captcha image

A password will be e-mailed to you.

Huragan Beryl to prawdziwe monstrum. Jest najwcześniejszym w historii huraganem atlantyckim (czyli silnym cyklonem tropikalnym), który w czerwcu osiągnął kategorię 4 w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Stało się to 30 czerwca.

ilustracja: Windy.com

🔹 Dzień później, 1 lipca, cyklon nasilił się jeszcze bardziej, stając się najwcześniejszym w odnotowanych dziejach huraganem, który osiągnął kategorię 5.

Tak silny huragan nie zdarzyłby się tak wcześnie, gdyby nie globalne ocieplenie

powiedział mi prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z zaprzyjaźnionego serwisu Nauka o klimacie oraz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Dodaje, że temperatury wód powierzchniowych Atlantyku wokół Karaibów, gdzie przemieszcza się huragan, są obecnie tak wysokie jak zazwyczaj pod koniec sierpnia.

Oznacza to 1-2 °C powyżej średniej. Dla cyklonów tropikalnych, które są zasilane energią pobieraną z ciepłych mas wody i powietrza nad nimi, ma to kolosalne znaczenie.

Naukowcy z reguły dość ostrożnie wiążą konkretne zjawiska pogodowe, takie jak dany huragan, ze zmianami klimatu. Mówią raczej o tym, że wzrost intensywności huraganów na Atlantyku jest silnie związany ze wzrostem temperatury powierzchniowej wód oceanicznych, co z kolei wynika ze zmian klimatycznych.

Jednak w przypadku huraganu Beryl trudno zaprzeczyć temu, że jest on napędzany przez coraz silniej widoczne zmiany klimatu.

🔹 Kategoria 5 huraganu oznacza prędkość wiatru utrzymującą się na poziomie około 270 km/h – podaje NOAA NWS National Hurricane Center. Z tą mocą huragan Beryl 2 lipca zdewastował południowe wybrzeża Haiti i Dominikany. Wcześniej, z kategorią 3 i 4, spustoszył wyspy południowo-wschodnich Karaibów.

🔹 2 lipca huragan nieco osłabł, ale wciąż utrzymuje potężną kategorię 4, z jaką prawdopodobnie dotrze do Jamajki, co nastąpi jeszcze dziś, czyli 3 lipca. Prędkość wiatru wynosi obecnie 230 km/h, a cyklon przemieszcza się na północny zachód z prędkością 35 km/h.

🔹 W Jamajkę uderzy samo centrum huraganu. National Hurricane Center przewiduje, że fale sztormowe osiągną wysokość niemal 3 metrów powyżej typowego poziomu pływów. Nawalne deszcze mogą wywołać, zwłaszcza w górach, gwałtowne powodzie i lawiny błotne. A Jamajka to górzysta wyspa. Trwa tam akcja ewakuacji ludzi z najbardziej zagrożonych terenów.

Przy okazji – ciekawostka, a właściwie rozbrojenie pewnego mitu czy powiedzonka. Często mówi się o „oku cyklonu” jako o miejscu, w którym dzieje się najwięcej, punkcie w którym skupiają się wszystkie ekstremalne siły, zdarzenia i cała energia. No więc jest dokładnie odwrotnie. W oku cyklonu praktycznie nie wieje wiatr, widać błękitne niebo. Tyle, że panuje tam wyjątkowo niskie ciśnienie, a wokół piętrzą się ściany chmur.

🔹 4 lipca w zasięgu huraganu Beryl znajdą się Kajmany, a 5 lipca cyklon przejdzie nad meksykańskim Półwyspem Jukatan – podaje National Hurricane Center.

🔹 Późniejsza przewidywana trasa huraganu prowadzi przez Zatokę Meksykańską ku wybrzeżom Meksyku i stanu Teksas w Stanach Zjednoczonych.

Huragan Beryl widziany z orbity, 1 lipca 2024. Fot. NASA/Matthew Dominick

Dlaczego huragan Beryl stał się takim potworem?

2024 to kolejny rekordowo gorący rok, a Atlantyk podgrzewa się obecnie w wyjątkowym tempie. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) – Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna – szacuje, że ​​codziennie przez ostatnie 12 miesięcy średnia temperatura notowana w danym dniu kalendarzowym na przeważającej części powierzchni tego oceanu była najwyższa w historii. Pada rekord za rekordem, co niestety oznacza bardzo gwałtowny sezon huraganowy.

Jedną z głównych przyczyn tak wysokich temperatur powierzchni oceanów na świecie było El Niño (które dobiegło już końca) – naturalne zjawisko klimatyczne, w wyniku którego ciepłe wody powierzchniowe rozprzestrzeniają się po tropikalnym Pacyfiku, wpływając na pogodę i temperatury na całym globie.

Jednak naturalne cykle klimatyczne niestety nie są w stanie wyjaśnić wzrostu ilości ciepła zmagazynowanego w górnych 2 kilometrach oceanu, który rośnie od dziesięcioleci. To bardzo, bardzo niepokojący trend.

źródła:
Why this year’s climate conditions helped Hurricane Beryl smash records (sciencenews.org)
Hurricane Beryl roars through open waters as monstrous Category 4 storm | AP News
Links between climate change and hurricanes in the North Atlantic | PLOS Climate

Nie ma więcej wpisów