captcha image

A password will be e-mailed to you.
Fot. Bert Kaufmann/Wikimedia

Fot. Bert Kaufmann/Wikimedia

21 grudnia 2016 roku dokładnie o godzinie 11:44 nastąpi przesilenie zimowe. To najkrótszy dzień w roku, który potrwa tylko niespełna osiem godzin. Za to noc będzie się ciągnęła aż przez ponad 16 godzin. Innymi słowy dziś zaczyna się astronomiczna zima.

Przesilenie zimowe to moment, gdy Słońce znajduje się dokładnie w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Łacińskie słowo określające przesilenie to “solstitium”, stąd wzięło się angielskie “solstice”. Pochodzi ono od “sol” czyli Słońce oraz “sistere” czyli zatrzymać się.

Ta nazwa doskonale oddaje to, co dzieje się na niebie. Gdybyśmy każdego dnia wychodzili na zewnątrz i odnotowywali położenie Słońca na niebie dokładnie w połowie czasu między jego wschodem a zachodem powstałby taki obraz:

Analemma nad Budapesztem. Fot. György Soponyai

Analemma nad Budapesztem. Fot. György Soponyai

To analemma – kształt wykreślany przez Słońce na niebie, a będący efektem obiegu Ziemi wokół Słońca i nachylenia osi naszej planety. Dzień przesilenia zimowego to właśnie moment, gdy Słońce znajduje się na samym dole tej pętli. Wydaje się, że tego dnia zastyga, zatrzymuje się w miejscu by potem ruszyć ku górze.

Dzień przesilenia zimowego to najkrótszy dzień w roku, któremu towarzyszy najdłuższa noc. Już od jutra każdy kolejny dzień – aż do przesilenia letniego – będzie coraz dłuższy. Początkowo zmiany będą niewielkie, a pełną prędkość osiągną w czasie równonocy wiosennej. Czyli najgorsze będzie już za nami! 🙂

Właśnie ten moment przełamania władzy nocy i zwycięstwa dnia w wielu kulturach związany był ze ważnymi świętami. W Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji narodziny Mitry, u Słowian – Gody. Gdy chrześcijaństwo podbijało nowe obszary wypierając poprzednie wierzenia, narodziny Jezusa ustalono tak, by podmienić stare święta. Ponieważ na początku naszej ery przesilenie zimowe przypadało na 25 grudnia, do dziś właśnie tego dnia obchodzimy Boże Narodzenie.

Przy okazji warto pamiętać, że określenie “przesilenie zimowe” to typowa “północocentryczność”. Na półkuli południowej to środek lata, więc pewnie zgrabniejszą nazwą byłoby “przesilenie grudniowe”.

za Bad Astronomy

Zobacz też:

Wyspę leżącą na jeziorze leżącym na wyspie leżącej na jeziorze

Niezwykłe zdjęcie zrobione w Wigilię dawno temu

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej Karolczyk
Andrzej Karolczyk
8 lat temu

Dla mnie to zawsze jest pozytywna wiadomość od tego dnia.. dzień staje się coraz dłuższy

Kalina Dziadosz
Kalina Dziadosz
8 lat temu

Wymienione święta nie były aż tak ważne, żeby chrześcijaństwo musiało je neutralizować. Datę 25 grudnia wybrano, ponieważ pasowało teologicznie. Narodziny Chrystusa przyniosły światu światłość = dłuższe dni.

Łola
Łola
Reply to  Kalina Dziadosz
8 lat temu

Moze teraz wydają się nieważne, ale dla pogańskich przodków na pewno ważne były. Chrześcijaństwo sporo ugrało “zakrywając” te święta swoim własnym. Wydaje Ci się, ze gdyby teraz przybył jakiś kapłan z obcej ziemi i kazał świętować narodziny nieznanego Ci Mesjasza, to tak po prostu zrezygnowałabyś z tradycji i wierzeń swoich pradziadów? Tym bardziej gdy weźmie się pod uwagę, ze ludzkość ma tendencję do uważania religii każdej innej niż własna za górę bzdur.

Kalina Dziadosz
Kalina Dziadosz
Reply to  Łola
8 lat temu

Nie wydaje, tylko tak wynika ze źródeł historycznych. Hipoteza o “przykrywaniu” pogańskich rytuałów przez chrześcijańskie pojawiła się dopiero w oświeceniu. I jak widać z powodzeniem trwa w umysłach do dziś, wbrew faktom.

