captcha image

A password will be e-mailed to you.
Jelena Serowa. Fot. YouTube/NASA

Jelena Serowa. Fot. YouTube/NASA

Rosyjską astronautkę Jelenę Serową zdenerwowały seksistowskie pytania, które zadawali jej dziennikarze przed odlotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Jelena Serowa to pierwsza Rosjanka na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i czwarta kobieta, którą Rosja wysłała w kosmos. A o co pytali ją dziennikarze podczas konferencji poprzedzającej odlot? O jej fryzurę i makijaż. Serowa miała prawo się zdenerwować.

Rosyjska część Ekspedycji 41 przed statkiem Sojuz. Fot. NASA/Victor Zelentsov

Ekspedycja 41/42 przed statkiem Sojuz. Od lewej: Amerykanin Barry “Butch” Wilmore oraz Rosjanie Aleksander Samokutiew i Jelena Serova. Fot. RSC Energia/Wikimedia

– W jaki sposób zamierza się pani czesać w kosmosie?

– Czy zabiera pani ze sobą zestaw do robienia makijażu?

Jelena Serowa z Walentyną Tiereszkową. Fot. NASA/Stephanie Stoll

Jelena Serowa z Walentyną Tiereszkową, pierwszą kobietą, która poleciała w kosmos w 1963 roku. Fot. NASA/Stephanie Stoll

Właśnie takie pytania padły podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez NASA przed odlotem załogi Ekspedycji 41/42 do ISS. 38-letnia Jelena Serowa ma być mechanikiem pokładowym tej misji. Serowa ma dwa fakultety: tytuł inżyniera zdobyła w Moskiewskim Instytucie Lotnictwa, zaś na Uniwersytecie Moskiewskim zdobyła wykształcenie z zakresu ekonomii.

– Proszę pozwolić i mi zadać pytanie: dlaczego nie są państwo zainteresowani fryzurami moich kolegów? – zdenerwowała się w końcu Serowa, która ma w zanadrzu kilka innych tematów poza pielęgnacją urody. Jej zadaniem, oprócz obsługi technicznej Ekspedycji 41/42, jest wykonanie serii eksperymentów biofizycznych i medycznych związanych z efektami przebywania na orbicie. O to można ją było pytać.

Tym niemniej dziennikarzy interesowało również, czy Serowa nie ma dylematów związanych z sześciomiesięcznym rozstaniem z 11-letnią córką. Komentatorzy zauważyli, że nie pyta się o to zazwyczaj mężczyzn wybierających się w kosmos, mimo że wielu z nich również ma dzieci.

Oto film ukazujący konferencję prasową z udziałem Jeleny Serowej:

Jelena Serowa wraz z kolegami polecieli na Międzynarodową Stację Kosmiczną 25 września 2014 roku. Będą na niej przebywać przez pół roku.

Oto pierwsze ujęcie z orbity:

Ceremonia powitania nowej załogi ISS. Fot. NASA TV

Ceremonia powitania nowej załogi ISS. Fot. NASA TV

Polecamy też:

Walentyna Tiereszkowa rządzi!

Astronauci w końcu będą mogli pić kawę w kosmosie

 

 

Nie ma więcej wpisów