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney potwierdziły, że siedzenie przez dłuższy czas znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, a u kobiet dodatkowo powoduje chorobowe zmiany w endometrium.

Zbyt długie siedzenie przy biurku powoduje różne dolegliwości. Wśród polskich pracowników były robione na ten temat badania: 24,8% z nich skarży się na ból pleców, występujący kilka razy w tygodniu, u 15,4% pojawia się mrowienie stóp, 14,6% cierpi na nawracające bóle w okolicach nadgarstka, a 7,6% cierpi na bóle szyi. Nic dziwnego, że w tej sytuacji w ostatnich latach pojawia się coraz silniejszy trend, aby siedzenie przy biurku zamienić na stanie.

Praca na stojąco w biurze – czy warto?

Dolegliwości spowodowane długotrwałym siedzeniem w pracy mogą być naprawdę bolesne, a ich leczenie nie zawsze jest łatwe i szybkie. Pracownik biurowy nie jest jednak bezbronny. Okazuje się, że wystarczy łączyć siedzenie ze staniem w pracy. To trend, który zawitał do nas tak naprawdę z firm technologicznych, mających swoje siedziby w Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych. W takich koncernach, jak Facebook czy Google, widok stojących przy biurku pracowników nie jest wcale czymś nadzwyczajnym. Nie dość, że w takiej pozycji można ograniczyć występowanie większości dolegliwości powodowanych długotrwałym siedzeniem, to jeszcze jest to korzystne dla wagi. W czasie dwóch godzin stania organizm potrafi spalić nawet 280 kalorii. Do tego dochodzą jeszcze kwestie psychologiczne. Stojąc, pracownik jest bardziej skoncentrowany, lepiej skupia się na zadaniu i łatwiej mu walczyć z ewentualną sennością. Oczywiście nie chodzi o to, aby stać przez cały czas w pracy. Najlepsze rozwiązanie to zmiana pozycji co 1-2 godziny i łączenie stania z siedzeniem.

Aby jednak wdrożyć trend stania w biurze podczas pracy, kluczowa jest decyzja pracodawcy, który musi wyposażyć stanowisko pracownika w odpowiednie meble. Chodzi tu przede wszystkim o biurko komputerowe z regulowanym blatem. Nowoczesne biurka tego rodzaju (np. AJ Produkty) posiadają często napęd elektryczny. To pozwala za pomocą jednego przycisku podnieść lub obniżyć blat w zależności od tego, czy w danej chwili pracownik będzie stał, czy siedział przy biurku.

Praca biurowa nie musi być wcale obarczona dużym ryzykiem dla zdrowia. Wystarczy zachować umiar w siedzeniu i łączyć je z pozycją stojącą. Dzięki nowoczesnym i ergonomicznym biurkom komputerowym to bardzo łatwe. Wystarczy tylko wyrobić u pracowników odpowiedni nawyk.

Nie ma więcej wpisów