mikeus
mikeus
Reply to  Kalina Dziadosz
7 lat temu

Wbrew faktom? A fakty, przepraszam, można by było przytoczyć? Ja rozumiem, że “przykrywanie” nie było dla chrześcijańskich “wymyślaczy” świąt najważniejsze, ale dlaczego dziwnym trafem wypadają w te same dni w roku, co u starszych kultów? Sama Pani napisała, że datę 25 grudnia wybrano, bo pasowała teologicznie. Fajnie. A dlaczego przyjęto w Polsce sianko pod stołem, choinkę (najpierw na zachód od nas), dzielenie się opłatkiem (jajkiem na Wielkanoc – tam też króliczki etc.) i składanie życzeń… Też pasowało to “teologicznie”? Nie – było to jawne włączanie tradycji pogańskich do chrześcijańskiej “nowej tradycji”. W związku z tym upór co do samodzielnego wybrania… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
Reply to  Łola
8 lat temu

Otóż nie były. Rzymianie i Grecy dawnl już odeszli od kultów agrarnych, a te uniwersalne przesilenia nie potrzebowaly. Mitraizm natomiast byl dość małoliczebną sektą (głównie wojskowych) i nikt nie zaprzątał sobie nim glowy.

Piotr Zmuda Trzebiatowski
Piotr Zmuda Trzebiatowski
Reply to  Kalina Dziadosz
8 lat temu

Nie neutralizować a przemycać swoje dogmaty pod przykrywką natywnych wierzeń i symboli. Np krzyż to symbol przed chrześcijański charakterystyczny dla Celtów (Jezus na krzyżu nie umarł, tylko na taucie, krzyża też nie niósł tylko poziomą belkę którą umieszczano na szczycie słupa). Znacznie łatwiej świętować dalej z nowym opisem wydarzeń i dopasowywać swoje dogmaty pod te istniejące. Zresztą nie musimy szukać przykładów w tak zamierzchłej przyszłości. Gorąco zachęcam do zapoznania się z chrześcijaństwem na Haiti. To całkiem świeże wydarzenia w skali 2000 lat chrześcijaństwa. Proces krzewienia chrześcijaństwa generalnie wszędzie przebiegał tak samo. No może z wyjątkiem eskimosów, oni nie rozumieli czemu… Czytaj więcej »

Maciej
Maciej
Reply to  Piotr Zmuda Trzebiatowski
8 lat temu

Malo kumasz o czym piszesz, albo stosujesz skróty myślowe doprowadzone do granicy metaskrótów.

Chrześcijanie jeszcze nie mieli pojęcia o istnieniu Celtów ( no najwyżej Galatów – ale oni celtyckiej symboliki nie stsowali) a juz krzyż pojawil siew ich symbolice.

To o czym piszesz nazya sie synkretyzmem religijnym… to tak dla uscislenia dyskusji

misiek_zdzisiek
misiek_zdzisiek
Reply to  Kalina Dziadosz
8 lat temu

A czy nie z tego samego powodu, ludzie wybrali na urodziny mitry właśnie 25 grudnia?? Bo mitra przynosił im dłuższe dni i odrodzenie przyrody?

Maciej
Maciej
Reply to  misiek_zdzisiek
8 lat temu

Mitraizm to już zatarty trop.

misiek_zdzisiek
misiek_zdzisiek
Reply to  Kalina Dziadosz
8 lat temu

Poganom również to pasowało teologicznie, ta data była dla niech znacząca z tych samych powodów, bądź bardzo podobnych. I oni na to wpadli wcześniej, chrześcijanie nie są tu oryginalni.

Kalina Dziadosz
Kalina Dziadosz
Reply to  misiek_zdzisiek
8 lat temu

Jasne, że nie są oryginalni. Wszelkie religie jakoś odnoszą się do cyklów przyrody, które są stałe niezależnie od tego czy się w coś wierzy czy nie. Chodzi o to, że wykorzenienie wcześniejszych wierzeń nie było głównym powodem wybrania tej daty na Boże Narodzenie.

weles
weles
Reply to  Kalina Dziadosz
8 lat temu

Skończ z tym żydłackim bełkotem i won nad Jordan jak ci się nie podoba słowiańska kosmologia

LoMarikaVe 1gim
LoMarikaVe 1gim
8 lat temu

Nie pomyśleliście że może chodzi tu o Mitrę bo ona przynosi dłuższe dni bo atmosfera się zmienia: z zimna na ciepła ?

Ania
Ania
Reply to  LoMarikaVe 1gim
7 lat temu

Ona???? Ta mitra przynosi dłuższe dni? A piuska pewnie przynosi deszcze.
Gdzieś dzwoniło, ale chyba nie w tym chramie.

zitrum
zitrum
7 lat temu

Szkoda tylko tych chemtrailsów w obu zdjęciach ;(

Andrzej Karolczyk
Andrzej Karolczyk
Reply to  zitrum
7 lat temu

Spisek??? Logistyka na lotniskach sprawia że zaangażowanych, musiałobybyć bardzo wielu.. Jeśliby nawet jakiś polityk, albo dowodzący, kazał zrzucać jakieś niebezpieczne substancje, to nikt nie zrobiłby tego swoim bliskim i sobie… Drażnią mnie teorie spiskowe…

Nie ma więcej wpisów
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d