captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Źródło: Alexandre Bonnefoy/Éditions Issekinicho

I to chyba nie było pierwsze zbliżenie…

Sytuacja wydaje się krępująca tylko dla nas, którzy oglądamy całą tę scenę. Bo samiec makaka japońskiego w tej roli odnajduje się nieźle, a samica jelenia Sika zdaje się lekceważyć jego zabiegi.

Ale od początku. Seksualne kontakty dwóch odległych gatunków w przyrodzie się zdarzają. Jakiś rok temu głośno było o filmie pokazującym uchatkę antarktyczną brutalnie gwałcącą pingwina królewskiego. Takie przypadki są na Antarktydzie częste, a w finale zmaltretowany pingwin zostaje zjedzony przez uchatkę.

W przypadku makaka i jelenia Sika sprawy mają się zupełnie inaczej. Zwierzęta w trakcie nietypowego zajęcia sfilmowała na japońskiej wyspie Yakushima francuska badaczka Marie Pelé, prymatolog z Université de Strasbourg, a następnie opisała to w piśmie „Primates”.

Dobierający się do łani makak to członek stada niższej rangi, który w obrębie swojej grupy nie jest dopuszczany do spółkowania z samicami przez samców stojących wyżej od niego w hierarchii. Aby dać upust hormonalnym potrzebom i narastającej frustracji, makak czyni zabiegi zmierzające w stronę kopulowania z dwiema samicami jelenia Sika. Stanowczo odgania inne makaki jako potencjalnych konkurentów do partnerki.

Naukowcy wcześniej tylko raz odnotowali kontakty seksualne obu tych gatunków. Tym niemniej zastanawiające jest to, że łanie nie uciekają przed małpimi zalotami. Traktują je raczej obojętnie, a po incydencie jedna z samic bez większych emocji myje sobie językiem grzbiet. Naukowcy sugerują, że pozostawione tam nasienie makaka może być dla łani źródłem białka i to może być dla niej korzyść wyniesiona z tej dziwacznej sytuacji. Cóż z tego, że wydaje nam się to mocno obrzydliwe…

Zdaniem badaczy spokojne zachowanie samic jelenia Sika sugeruje, że albo z seksualnymi zabiegami makaków mają do czynienia często, albo ta sytuacja jest podobna do innych „niewinnych” interakcji między obydwoma gatunkami.

Źródło

 

Przyłapano małpę na próbie spółkowania z samicą jelenia
5 (100%) 2 głosów

Nie ma więcej wpisów