captcha image

A password will be e-mailed to you.

21 grudnia 2021 to początek astronomicznej zimy i najkrótszy dzień w roku. Pocieszające jest to, że od 22 grudnia będzie już tylko lepiej!

21 grudnia 2021 o godz. 16.58 nastąpi przesilenie zimowe, które da początek astronomicznej zimie. Będzie to najkrótszy dzień w roku – w Polsce potrwa od około 7 godzin i 15 minut (nad morzem) do około 8 godzin i 10 minut (w górach).

W dniu przesilenia zimowego Słońce znajdzie się w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Jest to możliwie najdalej na południe wysunięta szerokość geograficzna, nad którą nasza gwiazda może górować pod kątem 90 stopni. Tak więc w tym okresie promienie słoneczne docierają do nas, znajdujących się na półkuli północnej, pod najniższym z możliwych kątów. Wysokość kątowa Słońca w zenicie dla Polski wyniesie w dniu przesilenia zimowego zaledwie 12-14 stopni!

Oświetlenie Ziemi w dniu przesilenia zimowego na półkuli północnej. Rys. Przemyslaw “Blueshade” Idzkiewicz/Wikimedia

Pozytywna wiadomość jest taka, że od 22 grudnia Słońce każdej doby będzie „wędrować” coraz wyżej nad horyzontem, a dni będą się stawały coraz dłuższe. Do końca roku wydłużą się o prawie 6 minut. A za trzy miesiące dni znowu będą dłuższe od nocy. Rozgrzejcie struchlałe w mroku serca tą nadzieją ?

Astronomiczna zima potrwa do równonocy wiosennej, czyli do 20 marca 2022, do godz. 16.33.

Więcej o przesileniu zimowym i innych zjawiskach astronomicznych w grudniu przeczytacie na blogu Polski Astrobloger


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie ma więcej wpisów