Pamiętacie delfiny narkotyzujące się rozdymkami, o których pisaliśmy niedawno? Te intymne sceny z delfiniego życia nakręcone zostały za pomocą udających te ssaki robotów.
Podróbki wyglądają na tyle realistycznie, że delfiny pozwalają im brać udział w życiu swojej społeczności. W ten sposób powstał serial „Spy in the Pod” emitowany od niedawna w BBC One. Jego twórcą jest wielokrotnie nagradzany autor filmów przyrodniczych John Downer.
Ale zrobotyzowane delfiny nie są jego jedynymi szpiegami w oceanie. Filmowcy rozpuścili po morzach 13 naszpikowanych elektroniką maszyn, m.in. tuńczyków, kałamarnic, płaszczek, łodzików, żółwi i delfinów, które są w stanie zbliżyć się do morskich stworzeń znacznie bardziej niż ludzie. Te niewielkie, sterowane przez radio łodzie podwodne wyposażono w kamery HD, ukryte w pyskach czy oczach.
Sami to zobaczcie:
Podczas jednej z filmowych sekwencji kręconej u wybrzeży Kostaryki sterowany z łodzi motorowej szpieg-delfin towarzyszył grupie prawdziwych delfinów długoszczękich, które przemierzały po 400 km dziennie. Kiedy ssaki te zdecydowały się głębiej zanurzyć, filmowcy wycofali manewrującego na powierzchni szpiegowskiego delfina, a zamiast niego wprowadzili szpiega-tuńczyka. Fałszywej rybie udało się sfilmować w głębinach unikalne sceny z udziałem stada liczącego setki delfinów.
Oczywiście delfiny są zbyt mądre na to, by zaliczyć roboty do grona pobratymców. Uznają je jednak za nieszkodliwe i wzbudzające zaciekawienie, co pozwala na kręcenie zbliżeń delfinich pysków 🙂 Dzięki temu szpiegującym robotom udało się też podpatrzyć nieznane dotąd zwyczaje delfinów. Filmowcy odkryli dzięki temu, że ssaki te zawiązują sojusze z płaszczkami orleniami i innymi rybami, by wspólnie polować. Stosują też rodzaj polowania z nagonką, podnosząc muł i zacieśniając krąg wokół swoich ofiar. Potrafią również idealnie synchronicznie skakać po falach – jeśli tylko chcą 🙂
Przeczytajcie też koniecznie artykuł o szkolonych na Ukrainie delfinach bojowych
You must be logged in to post a comment.