captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Widok z wysokości 15 km z balonu Fokus One. Fot. Fokus One

Widok z wysokości 15 km z balonu Fokus One. Fot. Fokus One

Wreszcie jest film nakręcony podczas misji balonu stratosferycznego Fokus One wysłanego przez polskich gimnazjalistów – Mateusza Zarembę i Adama Kitę! Crazy Nauka była patronem medialnym tej imprezy i sekundowała ekipie podczas startu.

Ekipa Crazy Nauki z Mateuszem Zarembą ( drugi z lewej) i Adamem Kitą (pierwszy z prawej). Fot. Crazy Nauka

Ekipa Crazy Nauki z Mateuszem Zarembą ( drugi z lewej) i Adamem Kitą (pierwszy z prawej). Fot. Crazy Nauka

Adam Kita (15 lat) i Mateusz Zaremba (16 lat i właściwie to jest już licealistą) to entuzjaści technologii kosmicznych, którzy wzięli na siebie ambitne zadanie nakręcenia pierwszego w Polsce filmu 3D w technologii HD, ukazującego naszą planetę i kosmos ze stratosfery (to ta warstwa atmosfery Ziemi, która rozciąga się od ok. 10 km do 55 km nad jej powierzchnią). Jak tego dokonali? Wywrócili wszystko do góry nogami, zebrali fundusze w portalu crowdfoundingowym, zdobyli wsparcie Centrum Badań Kosmicznych PAN, pozwolenie na lot od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, wykonali plany i obliczenia, uszyli spadochron, skonstruowali kapsułę, do której przymocowali kamery i… balon poleciał. A oni pognali za nim, by przechwycić sprzęt, kiedy spadnie na ziemię.

Po udanym starcie trzy kamery, w które wyposażona była kapsuła balonu Fokus One, nagrały przepiękne sekwencje, które możecie obejrzeć poniżej. W trakcie tej niesamowitej podróży czujniki odnotowały temperaturę do -60 st. C. Balon wznosił się do wysokości około 15 km, po czym pękł i opadł na ziemię.

– Maksymalna wysokość, jaką osiąga ten typ balonu, to 35 km. Nasz balon nie wzniósł się tak wysoko po części z powodu niezbyt dobrych warunków atmosferycznych, a więc warstwy chmur składających się z kryształków lodu, które osłabiły powłokę – powiedział Crazy Nauce Mateusz Zaremba. – Z drugiej strony sam balon okazał się słabszy jakościowo, niż zapowiadał producent. Mimo to nasz cel osiągnęliśmy.

Trajektoria lotu balonu Fokus One. Źródło: Michał Zawada

Trajektoria lotu balonu Fokus One. Źródło: Michał Zawada

Balon wystartował w Serocku i pokonał w poziomie, w linii prostej, około 50 km. Pech chciał, że kapsuła z kamerami wpadła w sam środek Narwi, jedynej większej rzeki w okolicy.

– Przez blisko półtorej godziny staraliśmy się ją wyłowić z wody. Wreszcie osiadła przy brzegu i można ją było przechwycić – opowiada Mateusz. – Z trzech kamer wodowanie przetrwały dwie, ale na szczęście zachował się cały zarejestrowany materiał.

Oto film nakręcony podczas lotu balonu stratosferycznego wypuszczonego przez Mateusza i Adama:

– Jesteśmy zadowoleni z przebiegu tej misji i już myślimy o tym, żeby zorganizować następną – tym razem z lepszej jakości balonem – mówi Mateusz.

 

Polecamy też:

Balonowa misja polskich gimnazjalistów

Konkursy robotyczne, informatyczne, matematyczne to polska specjalność

 

 

Nie ma więcej wpisów