Często słyszy się, że psy widzą świat czarno-biało. Czy to prawda? Krótka odpowiedź brzmi – nie, ale sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.
Badania pokazują, że psia siatkówka zawiera dwa rodzaje czopków, czyli komórek odpowiadających za widzenie kolorów. Są one wrażliwe na kolor żółty i niebieski, a więc pozwalają one na odróżnienie tych dwóch barw, ale już nie barwy czerwonej od zielonej. Ludzkie oko ma trzy rodzaje czopków, co daje nam znacznie szerszy zakres widzianych kolorów.
Dla kotofilów wyjaśnienie – jak widzą koty?
Oczywiście przedmioty mają nie tylko kolor, ale i jasność, więc odróżnienie piłkę czerwoną od zielonej można odróżnić tak, jak my na czarno-białych filmach rozróżniamy odcienie szarości.
Widzenie kolorów u psów przypomina prawdopodobnie to, co widzą ludzie cierpiący na deuteranopię czyli daltonizm.
Po lewej tęcza widziana przez człowieka o typowym wzroku, po prawej – przez cierpiącego na daltonizm.
Oczywiście nie możemy być pewni ostatecznego odbioru barw przez mózg psa – możemy oceniać jego widzenie na podstawie informacji o budowie siatkówki.
Jednak zmiany widzeniu barw nie są jedyną różnicą. Psy generalnie mają gorszy wzrok od ludzi – ten zmysł nie miał, w toku ewolucji, aż takiego znaczenia. Psie oko jest też mniej wrażliwe na różnice w jasnościach, a także widzi znacznie mniej ostro od ludzkiego. Szacuje się, że widziany przez psa obraz jest od 4 do 8 razy mniej ostry od tego, co widzimy my. To by wyjaśniało, dlaczego nasza suka często gubi niewielkie kamienie, które jej rzucamy (tak, jest dziwna i nade wszystko kocha biegać za kamieniami. Co wcale nie znaczy, że je przynosi.)
Na koniec porównanie obrazu ulicy widzianego okiem psim i ludzkim. Obraz uwzględnia wszystkie trzy główne różnice między oczami tych dwóch gatunków. Wygenerowaliśmy go na świetniej stronie Dog VISION.
Ale za to jaki mają świetny węch!
A przy okazji – jak koty widzą świat? O tak:
Tak koty widzą świat
You must be logged in to post a comment.