captcha image

A password will be e-mailed to you.

Rzadko zdarza się okazja, by tak bezpośrednio pomóc polskiej nauce! Rozpoczynamy zbiórkę na zakup fantastycznej kolekcję amonitów i wielu innych skamieniałości, tak by trafiły do muzeum i instytutu naukowego. Jeśli zbiórka się uda, przekażemy naukowcom aż 389 świetnie zachowanych, wyjątkowych okazów. Były one zbierane przez 33 lata w miejscu, które dziś już jest niedostępne.

Zbieramy na fantastyczną kolekcję amonitów i wielu innych skamieniałości z zalanego obecnie wodą stanowiska w Łukowie. Kolekcję zgromadził i wypreparował pan Janusz Stanowski. Okazy są wyjątkowo dobrze zachowane. Nie ma drugiej takiej kolekcji nigdzie na świecie!

Zbiórkę znajdziecie TUTAJ

Okazja jest wyjątkowa – stanowisko (dawna cegielnia), z którego pochodzą okazy, już nie istnieje, zostało zalane wodą. Na szczęście zanim to nastąpiło, aż do roku 1990, udało się zebrać 389 wyjątkowych skamieniałości. Ten bezcenny zbiór zgromadził przez 33 lata pan Janusz Stanowski, od którego chcemy teraz odkupić kolekcję i przekazać ją polskim naukowcom oraz muzeum, w którym mogłaby być prezentowana publiczności.

Naszym celem jest zebranie 50 000 zł. Instytut Paleobiologii PAN dołoży do tego 30 000 zł i wówczas kolekcja stanie się częścią zbiorów Instytutu Paleobiologii PAN. Część pochodzących z niej okazów trafi do ekspozycji Muzeum Ewolucji IPAL PAN w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Dlaczego ta kolekcja jest tak ważna?

1. Bo to zbiór, który jest wyjątkowy i niemożliwy do odtworzenia;

2. Bo dzięki kolekcji polscy naukowcy mogą rozwiązać zagadki życia amonitów;

3. Bo kolekcja może trafić w prywatne ręce i zostać utracona dla nauki i dla publiczności.

Wraz ze współtwórcami tej zbiórki – dr Moniką Koperską ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i prof. Tomaszem Sulejem z Instytutu Paleobiologii PAN, inicjatorem tej akcji – nagraliśmy krótkie wideo, które wyjaśnia, dlaczego ta kolekcja skamieniałości tej tak wyjątkowa i warto ją zakupić dla muzeum ?

Jak może sobie przypominacie, w tym samym składzie osobowym dwa lata temu przeprowadziliśmy – z wielkim powodzeniem – zbiórkę na rekonstrukcję czaszki gigantycznego gada z Lisowic sprzed 205 milionów lat. Dzięki tamtym datkom można ją podziwiać w Muzeum Ewolucji. Teraz wspólnie mamy szansę powtórzyć sukces!

Kto zbiera?

Zrzutkę organizują Ola i Piotrek Stanisławscy, twórcy bloga Crazy Nauka, oraz dr Monika Koperska ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Patronem akcji jest profesor Tomasz Sulej, paleontolog z Instytutu Paleobiologii PAN.

Pieniądze wpłyną na konto Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, które zrzesza badaczy popularyzujących naukę, a następnie zostaną przekazane Instytutowi Paleobiologii PAN.

Możemy wspólnie ocalić tę kolekcję i dla nauki, i dla publiczności!

Więcej na temat kolekcji amonitów z Łukowa możecie dowiedzieć się z prezentacji przygotowanej przez profesora Marcina Machalskiego.

Zbiórkę znajdziecie TUTAJ


Pięknie dziękujemy Wojtkowi Lyjakowi z RedStart Studio za bezpłatne udostępnienie do tego nagrania profesjonalnego studia z lightboardem.

Nie ma więcej wpisów